Svet

Najvyšší súd USA bude prejednávať petíciu proti prezidentovi Donaldovi Trumpovi

Otvorte Editor's Digest zadarmo

Najvyšší súd USA súhlasil s odvolaním sa, či je Donald Trump imúnny voči obvineniam z trestných činov za jeho činy počas výkonu funkcie.

Stredajší príkaz ešte viac odloží pojednávanie o trestnom konaní, ktoré podalo ministerstvo spravodlivosti a obvinilo Trumpa zo snahy zvrátiť výsledky volieb v roku 2020. Tiež to dá najvyššiemu súdu – trom členom menovaným bývalým prezidentom – šancu urobiť prelomové rozhodnutie v otázke, ktorá by mohla mať zásadné dôsledky pre nadchádzajúce voľby a prezidentský úrad.

Najvyšší súd naplánoval ústne pojednávanie vo veci na týždeň od 22. apríla, pričom rozhodnutie sa očakáva v lehote prípadu, ktorá sa zvyčajne končí koncom júna.

Predtým zamietla žiadosť Jacka Smitha, osobitného poradcu ministerstva spravodlivosti, ktorý dohliada na federálne trestné prípady proti Trumpovi, aby americký odvolací súd pre okres Columbia Circuit obišiel prechodný odvolací súd a okamžite si vypočul prezidentov zákon o imunite z minulého roka.

Začiatkom tohto mesiaca vydal tento súd jednomyseľné rozhodnutie, ktoré Trumpovi zakazuje používať prezidentskú imunitu ako štít proti obvineniu zo strany ministerstva spravodlivosti.

Trumpovi právnici požiadali Najvyšší súd, aby zastavil rozhodnutie odvolacieho súdu, keďže Trump sa proti rozhodnutiu odvolal. „Tvrdenie, že prezidenti majú absolútnu imunitu voči trestnému stíhaniu za svoje úradné činy, predstavuje novú, zložitú a dôležitú otázku, ktorá si vyžaduje starostlivé zváženie pri odvolaní,“ argumentovali.

Najvyšší súd v stredu uviedol, že uznesenie odvolacieho súdu bude pozastavené, kým sa problém nevyrieši. Vypočutie vo federálnych voľbách sa malo pôvodne začať 4. marca, ale bolo odložené.

Ak by sa súd prípadu nevenoval, rozsudok nižšieho odvolacieho súdu by bol platný a konanie na súde prvého stupňa by sa začalo okamžite. Teraz nie je jasné, či bude Trump čeliť súdnemu procesu v prípade pred novembrovými voľbami, kde sa pravdepodobne stretne s Joeom Bidenom v odvetnom zápase v roku 2020.

READ  Napätie na hranici, keď sa Moyes drží moci

Smith varoval Najvyšší súd: „Riešenie sa oneskorí [the election] Obvinenia z podvodu ohrozujú verejný záujem na rýchlom a spravodlivom rozhodnutí.

Trump reagoval na rozhodnutie s uspokojením a povedal, že ho považuje za veľké právne víťazstvo. „Právni vedci sú veľmi vďační za dnešné rozhodnutie Najvyššieho súdu o prezidentskej imunite,“ povedal a dodal: „Bez prezidentskej imunity nemôže prezident riadne konať ani prijímať rozhodnutia v záujme Spojených štátov amerických.“

Demokrati boli veľmi kritickí k oneskoreniu ukončenia Trumpovho procesu a k obavám, že niektorí sudcovia na súde s konzervatívnou väčšinou 6-3 môžu byť naklonení prípadu bývalého prezidenta. Jeho úradná činnosť počas výkonu funkcie.

„Najvyšší súd spochybňuje toto rozhodnutie vypočuť si všeobecnú žiadosť bývalého prezidenta o imunitu,“ napísala kalifornská kongresmanka a bývalá predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová v X. „Uvidíme, či sudcovia udržia základnú líniu. Je to americká hodnota, že nikto nestojí nad zákonom – dokonca ani bývalý prezident.“

Najvyšší súd už predtým rozhodol o prezidentskej imunite voči občianskoprávnym nárokom, ale ešte sa musí zaoberať otázkou trestných obvinení.

Daniel Richman, profesor na Columbia Law School, uviedol, že aj keby najvyšší súd rozhodol o prípade rýchlo, „istota súdneho sporu by mohla okresnému súdu sťažiť naplánovanie procesu pred všeobecnými voľbami“.

„Argumenty, že Trump a ľudia majú silný záujem prvého dodatku prezentovať svoje názory voličom, sú podstatné a môže neodporúčať sedieť na súde namiesto kampane,“ dodal.

Ministerstvo spravodlivosti to odmietlo komentovať.

Trumpova najnovšia prezidentská kampaň prichádza s nabitým právnym kalendárom, keď čelí žalobám na súdoch po celej krajine. Najnovšie dostal pokutu viac ako 450 miliónov dolárov vrátane úrokov v občianskom súdnom spore v New Yorku za „do očí bijúce“ podvody spáchané jeho realitným impériom. Sudca odvolacieho súdu v New Yorku v stredu odmietol pozastaviť výkon rozhodnutia, kým sa Trump odvolá.

READ  Rakúsky kancelár je proti prijatiu migrantov z gréckeho tábora Moria

V štyroch samostatných prípadoch čelí celkovo 91 trestným oznámeniam. Ministerstvo spravodlivosti a štát Georgia osobitne obvinili Trumpa zo zasahovania do volieb v roku 2020. Ďalšia federálna obžaloba tvrdí, že nesprávne narábal s citlivými vládnymi dokumentmi.

Prvý prípad bude súdiť manhattanský okresný prokurátor Alvin Brock, ktorý obvinil Trumpa z toho, že pred voľbami v roku 2016 platil „huh money“ pornoherečke Stormy Danielsovej. Konanie sa začne 25. marca.

Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky Američania považujú federálny prípad súvisiaci s voľbami v roku 2020 za príliš vážny pre Trumpa a odsúdenie v prípade by mohlo spôsobiť, že stratí podporu vo všeobecných voľbách.

Najvyšší súd prerokoval aj ďalší prípad politického významu súvisiaci s Trumpom. Po rozhodnutí najvyššieho súdu štátu, ktorý rozhodol, že nie je spôsobilý zastávať funkciu, sa môže rozhodnúť, či mu môže byť zabránené zúčastniť sa primárnych volieb v Colorade v prezidentských voľbách. V prípade sa začiatkom tohto mesiaca vypočuli ústne argumenty.

Súd v štáte Illinois sa v stredu pripojil k Coloradu a Maine a zhodili Trumpa z prezidentských primárok v štáte s odôvodnením, že sa zapojil do povstania. Dôkazy v prípade sú spojené s útokom stúpencov Bidena na hlavné mesto USA zo 6. januára 2021 v snahe zablokovať jeho potvrdenie o víťazstve. Čaká sa na prípadné odvolanie a rozhodnutie Najvyššieho súdu v prípade Colorada.

Trumpova kampaň označila rozhodnutie štátu Illinois za „protiústavné“ a prisľúbila, že sa proti nemu „rýchlo“ odvolá.

Ďalšie správy od Jamesa Polityho

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close