Ekonomika

Jazda: Cupra vs. Cupra – Na okruhu SUV proti CUV

Zastúpenie španielskej športovej značky umožnilo vyskúšať si na okruhu dva súčasné modely.

Konkrétne na SlovakiaRing. Konkrétne Atec a Formentor. A bola ešte jedna. Volal sa Leon a bol to hot-hatch moderných šiat – s plug-in hybridným pohonom. Ale nemohol ísť na okruh. Nie preto, že by sa mu vybila batéria alebo podobný typ sprisahania. Jednoducho nemal istič.

Nie je však potrebné klamať. Z troch aktuálne dostupných modelov je Leon najmenej zaujímavý. Pretože si ho môžete kúpiť iba ako PHEV. Až kým neprídu špičkové špecifikácie.

Ale Ateca a Formentor ich už majú, a to hneď od začiatku. V prípade Atecy je to presne 300 koní, prevodovka 4Drive a 7DSG. Formentor má 310 koní, 4Drive a 7DSG.

No, Formentor je úplne nový model založený na Leone. Má tuhšiu konštrukciu, spodnú časť tela. Môže si dovoliť mäkšie základné nastavenie tlmičov. V strmých zákrutách dokáže lepšie prenášať váhu, je dlhšie neutrálny a tak má na výjazde aj o niečo vyššiu rýchlosť.

Ateca je vyššia a trochu staršia v stavbe. Má preto tvrdšie nastavenie podvozku. Vďaka tomu sa spočiatku v zákrute nakláňa o niečo menej, potom ho však viac trápi fyzika. Ale v rovine nie je žiadny rozdiel medzi jedným a druhým. Desať koní a pár kíl v prospech Formentoru sa prakticky necíti a múdrejší vodič miernu nevýhodu Atecy dobehne lepšou jazdou.

Veľkou výhodou Atecy bol výfuk od Akrapoviča. Vďaka nej je zážitok z jazdy na okruhu ešte lepší ako v prípade Formentoru. Silnejší zvuk motora je tiež lepším komunikačným prostriedkom. Lepšie budete počuť, čo robí motor, a môžete skôr zareagovať. Nové mäkké DSG funguje dobre, ale je potrebné manuálne radenie a automatika bude vyhovovať iba dovtedy, kým si človek obvod dobre nezapamätá. Alebo dovtedy, kým človeku neumožnia adekvátnym tempom vytiahnuť gumu.

Pretože v krivkách dovolenky som mal asi 70% vlastnej úrovne strachu a príležitostí. Viac už nebolo. Pneumatiky museli vydržať ďalší program pre automobily. A boli to zimy, tak si viete predstaviť …

Aj bez prílišného tlaku na pílu môžete jazdiť skutočne rýchlo. Moje znalosti o Ringu neboli po asi dvoch rokoch neprítomnosti na okruhu vôbec dobré. Mal som problém hlavne s horizontmi. Ale potom som mal po ruke inštruktora, ktorý vedel odpovedať na otázky. Ak by som v poslednej kombinácii mohol pridať ďalšie, na konci priamky by bolo omnoho viac ako 200. Pohodlné s tromi štvrtinami účinku tesne pred 100.

Čo to znamená? Že autá idú krásne. Mať niekoľko nádrží a pár súprav gumy len pre seba by bol očarujúci chladný deň.

Verdikt? Ateca. A úplne bez váhania. Ako som písal. Desať koní a pár kilogramov mi je úplne ukradnutých. Tvrdší podvozok je komunikatívnejší, rovnako ako motor vďaka Akrapovicovi.

Nebudem klamať, na druhom okruhu cítim z Formentora jednu vec: Tých 310 koní nie je konečných. Že auto je dimenzované na viac. Stále je to taká „mäkká“ verzia. Či už Akrapovič dostane aj 2,0 TSI alebo až 2,5 TFSI, táto špecifikácia vydrží manuálne ladenie motora prakticky bez akýchkoľvek úprav podvozka.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close