Svet

Irán nazval rezolúciu jadrového dozoru OSN „unáhlenou, nerozumnou“ | Správy OSN

Rada MAAE schválila rezolúciu odsudzujúcu Irán a naliehajúcu na zvýšenú spoluprácu s monitorovacou skupinou OSN.

Irán odsúdil rozhodnutie rady guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) prijať rezolúciu kritizujúcu Teherán ako „naliehavé a nerozvážne“, uviedla iránska štátna televízia.

Riadiaci orgán 35-člennej organizácie Nuclear Watchdog OSN prijal v stredu rezolúciu. Irán by mal zintenzívniť spoluprácu s observatóriom a zvrátiť svoj nedávny zákaz inšpektorov.

„Rozhodnutie Západu je unáhlené a nerozvážne a nepochybne poškodí proces diplomatickej angažovanosti a konštruktívnej spolupráce. [between Iran and the opposing parties]“, citovala štátna televízia prácu Iránu pre Organizáciu Spojených národov.

Návrh, ktorý predložili Británia, Francúzsko a Nemecko – ale proti ktorému sa postavili Čína a Rusko – je prvým od novembra 2022 na rade MAAE.

Prichádza v čase patovej situácie v súvislosti s eskalujúcimi jadrovými aktivitami Iránu a západné mocnosti sa obávajú, že Teherán sa môže pokúsiť vyrobiť jadrové zbrane, čo Irán naďalej popiera.

Rezolúcia bola schválená 20 hlasmi za – vrátane Spojených štátov, ktoré sa pôvodne obávali vyostrenia napätia na Blízkom východe – 12 sa zdržalo hlasovania a jedna krajina sa zdržala, uviedli pre tlačovú agentúru AFP traja diplomati.

Rezolúcia o nedôvere, hoci má v tomto bode symbolický charakter, má za cieľ zvýšiť diplomatický tlak na Irán a predložiť túto otázku OSN.

Teherán už pohrozil „prísnou a účinnou reakciou“ a nazval cenzúru „bez akéhokoľvek právneho, technického a politického základu“.

V minulosti podobné rezolúcie podnietili Teherán k odvetným opatreniam odstránením sledovacích kamier a ďalšieho vybavenia zo svojich jadrových zariadení a zintenzívnením aktivít v oblasti obohacovania uránu.

MAAE tvrdí, že Teherán výrazne zvýšil svoj jadrový program a teraz má dostatok materiálu na výrobu niekoľkých jadrových zbraní.

Počas diskusií na Rade guvernérov MAAE, ktoré sa začali v pondelok vo Viedni, európske mocnosti odsúdili rozšírenie iránskeho jadrového programu na „nebezpečnú úroveň“ ako „bezprecedentné pre štát bez programu jadrových zbraní“.

READ  Putin anektoval ukrajinské územia, Kyjev sa zaviazal brániť sa - World - The Guardian Nigeria News - Nigéria a svetové správy

„Silná a aktualizovaná správa“

Podľa MAAE je Irán jedinou krajinou bez jadrových zbraní, ktorá má na viac ako 60 percent obohatený urán – úroveň zbraní je nízka – a naďalej hromadí veľké zásoby uránu.

Rezolúcia vyslala „silný a obnovený odkaz podpory“ úsiliu MAAE o riešenie tohto problému, uviedli vo vyhlásení Británia, Francúzsko a Nemecko, známe ako E3.

„Výbor nebude nečinne stáť, kým Irán spochybňuje základy systému nešírenia jadrových zbraní a podkopáva dôveryhodnosť medzinárodného bezpečnostného režimu,“ dodali.

„Sme si istí, že Irán využije túto príležitosť na vyriešenie týchto otvorených záležitostí tak, aby nebolo potrebné ďalšie opatrenie rady.“

Irán sa postupne vzďaľuje od svojich záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody so svetovými mocnosťami z roku 2015.

Prelomová dohoda poskytla Iránu úľavu od západných sankcií výmenou za obmedzenie jeho jadrového programu, ale v roku 2018 sa rozpadla po tom, čo sa Spojené štáty jednostranne stiahli za vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa.

Snahy o obnovenie dohody zatiaľ zlyhali.

V spoločnom vyhlásení, ktoré v stredu citovala iránska oficiálna tlačová agentúra IRNA, Teherán, Moskva a Peking vyzvali Západ, aby „vyjadril politickú vôľu… a podnikol potrebné kroky na implementáciu“ dohody z roku 2015.

USA však toto tvrdenie odmietli s tým, že Irán odmietol dohodu, keď to bolo možné, „pokračuje v krokoch, ktoré popierajú možnosť takejto dohody, a teraz robí nepodložené vyhlásenia, ktoré zatemňujú históriu“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close