Ekonomika

Rastúce ceny energie znepokojujú Európu

Európske krajiny sa pred touto zimou naďalej obávajú rastúcich nákladov na energie.

Nemecko

V dôsledku vysokých cien energií a inflácie viac ako 2 milióny ľudí v Nemecku podľa národného združenia Tafel Deutschland hľadá pomoc v potravinových bankách.

„Situácia je veľmi napätá vo všetkých potravinových bankách,“ povedal hovorca asociácie pre denník Die Welt a zdôraznil, že dopyt sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil.

„Teraz prichádza do práce viac ľudí,“ povedal s tým, že prudký nárast cien a vplyv ruskej vojny na Ukrajinu zvýšili počet ľudí, ktorí sa obracajú na potravinové banky.

Podľa strešného združenia potravinových bánk je medzi tými, ktorí sú v núdzi, veľa utečencov z Ukrajiny.

V krajine je celkovo 960 potravinových bánk, ktoré poskytujú potraviny, ktoré sa už nedajú predať tým, ktorí to potrebujú.

Medzitým väčšina malých a stredných spoločností v Nemecku bojuje o prežitie uprostred energetickej krízy, odhalil v stredu nový prieskum.

Podľa prieskumu Nemeckej asociácie malých a stredných podnikov, ktorý tento týždeň uskutočnilo viac ako 1 100 spoločností, 52 % spoločností uviedlo, že cenové výkyvy na energetických trhoch ohrozujú ich existenciu.

V podobnom prieskume v auguste to bolo 42 %, uviedla mediálna skupina Redaktionsnetzwerk Deutschland.

Výkonný prezident združenia Markus Gerger požiadal vládu, aby v tejto súvislosti okamžite zakročila.

Navrhol núdzový fond vo výške 15 miliárd EUR (14,5 miliardy USD) pre malé a stredné podniky.

Slovensko

Energetická kríza vystavila slovenskú ekonomiku riziku „kolapsu“, povedal predseda vlády krajiny v rozhovore zverejnenom v stredu.

Eduard Heger pre Financial Times povedal, že Bratislava potrebuje podporu zo strany EÚ alebo kríza spôsobená rusko-ukrajinskou vojnou zničí ekonomiku jeho krajiny.

Heger varoval, že ak Brusel neposkytne podporu, možno bude potrebné znárodniť dodávky elektriny v krajine.

Povedal tiež, že EÚ chce uvoľniť 5 miliárd eur (4,8 miliardy dolárov) v „nevyužitých fondoch regionálneho rozvoja“, ktoré by sa mohli použiť na zníženie účtov za energiu pre podniky.

READ  Marketmind: Zvýšenie cien? Ešte nie, hovorí Nový Zéland | WKZO | Všetko je Kalamazoo

„Inak by sa zatvorili (slovenské podniky) a to by mohlo naozaj ochromiť celú ekonomiku,“ poznamenal Heger.

Jeho vyjadrenia boli najpriamejšie od prezidenta EÚ o energetickej kríze v Európe po tom, čo Rusko výrazne znížilo dodávky zemného plynu do Európy v reakcii na sankcie uvalené na Moskvu v súvislosti s vojnou v Kyjeve.

Švajčiarsko

Líder Strany zelených Balthazar Gladli vyzval na obmedzenie rýchlosti na diaľniciach na 80 kilometrov za hodinu (49 mph), aby sa znížila spotreba energie vo Švajčiarsku.

„Spomalenie je nevyhnutné na úsporu energie. Tvrdí to aj Medzinárodná energetická agentúra,“ povedal Glattli v stredu pre spravodajský web nau.ch.

V súčasnosti platí na švajčiarskych diaľniciach rýchlostný limit 120 km/h (74,5 mph).

Glattliho návrh ešte musí získať podporu švajčiarskej federálnej vlády a automobilového priemyslu.

Thomas Herder, zákonodarca z pravicovej Švajčiarskej ľudovej strany, povedal, že aj zníženie rýchlosti na 100 km/h kvôli úspore energie je „úplne nezmyselné a pre motoristov je to úplná tortúra“.

Povedal, že zníženie rýchlosti má zmysel čiastočne, pokiaľ ide o predchádzanie dopravným zápcham.

Ministerka životného prostredia, energetiky a dopravy Simonetta Sommarukaová vo vyhlásení uviedla, že nižšia rýchlosť skutočne zníži spotrebu, no motoristi by si mali zachovať povedomie o dopravných podmienkach.

Jazda nízkou rýchlosťou je povolená, pokiaľ to nenarúša bežnú premávku,“ povedal.

Francúzsko

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire v utorok sľúbil, že sa vzdá svojho formálneho oblečenia s košeľou a kravatou v prospech teplých rolákových kardigánov v snahe znížiť náklady na vykurovanie, aby ušetril energiu.

„Odteraz ma uvidíte s kravatou, ale s korytnačím krkom. A myslím si, že to bude veľmi dobré. Umožní mi to ušetriť energiu a ukázať zdržanlivosť,“ povedal minister v rádiu France Inter. Neskôr na Twitteri zdieľala svoju fotku oblečenú v čiernom roláku.

READ  Krajiny EÚ sa v januári až októbri podieľali na celkovom ukrajinskom exporte viac ako 63 %.

Povedal, že jeho ministerstvo v Paríži „nezapne teplo, kým teplota neklesne pod 19 °C (66,2 °F).

Le Maire povedal, že dúfa, že pôjde príkladom pre Francúzov, ktorým vláda odporučila, aby šetrili energiou a vyhýbali sa zbytočnému plytvaniu.

Mnohé európske krajiny čelia nedostatku energie, keďže Rusko v reakcii na vojnové sankcie medzi Moskvou a Kyjevom výrazne obmedzilo dodávky zemného plynu do Európy.

Rusko začiatkom tohto mesiaca dočasne zastavilo dodávky plynu cez plynovod Nord Stream 1 a ruskí predstavitelia tvrdili, že západné sankcie bránia údržbárskym prácam na turbínach.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close