Ekonomika

Jeden šok sa strieda s druhým. Štúdia tvrdí, že Nemecko stratilo hlavný ťah ekonomiky

Nemec Automobilový priemysel bol koronovou krízou zasiahnutý silnejšie ako iné odvetvia a jeho problémy sa zhoršili dodnes. Sektor tak prestane byť po mnohých rokoch hybnou silou ekonomiky, vyplýva zo štúdie Nemeckého ekonomického inštitútu, o ktorej píše denník Handelsblatt. Dopady najviac pocítia menší dodávatelia.

Po prvé, výrobu automobilov ovplyvnilo prerušenie globálnych dodávateľských reťazcov. „Priemysel teraz čelí dopytovému šoku, ktorý sa zotavuje len pomaly,“ uvádza štúdia.

Len obava volkswagen tržby klesli v prvom polroku o 22 percent. dcérskej spoločnosti audi Škoda Auto mali o štvrtinu nižšie tržby.

Koronárna kríza nemeckého výrobcu luxusných automobilov zasiahla veľmi tvrdo BMW, Od začiatku apríla do konca júna spoločnosť dodala zákazníkom v Spojených štátoch 50 957 vozidiel, čo predstavuje medziročný pokles o viac ako 39 percent. Od začiatku roka tam predaj klesol o 28 percent.

Zamestnáva takmer milión ľudí

Podľa štúdie nadmerná kapacita a technologické zmeny zhoršili situáciu. „Výsledkom je, že automobilový priemysel sa ocitol prvýkrát za desať rokov pred potrebou personálnych zmien, a keďže zatiaľ nemecký rastový rušeň vypadne,“ píšu autori štúdie.

Dotknuté sú to hlavne menšie dodávateľské spoločnosti. Zatiaľ čo veľké automobilky môžu prejsť na výrobu elektromobilov, dodávatelia túto možnosť nemajú.

Posledných desať rokov to robí automobilový priemysel „sa vyvíjal výrazne lepšie ako výrobné odvetvie ako celok“, a tým významne prispel k rastu nemeckej ekonomiky. Stále predstavuje takmer desať percent hrubého domáceho produktu Nemecka. Priamo a nepriamo toto odvetvie zamestnáva 936 tisíc ľudí.

Rokovania s Merkelovou

V utorok sa zástupcovia automobilového priemyslu stretnú s členmi federálnej a štátnej vlády v nemeckej kancelárii v Berlíne. kancelár Angela Merkelová zatiaľ odmieta žiadosť podporiť „srdce priemyslu“, ako sektor nazval bavorský premiér Markus Söder, s ďalšou úľavou.

READ  Hangár údržby Alliance Airlines bol oficiálne otvorený

Podľa nej na ne nie je dôvod, pretože zo schváleného zníženia dane z pridanej hodnoty profitujú aj výrobcovia automobilov so spaľovacím motorom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close