Ekonomika

Japonská Kišida sa zaviazala pomôcť Poľsku, ktoré podporuje Ukrajinu

VARŠAVA – Japonský premiér sa v stredu zaviazal poskytnúť Poľsku rozvojovú podporu s cieľom pomôcť európskemu susedovi Ukrajine brániť sa pred inváziou Ruska..

Poľský premiér Mateusz Morawiecki privítal japonského premiéra Fumia Kishidu vo Varšave deň po tom, čo Kishida prekvapivo navštívil Q. a stretol sa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

„S vedomím zvyšujúcej sa záťaže Poľska v dôsledku zdĺhavej invázie na Ukrajinu,“ povedal Kishida, Japonsko pomôže Poľsku podporiť jeho úlohu a chce „seriózne rozvíjať“ plány.

Japonsko bežne poskytuje sľúbenú pomoc rozvojovým krajinám, čo Poľsko už nerobí, no japonská vláda podľa neho urobila špeciálnu výnimku.

Kishida povedal, že je to dôležité najmä pre podobne zmýšľajúce krajiny Napríklad Japonsko a Poľsko by mali byť jednotné v podpore Ukrajiny a uvalení ekonomických sankcií proti Rusku.

Počas spoločnej tlačovej konferencie s Kishidom Morawiecki povedal, že obe krajiny pochopili „hrozbu ruského imperializmu pre svetový mier a medzinárodný poriadok“ v čase, keď sa rodí „nový geopolitický poriadok“.

Poľsko poskytlo Ukrajine vojenskú, humanitárnu a politickú podporu počas vojny, ktorá sa začala pred 13 mesiacmi.

Kishida, ktorý sa pripravuje na májové predsedníctvo summitu Skupiny sedem, povedal, že Japonsko počas predsedníctva svojej krajiny v G-7 „preukáže spolu s Poľskom vodcovstvo, aby sa medzinárodné spoločenstvo mohlo zjednotiť a pevne podporovať Ukrajinu“.

Po rozhovoroch s Morawieckim, ktoré presiahli ich plánovaných 30 minút, Kishida tiež povedal, že Japonsko má záujem o budovanie užších vzťahov s regionálnymi alianciami v strednej a východnej Európe, ako je Vyšehradská skupina, ktorá zahŕňa deväť členov NATO z východného krídla, Poľsko a Česká republika. . Slovensko a Maďarsko a krajiny, ktoré sa zúčastňujú na troch námorných hospodárskych iniciatívach.

Japonská vláda chce rozšíriť hospodársku spoluprácu s Poľskom „v nových oblastiach, ako sú vysokoteplotné plynom chladené reaktory, technológie čistého uhlia a vodík,“ povedal Kishida. V Poľsku už pôsobí viac ako 350 japonských spoločností, najmä vo výrobnom sektore.

READ  Slovenská spravodajská služba potvrdila podvody balkánskych gangstrov na získanie povolení na pobyt

Kishida sa neskôr stretol s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

Kišida navštívil Ukrajinu v utorok, keď v Moskve rokoval čínsky prezident Si Ťin-pching Dve cesty s ruským prezidentom Vladimirom Putinom ukazujú, ako sa za Moskvou alebo Kyjevom zoraďujú rôzne krajiny.

Morawiecki uviedol, že návšteva čínskeho vodcu v Moskve vyvolala „znepokojenosti“ a že prebiehajú diplomatické snahy „presvedčiť Čínu, aby nepodporovala Čínu v jej agresívnej medzinárodnej politike“.

___

Sledujte bitku AP na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close