Svet

Odvrátená stránka nových áut. Legendárny vôňa zrejme skončí, spôsobuje alergické reakcie

Vôňa nového auta. Snáď nič nie je lepšie a často je práve ona dôvodom, prečo si ľudia nekúpia jazdené vozidlo. Milujú ju deti, mladí i starí. Dokonca podľa nej vymýšľali aj parfum.

Zdá sa však, že v dnešnej šialenej dobe sa aj vôňa nového auta stala problémom. magazín tréner priniesol reportáž o možných rizikách tohto zápachu, ktoré spôsobujú prchavé látky (VOC). Pachy chemikálií, ropných produktov a plastov totiž už spôsobovali rôzne alergické reakcie.

Práve tento tradičný a lákavý voňavý mix spôsobuje mnohým zákazníkom problémy v podobe alergických reakcií, medzi ktoré patrí napríklad podráždenie očí, závraty, dýchavičnosť, únava alebo nevoľnosť. A bežne používané chemikálie acetaldehyd, akroleín, benzén, etylbenzén, formaldehyd, styrén, toluén a xylén sa z interiéru vozidiel len tak nestratí.

Neustále sa totiž vyparujú vplyvom slnečného žiarenia. Najväčší problém to robí užívateľom v Ázii, kde už táto „choroba“ dostala aj pomenovanie: syndróm chorého vozidla. S reguláciou používanie prchavých látok už preto začali v Južnej Kórei, kde to nariadilo Ministerstvo Pôdy, Infraštruktúry a Transportu.

Podobné nariadenia však platí aj v Japonsku a Rusku. V Číne existuje návod pre hodnotenie kvality ovzdušia osobných automobilov, ktorý je v platnosti od roku 2012, pričom od roku 2021 bude tento návod dokonca povinným.

To vedie výrobcov automobilov k úplnému odstráneniu vône nového auta. Ford si už nechal patentovať proces na úplne eliminovanie tejto vône, respektíve pre mnohých nežiadúceho „zápachu“. V Európe je tento problém evidovaný Európskou hospodárskou komisiou od roku 2014.

V súčasnosti komisia tlačí na sprísnenie návodov na schvaľovanie kvality ovzdušia v interiéroch áut, avšak to si zatiaľ žiadna z členských krajín nedosiahla dostatočnú. Nebude to zrejme dlho a pre nepriaznivé účinky látok VOC sa povestná vôňa nového auta vytratí iz interiérov u nás.

READ  Americké komiksové hviezdy zbierajú peniaze pre ukrajinských utečencov

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close