šport

Jakub Kiwier: Vzostup poľského obrancu zo šiškových obedov k prestupu do Arsenalu

  • Od Lukáša Vraplíka
  • BBC Sport

zdroj obrazu, Dobré obrázky

popis obrázku,

Jakub Kiwier hral štyrikrát za Poľsko proti Argentíne na MS v Katare

Nová posila Arsenalu Jakub Kivu má štyri roky.

V januári 2019 bol poľský stredný obranca uvoľnený akadémiou Anderlechtu bez seniorského vystúpenia a bol nútený do boja o zostup na Slovensku, ktorý sa napokon skončil porážkou.

Odvtedy 22-ročný hráč označil Lionela Messiho na majstrovstvách sveta, bol identifikovaný ako budúci líder svojej krajiny a teraz sa pripája k Gunners v ich úsilí o titul v Premier League po dokončení prestupu zo Serie A. Spezia Calcio nad 20 miliónov eur.

Quivier, ktorý v lete 2021 odohral za Speziu 37 ligových zápasov, je po belgickom krídelníkovi Leandrovi Trazzardovi druhou posilou Arsenalu v januárovom prestupovom období – a poskytne konkurenciu Williamovi Salibovi a Gabrielovi Magalhasovi v strede obrany.

„Vždy si pamätám šišky“

Prestup z mládežníckeho Anderlechtu na stredné Slovensko v januári 2019 bol pre Kivióra rozhodujúcim krokom v jeho kariére.

Pred štyrmi rokmi ako mladý obranca v akadémii Anderlechtu nedostal šancu hrať za prvý tím klubu, kým sa upísal FK Železiarne Podbrezová, menšiemu tímu, ktorý sa trápi v slovenskej najvyššej súťaži.

Bolo to ďaleko od jeho veľkých futbalových snov, najmä keď Botpresová prehrala boj o zostup a vypadla do druhej ligy.

Vtedajší asistent trénera Podbrezovej Michal Hanek pre BBC Sport povedal: „Viem, že ak bude Jakub zdravý, bude hrať v zahraničnom klube v Taliansku alebo Nemecku.

„Avšak, aby som bol úplne úprimný, nehádal by som Premier League a Arsenal. Som prekvapený týmto prestupom – ale vo veľmi pozitívnom zmysle.“

„Keď pomyslím na kiwi, vždy si spomeniem na šišky,“ hovorí Hanek. „Išiel tam po našom cvičení a spýtal som sa ho, čo mal na obed, a on odpovedal: Šišky s džemom.“

„Bolo to vtipné, trochu som sa zasmial, ale vysvetlil som mu ako odborníkovi, že na obed sa nesmie jesť šišky. Okamžite prijal, že sa o svoje telo a jedlo musí starať a snažil sa poučiť z rád trénerov.“

Napriek zostupu sa Hanek domnieva, že Botpresová sa preňho ukázala ako cenná základňa.

Povedal: „Jakub mal všetky predpoklady na seniorský futbal. Mal dobré fyzické vlastnosti, bol dobrý v dueloch a už ako mladý hráč sa ukázal vďaka svojej fyzickej kvalite.

„Už teraz absorbuje veľký tlak. V dôležitých zápasoch je o ňom známe, že je mentálne veľmi pevný. Nie je veľmi komunikatívny, skôr introvertný, ale mentálne veľmi silný, nikdy sa nebojí ťažkých chvíľ a ťažkých súperov.“

„Bolo však na čom pracovať. Mal problémy s tempom hry, obrannou štruktúrou, ale bolo jasné, že keď bude pokračovať v hre, bude sa to zlepšovať.“

Slovensko sa ukázalo ako ideálne miesto pre jeho rozvoj a pre nedostatok hotovosti sa mnohé tamojšie kluby spoliehali na mladých hráčov, ktorí by mohli dostať pravidelný hrací čas a prípadne priviesť peniaze prestupmi.

Jeden z najúspešnejších slovenských klubov MŠK Žilina, živná pôda pre reprezentáciu krajiny, rozpoznal potenciál Podbrezovej a po jeho odchode podpísal Kiwiora.

„Systémovo sledujeme mladých hráčov v slovenskej lige,“ hovorí člen vedenia MŠK Žilina. „Videli sme v ňom potenciál, najmä preto, že je ľavonohý. Sú to vzácni strední obrancovia. Mal obrovský talent, takže sme tvrdo pracovali, aby sme ho získali, a to pomohlo. [Podbrezova] znížená.

Po niekoľkých zápasoch za druholigovú rezervu Žiliny sa prebojoval do základnej zostavy prvého tímu a stal sa jedným z jeho kľúčových hráčov, keď sa dostal do finále Slovenského pohára.

„Stal sa lídrom v šatni. Občas mal kapitánsku pásku,“ dodáva funkcionár MŠK Žilina. „Je to priateľský chalan bez akýchkoľvek konfliktov, je zameraný na futbal.

„Je veľmi pokojný, ale zvláda výzvy a nestresuje sa. V ťažkých situáciách dokáže nájsť riešenia.“

zdroj obrazu, Dobré obrázky

popis obrázku,

Jakub Kiwier debutoval v Poľsku v roku 2022

„Budúci poľský prezident“

Quivier rýchlo pritiahol záujem zo zahraničia vrátane Borussie Dortmund, ale preteky vyhral Spezia Calcio, ktorá ho v auguste 2021 podpísala za 1,5 milióna eur.

Za posledný rok a pol sa z neho stal jeden z najlepších mladých obrancov v lige, Spezia ho niekedy hral ako defenzívneho stredopoliara, aj keď táto rola nie je pre Kiwiora prirodzená.

Jeho debut za Poľsko prišiel v júni 2022 proti Holandsku v Lige národov UEFA, kde sa okamžite stal štartérom.

V decembri bol v základnej zostave Poľska na majstrovstvách sveta, keď sa krajina prvýkrát od roku 1986 dostala do vyraďovacej fázy.

„Kiwier je považovaný za hlavnú nádej, jedného z najtalentovanejších hráčov a v budúcnosti bude hlavným obrancom národného tímu,“ hovorí Mateusz Janiak, poľský futbalový novinár na Weszlo.com.

„V seniorskej reprezentácii vytvoril partnerstvo stredného obrancu so skúseným Kamilom Glikom a dá sa povedať, že Kivier s Glikom vyrástol.

„Klik nevie vytvárať útoky, a tak dal všetky lopty mladšiemu Kiwiorovi, a preto musí niesť zodpovednosť. Kiwior to musí preniesť do stredu poľa alebo do útoku. Progresívne prihrávky alebo nábehy – to je Kiwiorova práca. Nie. ľahké. Pomohlo mu to.

Čokoľvek sa stane v jeho ďalšej kapitole, Kiviorov vzostup nie je jednoduchý.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close