Svet

Izraelský minister opätovne vyzval Palestínčanov, aby opustili Gazu | Správy o konflikte medzi Izraelom a Palestínou

Izraelský krajne pravicový minister financií tvrdí, že Izraelčania nahradia Palestínčanov „rozkvitnú púšť“.

Izraelský minister financií Bezalel Smodrič vyzval Palestínčanov žijúcich v Gaze, aby opustili obliehané územie a umožnili tak Izraelčanom „rozkvitnúť púšť“.

Šmodrič, ktorý bol vylúčený z diskusií o vojnovom kabinete izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a každodenných opatreniach v Gaze, to povedal v nedeľu v izraelskom vojenskom rozhlase.

„To, čo treba v pásme Gazy urobiť, je podporiť imigráciu,“ povedal.

„Keby bolo v Gaze 100 000 alebo 200 000 Arabov a nie dva milióny Arabov, celá diskusia na druhý deň by bola úplne iná,“ povedal.

Dodal, že na Gazu by sa v Izraeli pozeralo inak, keby jej 2,3 milióna obyvateľov „nevyrastalo v túžbe zničiť Izraelský štát“.

„Väčšina izraelskej spoločnosti povie: Prečo nie? Je to pekné miesto, nech púšť rozkvitne, nebude to na úkor nikoho.“

Hamas v reakcii na to označil Smodričovu výzvu vysídliť dva milióny Palestínčanov a ponechať približne 200 000 v Gaze za „vojnový zločin, ktorý sa rovná kriminálnej okupácii“.

Vo vyhlásení vydanom Hamasom sa ďalej uvádza, že medzinárodné spoločenstvo a Organizácia Spojených národov musia podniknúť kroky na zastavenie zločinov Izraela a prevziať zodpovednosť za to, čo urobil palestínskemu ľudu.

Spravodajkyňa al-Džazíry Sarah Ghairat z Tel Avivu uviedla, že Smodrichove komentáre „súvisia s príbehom, ktorému mnohí začínajú veriť, že Izrael chce znovu okupovať Gazu“.

„Presadzovanie myšlienky, že chcú vyhnať Palestínčanov,“ povedal Khairat, pripomínalo scény etnických čistiek „Nakba“ (katastrofy) Palestíny v dôsledku vojny v roku 1948, ktorá založila štát. Izraela.

Väčšina Palestínčanov bola vysídlená po tom, čo sa Nakba skončila v susedných arabských krajinách, a arabskí lídri vyhlásili, že akýkoľvek nedávny krok k premiestneniu Palestínčanov je neprijateľný.

READ  Japonskí zákonodarcovia zakázali TikTok a ďalších za zneužívanie

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v nedeľnom prejave odmietol akýkoľvek krok, ktorý by prinútil Palestínčanov opustiť svoje domovy.

„Nedovolíme migráciu z pásma Gazy alebo zo Západného brehu,“ povedal.

Šmodrichova krajne pravicová agenda

Šmodrič, ktorého krajne pravicová strana Náboženská sionistická strana čerpá podporu od komunity izraelských osadníkov, sa v minulosti vyjadril podobne, čím sa dostal do rozporu s najdôležitejším spojencom Izraela, Spojenými štátmi.

Jeho vyjadrenia sú však v rozpore s oficiálnym stanoviskom vlády, že Palestínčania v Gaze sa budú môcť po vojne vrátiť do svojich domovov.

Šmodrichova strana, ktorá takmer presne pred rokom pomohla Netanjahuovi zabezpečiť väčšinu potrebnú na to, aby sa stal premiérom na šieste funkčné obdobie, zaznamenala od začiatku konfliktu prudký pokles popularity.

Prieskumy tiež ukázali, že väčšina Izraelčanov nepodporila návrat izraelských osád do Gazy, keď sa armáda v roku 2005 stiahla.

Izrael stiahol svoju armádu a osadníkov z Gazy v roku 2005 po 38-ročnej okupácii a Netanjahu povedal, že nechce opäť udržiavať stálu prítomnosť, ale bude udržiavať bezpečnostnú kontrolu na neurčito.

Dlhodobé zámery Izraela sú však málo jasné a krajiny vrátane Spojených štátov vyzvali, aby Gazu spravovali Palestínčania.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close