Ekonomika

Slovensko a Maďarsko nepodporia sankcie EÚ voči ruskej energetike | Správy o rope a plyne

Zatiaľ nie je jasné, či Slovensko a Maďarsko dostanú výnimky.

Slovensko a Maďarsko uviedli, že nepodporia sankcie proti ruskej energetike, a EÚ sa pripravuje na vojnu na Ukrajine s tým, že sú príliš závislé od týchto dodávok a nemajú žiadne okamžité alternatívy.

Komisári EÚ diskutujú o nových plánoch sankcií vrátane postupného zákazu ruskej ropy. 27 členských štátov o nich začne diskutovať v stredu, no účinnosť opatrení môže trvať niekoľko dní a nie je jasné, či budú zahŕňať aj ropu, alebo či Slovensko a Maďarsko dostanú výnimky.

Slovenský minister hospodárstva Richard Sulík v utorok uviedol, že jediná rafinéria v krajine, Slovenft, nemôže okamžite prejsť z ruskej ropy na iný druh ropy. Sulik povedal, že bude trvať roky, kým sa technológia zmení.

„Budeme preto trvať na výnimke,“ povedal novinárom Sulík.

Slovensko je úplne závislé od ruskej ropy z ropovodu Drushpa zo sovietskych čias. Maďarsko je tiež veľmi závislé, hoci iní významní dovozcovia energie, ako napríklad Nemecko, uviedli, že by si poradili, ak by EÚ zakázala ruskú ropu, ktorú úradníci stále označujú za „príliš veľké bremeno na znášanie“.

Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szyjardo uviedol, že krajina nebude hlasovať za žiadne sankcie, ktoré by „znemožnili prepravu zemného plynu alebo ropy z Ruska do Maďarska“.

„Dodávky energie v Maďarsku nemôžu byť ohrozené, pretože nikto nemôže očakávať, že pripustíme cenu vojny. [in Ukraine] by mali platiť Maďari,“ povedal Szijjártó v utorok v Kazachstane. „Pre Maďarsko a jeho ekonomiku je v súčasnosti fyzicky nemožné fungovať bez ruskej ropy.“

Napriek nezhodám medzi členmi EÚ v súvislosti s novými energetickými sankciami sa predseda Európskej rady Charles Michel zaviazal „rozbiť ruskú vojnovú mašinériu“ odklonením krajín na kontinente od dodávok ruského zemného plynu.

Skupina súťaží o zabezpečenie alternatívnych dodávok k ruskej energii, pričom uprednostňuje globálny dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) z krajín, ktoré zahŕňajú veľkých producentov, ako sú Alžírsko, Katar a Spojené štáty americké.

V severnom Grécku sa budujú zariadenia na skvapalňovanie zemného plynu, ktoré Michel a lídri štyroch balkánskych krajín v utorok absolvovali.

„Rusku tiež dávame povolenie vyvinúť finančný, ekonomický a politický tlak na Kremeľ, pretože náš cieľ je jednoduchý: musíme rozbiť ruskú vojnovú mašinériu,“ povedal Michael.

V gréckom prístave Alexandroupolis sa stretol s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom a lídrami Bulharska, Severného Macedónska a Srbska, ktoré nie je členmi NATO. Terminál na dovoz LNG v blízkosti prístavného mesta má byť uvedený do prevádzky budúci rok.

Prepravovaný LNG sa stáva čoraz dôležitejším, keďže krajiny EÚ sa snažia odkloniť sa od ruských dodávok. Rusko minulý týždeň prerušilo dodávky zemného plynu do Bulharska a Poľska v dôsledku prudkého sporu vyvolaného ukrajinskou inváziou o požiadavky na zaručenie platby v rubľoch.

„Preto je tento nový terminál LNG taký aktuálny a taký dôležitý. Je to geopolitická investícia a je to geopolitický moment,“ povedal Michael. Poskytuje bezpečnosť pre dodávky do iných krajín. A to je veľmi dôležité.“

Na stretnutí sa zúčastnil bulharský premiér Kirill Petkov, severomacedónsky premiér Dimitar Kovačevski a srbský prezident Aleksandar Vučič.

„Toto nie je len energetický projekt. Zmení energetickú mapu Európy,“ povedal Petkov. „Balkán je región so 65 miliónmi obyvateľov a my môžeme urobiť oveľa viac.“

Terminál LNG je navrhnutý tak, aby spracoval približne 6 miliárd kubických metrov plynu ročne, čím sa do roku 2020 zvýšia neruské dodávky do regiónu prostredníctvom nového transjadranského plynovodu vedúceho z Azerbajdžanu do Talianska.

Nový prepojovací plynovod, ktorý plne prepojí plynárenské siete Grécka a Bulharska, má byť spustený budúci mesiac.

READ  Bratislava - Aktivisti protestujú proti terminálu LNG v Dunaji na EURACTIV.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close