Svet

Izrael zatvorí spravodajskú sieť Al-Džazíra uprostred vojny s Gazou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu máva svojim priaznivcom po prvých výsledkoch prieskumov v izraelských parlamentných voľbách v centrále svojej strany Likud v Jeruzaleme v stredu marca. 24, 2021. (AP Photo/Ariel Shalit)

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že jeho kabinet sa jednomyseľne rozhodol ukončiť prevádzku obľúbenej tlačovej agentúry Al-Džazíra v Izraeli.

Rozhodnutie nasleduje po novom mediálnom zákone, ktorý nedávno schválili izraelskí zákonodarcovia, bežne známy ako „zákon Al-Džazíry“, ktorý vláde umožňuje zakázať zahraničných vysielateľov, ak sú považovaní za hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Podľa CNN, Netanjahu v nedeľu zdieľal rozhodnutie kabinetu označiť al-Džazíru za „nenávistný kanál“.

  • „Vláda vedená mnou jednomyseľne rozhodla: kanál podnecovania Al-Džazíra v Izraeli bude zatvorený.“

Ofir Gendelman, hovorca premiéra pre arabské štáty, v nedeľu uviedol, že rozhodnutie bude „implementované okamžite“.

Vybavenie Al-Džazíry by malo byť skonfiškované

Okrem toho izraelský minister komunikácie Šlomo Garhi v nedeľu oznámil, že vydal príkaz na zastavenie operácií s okamžitou platnosťou.

Novinky pokračujú aj po tejto reklame

Novinky pokračujú aj po tejto reklame

Podľa izraelských správ by to viedlo k zatvoreniu kancelárií Al-Džazíry v krajine, zabaveniu vysielacieho zariadenia, odstráneniu stanice zo sietí káblovej a satelitnej televízie a deaktivácii jej webovej stránky.

Al-Džazíru, ktorá pôsobí zo štátu Katar v Perzskom zálive a má značný vplyv v arabskom svete, kritizovala izraelská vláda za jej neobjektívne spravodajstvo o prebiehajúcom konflikte s militantmi Hamasu v pásme Gazy.

  • „Reportéri Al-Džazíry poškodili izraelskú bezpečnosť a vyprovokovali vojakov IDF. Je čas vykopnúť z našej krajiny hlásnu trúbu Hamasu.“ Cahi citoval Netanjahua, ktorý povedal:

Implementácia „zákona Al-Džazíry“.

Tento krok prichádza mesiac po tom, čo Netanjahu prisľúbil, že zatvorí televízne siete v Izraeli po prijatí rozsiahleho zákona, ktorý vláde umožňuje vypnúť zahraničné vysielanie, ktoré sa považuje za hrozbu pre národnú bezpečnosť.

READ  Biden má pred Trumpom desaťpercentný náskok

Začiatkom apríla Netanjahu vyjadril na X svoje želanie „okamžite konať podľa nového zákona“ a zastaviť operácie kanála v krajine. Netanjahuova administratíva sústavne kritizovala Al-Džazíru ako zaujatú voči Izraelu.

Al-Džazíra, známa svojim pozemným spravodajstvom z Gazy počas izraelského konfliktu s Hamasom, rozhodnutie ostro kritizovala a zaviazala sa pokračovať vo svojom „odvážnom a profesionálnom spravodajstve“.

Zákon dáva predsedovi vlády a ministrovi komunikácie právomoc dočasne zastaviť zahraničné mediálne operácie v Izraeli – krok, ktorý skupiny na ochranu práv varujú, by mohol výrazne ovplyvniť spravodajstvo medzinárodných médií o vojne v Gaze.

Organizácia Human Rights Watch to označila za „znepokojivú eskaláciu“ a Výbor na ochranu novinárov vyjadril hlboké znepokojenie nad novým zákonom.

Rozhodnutie sa zhodovalo so sobotňajšími rozhovormi v Káhire, ktorých cieľom bolo prímerie a dohoda o rukojemníkoch.

Backstory

  • Al-Džazíra obšírne informovala o zničujúcej situácii na palestínskych územiach a zobrazovala zábery smrti a ničenia, ktoré možno na izraelských televíznych staniciach vidieť len zriedka.
  • Kanál tiež pravidelne zobrazuje videá útokov na izraelských vojakov zo strany brigád Kasám, vojenského krídla Hamasu.
  • Kanál odmietol obvinenia zo zaujatosti a obvinil Netanjahua zo šírenia „nových klamstiev a poburujúceho ohovárania“ proti sieti v minulosti.
  • Al-Džazíra pri niekoľkých príležitostiach obvinila izraelskú armádu z úmyselného zamerania sa na novinárov.
  • Netanjahu obvinil Al-Džazíru.Poškodenie bezpečnosti Izraela sa aktívne podieľalo na masakre 7. októbra a podnecovalo proti izraelským vojakom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close