Svet

Rusko varuje Japonsko pred dodávkami systémov protivzdušnej obrany Patriot Ukrajine

MOSKVA (Reuters) – Krok Japonska poskytnúť Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot by mohol mať „vážne dôsledky“ pre rusko-japonské vzťahy, uviedol hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí. Mária Zacharová povedal v stredu.

Vzťahy medzi Moskvou a Tokiom sú už napäté a prudko sa zhoršili odvtedy, čo Rusko vo februári 2022 vyslalo na Ukrajinu desaťtisíce vojakov. Japonsko spolu so svojimi západnými spojencami uvalili na Rusko tvrdé ekonomické sankcie.

Minulý týždeň Japonsko uviedlo, že je pripravené vyslať rakety protivzdušnej obrany Patriot do Spojených štátov po revízii svojich smerníc pre vývoz zbraní, čo je prvým rozsiahlym zákazom vývozu v Tokiu za posledných deväť rokov.

Hoci nové japonské vývozné obmedzenia bránia dodávkam zbraní do krajín vo vojnovom stave, mohlo by to nepriamo prospieť Ukrajine vo vojne s Ruskom, pretože dáva USA väčšiu schopnosť poskytnúť Kyjevu vojenskú pomoc.

„Japonská strana stráca kontrolu nad zbraňami a Washington si teraz môže robiť, čo chce,“ povedala Zacharovová na týždennom brífingu. „Nedá sa vylúčiť, že rakety Patriot skončia na Ukrajine podľa už odskúšaného plánu.“

Takáto situácia by sa podľa neho „vykladala ako jednoznačný nepriateľský krok voči Rusku a mala by vážne dôsledky pre Japonsko v kontexte bilaterálnych vzťahov“.

Začiatkom tohto mesiaca Japonsko a Južná Kórea použili lietadlá, aby monitorovali spoločné lety čínskych a ruských bombardérov a stíhačiek v blízkosti svojich území.

Rusko a Japonsko ešte musia uzavrieť dohodu o formálnom ukončení druhej svetovej vojny v súvislosti so starým územným sporom, ktorý zahŕňa reťaz tichomorských ostrovov známych ako Severné územia v Japonsku a Južné Kurily v Rusku.

Už pred ukrajinským konfliktom sa Tokio sťažovalo na zvýšené nasadenie ruskej armády na ostrovoch zajatých Sovietskym zväzom z Japonska na konci druhej svetovej vojny.

READ  „Pandora Papers“, naživo | Ekvádorský prezident objasní svoje financie pred parlamentnou komisiou „Pandora papiere“

(Správa Dmitrija Antonova; písanie Olszs Aizov; strih Gareth Jones)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close