Ekonomika

Japonci pripravujú úplne nový model. Zaregistrovali meno, ktoré nemá žiadny iný predchodca

Prvé elektrické vozidlo Lexus UX300 (obrázok názvu) by malo byť pravdepodobne pridané k záhadnému názvu RZ 450e v blízkej budúcnosti. Špičková japonská značka nedávno zaregistrovala toto označenie v Európe, Spojených štátoch a tiež v Austrálii.

Japonci zatiaľ neposkytujú podrobnejšie informácie o novom označení, ale súčasná stratégia spoločnosti Lexus v oblasti označovania modelov umožňuje vyvodiť niektoré závery. Lexus už používa písmeno R v modeloch RX a RC. V prvom prípade to znamená slovo sálavé, tj sálavé a týka sa inovatívnej povahy modelu.

Je potrebné pripomenúť, že auto bolo prvým luxusným športovo-úžitkovým vozidlom v modernom slova zmysle. Písmeno X je potom vyhradené pre všetky jeho SUV modely, ako aj pre crossovery. RC potom znamená Radical Coupé, čo znamená jednoducho radikálne kupé. Tým skôr, že spoločnosť Lexus ešte v žiadnom názve modelu nepoužíva písmeno Z.

To znamená, že možno očakávať úplne nový model a americké médiá naznačujú, že auto bude pravdepodobne SUV. Takýto záver nie je príliš prekvapivý, pretože táto kategória vozidiel sa v súčasnosti stáva čoraz obľúbenejšou.

Prejav čísel a písmen

Označenie 450e sa zdá byť ľahšie dešifrovať. Spoločnosť Lexus od samého začiatku identifikovala hnacie ústrojenstvo vo svojich automobiloch pomocou čísel. Pôvodne boli čísla objem motora – vyjadrené v litroch a vynásobené stovkou. To isté platí pre modely s atmosférickým saním. Symbol LC 500 označuje automobil s päťlitrovým motorom.

Zdroj: Lexus

Veci sa trochu skomplikujú, ak motor dostane ďalšie turbodúchadlo alebo pracuje s elektrickým pohonom. V tomto prípade čísla označujú kapacitu prirodzene nasávaného motora s porovnateľným výkonom. Preto je Lexus NX s 2-litrovým motorom s preplňovaným turbodúchadlom s výkonom 238 koní označený ako 300. RX 450h má zase hybridný motor s výkonom 313 koní a 3,5-litrovým šesťvalcom.

Pozornosť by sa mala venovať aj ďalším písmom. Symbol „h“ v prípade japonskej značky označuje hybridný dizajn a písmeno „e“ je vyhradené iba pre elektrické pohony. Vynikajúcim príkladom je UX 300e, prvé auto značky Lexus, ktoré je poháňané výlučne elektrinou.

Tento elektrický crossover má výkon 204 koní a podľa príkladov si môžeme byť istí, že Lexus RZ 450e bude auto, ktoré sa dá nabíjať zo zásuvky s výkonom najmenej 300 koní a plne elektrickým pohonom.

Správy spoločnosti Lexus a Toyota do roku 2025

Ďalší elektrický Lexus na obzore nie je žiadnym prekvapením. Špičková japonská značka, ako aj s ňou spojená Toyota, už predtým oznámili zvýšenie investícií do elektrifikovaných pohonov. To znamená nielen ďalšie hybridné automobily, ale aj investície do vodíkových palivových článkov a do vozidiel na plug-in.

Do roku 2025 sa očakáva, že Toyota a Lexus ponúknu celkom až 10 modelov, ktoré budú poháňané výlučne elektrickými motormi. Zástupcovia značky Lexus predpokladajú, že do tejto doby budú všetky modely v ponuke výrobcu k dispozícii s pohonnou jednotkou, ktorá bude využívať časť alebo všetku svoju elektrinu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close