Ekonomika

Čína nechce mier na Ukrajine, varuje český prezident – Politico

Ak si chcete vypočuť tento článok, stlačte tlačidlo prehrávania

Vyjadrené umelou inteligenciou.

Nedá sa dôverovať Číne, že sprostredkuje mier medzi Ruskom a Ukrajinou, varoval český prezident Petr Pavel, ktorý pre Politico povedal, že Peking profituje z predlžovania vojny.

Jeho komentáre prichádzajú v čase, keď sa Čína snaží postaviť sa ako mierotvorca na Ukrajine, pričom nedávno odhalila nejasný plán na ukončenie konfliktu. Zatiaľ čo väčšina západných spojencov je voči týmto vyhláseniam skeptická, niektorí, ako napríklad Francúzsko, trvajú na tom, že Čína môže zohrávať kľúčovú úlohu v mierových rozhovoroch.

Pavla, bývalého generála a vysokého vodcu NATO, to však neodradilo. Čo sa týka Ukrajiny, tvrdil, Čína chce pre seba len to najlepšie – a to je zatiaľ viac vojny.

„Verím, že je v záujme Číny zachovať status quo, pretože to bude tlačiť Rusko k ďalším ústupkom,“ povedal Pavel.

Peking v rozhovore koncom minulého týždňa uviedol, že by mohol od Moskvy získať lacnejšiu ropu, plyn a ďalšie zdroje – výmenou za partnerstvo s Kremľom „bez obmedzení“. „Pre Čínu je dobré aj to, že Západ je podporovaním Ukrajiny o niečo slabší,“ dodal.

Pavlove komentáre sa zdali byť predzvesťou, keď niekoľko hodín po jeho prejave čínsky veľvyslanec vo Francúzsku vyvolal pobúrenie. Vyhlásenie Bývalé sovietske štáty v medzinárodnom práve „nemajú efektívne postavenie“ – odpoveď prišla na otázku, či Krym patrí Ukrajine.

Aj keď sa Peking v pondelok zdržal komentárov, incident vyvolal búrlivý rozhovor o tom, či Čína niekedy pomôže nastoliť mier na Ukrajine.

„Nemyslím si,“ povedal český líder, „že Čína má skutočný záujem na urovnaní vojny v krátkom čase.“

Pavel, ktorý nastúpil do úradu minulý mesiac, povedal, že Peking využíva vojnu na učenie.

READ  Fest Anča predstavuje tohtoročný program – prehľad zo dňa na deň

„Čína sa z konfliktu učí každý deň,“ povedal Powell. „Pozorne sledujú, čo Rusko robí a ako sa Západ správa.“

NATO Insider

Pavel, ktorý stál na čele vojenskej rady NATO v rokoch 2015 až 2018, vyhral začiatkom tohto roka české prezidentské voľby na prozápadnej platforme.

Teraz využíva svoje znalosti o vnútornom fungovaní aliancie a svoje rozsiahle vojenské skúsenosti – veľmi nezvyčajné pre európskeho lídra – na obhajobu efektívnejšej podpory pre Ukrajinu a presnejšieho prístupu k bezpečnostnej politike NATO.

Počas minulotýždňovej návštevy Bruselu Pavel nadhodil myšlienku vytvorenia nového plánu na rozšírenie výrobných liniek obranných spoločností – možno pomocou kombinácie národných a európskych dotácií – aby mohli v čase krízy získať ďalšiu kapacitu.

Krajiny NATO diskutujú o budúcnosti súčasného cieľa vynakladať 2 percentá ekonomického výkonu na obranu | John Theiss/AFP prostredníctvom Getty Images

Zatiaľ čo štáty NATO diskutujú o budúcnosti svojho súčasného cieľa minúť 2 percentá ekonomickej produkcie na obranu, Pavel otvorene hovorí o svojom presvedčení, že spojenci by sa mali sústrediť na to, čo ich armáda skutočne dokáže, a nie na to, koľko peňazí sa minie na papier.

„Sme viac zameraní na hranicu 2 percent,“ povedal prezident.

„Pre veliteľa na zemi sú dôležité tanky, lietadlá, lode a tak ďalej, nie to, koľko krajina minie na obranu.“

Podľa bývalého generála sa spojenci musia viac zamerať na svoje vojenské schopnosti a zabezpečiť, aby mali dobre vyzbrojené sily na vysokej úrovni pripravenosti. Musia zabezpečiť, aby na palube boli aj obyčajní občania, ktorým viac záleží na bezpečnosti Európy.

„Považujem za dôležité vysvetliť túto novú realitu vlastným ľuďom,“ povedal Pavel.

„Našu nádej na mier nemôžeme premeniť na našu stratégiu, takže musíme byť pripravení na akékoľvek nepredvídané udalosti – ktoré sú teraz veľmi reálne,“ povedal prezident.

Oči na susedov

Prezident sa zároveň otvorene vyjadril k nárastu populizmu v susedstve Českej republiky a k obavám z ruského vplyvu.

READ  Správa o implementácii múdrosti krajiny 2023 v druhom pilieri – Medzinárodné daňové správy, Správy o transferovom oceňovaní – TP News

Český prezident naznačil možnosť populistického víťazstva vo voľbách na Slovensku koncom tohto roka: „Bude to ťažká situácia pre Slovensko, ale aj pre nás ako susedov a skutočne veľmi blízkych partnerov.“

Hovoril otvorene o Maďarsku. „Tam [are] Existuje veľa dobrých dôvodov na strach z proruskej orientácie súčasného maďarského vedenia.

Ale keď hovoril o protivládnych protestoch v Českej republike za posledných pár mesiacov, Pavel povedal, že demonštranti by nemali byť jednotní – a že politici by mali viac vysvetľovať politiku občanom.

„Nebudem hádzať všetkých ľudí, ktorí sa zúčastňujú na týchto demonštráciách a protestoch do jedného koša,“ povedal.

„Časť z nich môže byť inšpirovaná proruskými prvkami. Mnohí z nich sú však nespokojní s tým, ako vláda komunikuje rôzne aktivity v sociálnej a ekonomickej oblasti,“ pokračoval.

„Je fér priznať, že komunikácia nie je veľmi silná oblasť [the] Súčasná česká vláda.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close