Svet

Jedna rodina, päť kandidátov: dynastie vládnu na thajskom vidieku

SA KAEO, Thajsko: Politika je rodinnou záležitosťou pre klan Thientang, jednu z najdlhšie fungujúcich politických dynastií v Thajsku, s piatimi členmi kandidujúcimi za dve rôzne strany vo všeobecných voľbách budúci mesiac.

Sú jednou z niekoľkých rodín prepletených v thajskej politike – najznámejší sú Shinawatrasovci a Thaksin, ktorý bol premiérom v rokoch 2001 až 2006, v exile.

Finančné odmeny za volenú funkciu – člen parlamentu zarába 3 500 USD mesačne – môžu byť pre tieto ultrabohaté klany len o málo viac než len voľné peniaze, no vplyv, ktorý prináša, môže byť pre ich obchodné záujmy lukratívnejší.

Rodina Tientang vybudovala svoje bohatstvo na úspešnom logistickom podnikaní vo svojom východnom srdci – medzi ktoré patril aj významný hraničný prechod do Kambodže – a od 70. rokov dominuje politike regiónu.

Pred hlasovaním 14. mája sú ich mená nalepené na predvolebných plagátoch pozdĺž drsných vidieckych ciest chudobnej vidieckej provincie Sa Kaeo.

Kwanruen Thienthong, jeho dcéra Treenuch a zať Sorawong súperia v troch volebných obvodoch v Sa Kaeo.

Sorawong kandiduje za Pheu Thai, vedúcu opozičnú stranu v prieskumoch, zatiaľ čo obe ženy sú vo vojensky podporovanej Palang Promotion Party (PPRP), ktorá stála na čele odchádzajúcej vládnej koalície.

Sorawongovi bratia sa tiež uchádzajú o Pew Thai: Surasard vo volebnom obvode Bangkok a Surakiat na kandidátke strany.

„Politika je politika. Rodina je rodina. V politike máme rôzne postoje, ale stále sme rodina,“ povedal Sorawong pre agentúru AFP.

Treinuch začal svoju kariéru ako poslanec v predchodkyni Pew Thai pred 20 rokmi, ale prešiel do PPRP a v roku 2019 bol znovu zvolený za ministra školstva.

Pre voličov v Sa Kaeo je záznam rodiny dôležitejší ako názvy strán alebo politické ideológie.

READ  Monitorovací výbor PZRE odporúča ochranu mandátu ruskej delegácie - Svet

„Chodia do každej oblasti a keď je tam práca alebo žiadosť o pomoc od miestnych ľudí, pomáhajú,“ povedal pre agentúru AFP na hlučnom zhromaždení podporovateľ Treenuch Sirinthip Sawangkloi.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close