Ekonomika

Inflácia v eurozóne rastie, keďže politici zvažujú zvyšovanie sadzieb

Medzinárodný menový fond nedávno vyhlásil, že sa vyhne recesii a zároveň bude kontrolovať infláciu Najväčšia výzva Európy V nasledujúcich mesiacoch bude kontinent naďalej tráviť vplyv vojny na Ukrajine na svoju ekonomiku.

Kampaň Európskej centrálnej banky na zvýšenie úrokových sadzieb zatiaľ pomohla znížiť celkovú infláciu z 10,6 percenta, ktoré bolo v októbri minulého roka. Eurozóne sa recesia vyhýba, no ekonomický rast zostáva mierny.

Údaje o úveroch, ktoré centrálna banka zverejnila v utorok, ukázali slabnúci dopyt po spotrebiteľských úveroch, keďže banky sťažili dlžníkom získať úvery a vyššie úrokové sadzby za pôžičky znížili dopyt, čo ešte viac ochladilo ekonomiku.

Politici však upozorňujú, že budú hľadať náznaky toho, že ceny budú z dlhodobého hľadiska klesať.

„Mali by sme vidieť stabilný pokles jadrovej inflácie, čo nám dáva istotu, že naša politika začína fungovať,“ povedala Isabelle Schnabel, členka výkonného výboru centrálnej banky. povedal v rozhovore s Politico minulý týždeň.

Pobaltské štáty a Slovensko mali dvojciferný nárast cien, kým Lotyšsko 15 percent. Niektoré veľké európske ekonomiky s nízkymi sadzbami sa potýkajú s tlakom pracovníkov požadujúcich vyššie mzdy, aby držali krok s rastúcimi životnými nákladmi.

Rôzne sadzby odrážajú aj domáce opatrenia zavedené vládami na kontrolu cien energií. S narastajúcou sezónou letných dovoleniek sú aj krajiny so silnými trhmi cestovného ruchu pripravené vidieť vplyv rastúcich cien služieb.

V Nemecku, najväčšej európskej ekonomike, ročná miera inflácie klesla na 7,6 percenta zo 7,8 percenta v marci. Ceny potravín zostali tvrdohlavo vysoké, zatiaľ čo vládne intervencie na kontrolu nákladov na energie sa začali presadzovať.

READ  Podpredsedníčka oceňuje migrujúcich pracovníkov za ich významný prínos pre ekonomiku

Pracovníci v nemeckom verejnom sektore súhlasili, že v budúcom roku zvýšia platy 2,5 milióna zamestnancov o 5,5 percenta. Očakáva sa, že dohoda vytvorí precedens pre ďalšie rokovania o mzdách a ohrozí prognózu Európskej centrálnej banky, že rast miezd v eurozóne dosiahne vrchol v tomto roku.

Vo Francúzsku, zasiahnutom niekoľko mesiacov vlnou štrajkov proti rozhodnutiu vlády zvýšiť vek odchodu do dôchodku, inflácia v apríli vzrástla na 6,9 percenta z marcových 6,7 percenta, najmä vďaka cenám energií a služieb. Málo.

V Španielsku ceny v apríli vzrástli na 3,8 percenta z aprílových 3,1 percenta, keďže ceny potravín rástli, aj keď ceny energií naďalej klesali z rekordných úrovní v minulom roku.

Údaje o inflácii ovplyvnia rozhodnutie Európskej centrálnej banky, či pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb v snahe obmedziť infláciu. Riadiaci orgán banky zasadá vo štvrtok a väčšina analytikov odhaduje, že by mohol hlasovať za zvýšenie sadzieb o štvrtinu alebo pol percentuálneho bodu.

Minulý mesiac banka zvýšila svoju vkladovú sadzbu na 3 percentá, čo je najviac od októbra 2008, keďže sa snažila ochladiť dopyt a priblížiť infláciu k svojmu 2 percentnému cieľu.

„Hoci sa celková inflácia zmiernila a ďalej klesá, ešte to nie je chvíľa úľavy,“ povedal Carsten Breschi, hlavný ekonóm ING Germany. „ECB nechce zopakovať predchádzajúcu chybu podhodnotenia inflácie, takže bude pripravená zájsť príliš ďaleko, aj keď sa ukáže, že ide o politickú chybu.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close