Svet

V Minsku protestovali proti Lukašenkovi znova desaťtisíce ľudí – Svet – Správy


,


30.08.2020 13:38, aktualizované: 21:11

V piatok zaútočila polícia v nepokojoch a stiahla stovky demonštrantov kamiónom z opozičných demonštrantov.

Autor:

Bieloruská polícia v nedeľu zadržala niekoľko účastníkov protivládnej demonštrácie v Minsku. DPA o tom informovala. Podľa agentúry AFP sa desiatky tisíc ľudí zúčastnilo protestov proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.

Protestujúci sa zišli pri Námestí nezávislosti v centre mesta, ktoré polícia uzavrela skôr v deň, aby sa zabránilo masovým demonštráciám v blízkosti vládnych budov.

Podľa reportéra DPA na mieste bezpečnostné sily opakovane útočili na pokojných demonštrantov. Ministerstvo vnútra zatiaľ oznámilo zadržanie 140 osôb.

Zverejnené fotografie a videá ukazujú, ako polícia vedie hlavne mužov. Zatknutých bolo aj niekoľko žien. Protestujúci kričali „Hanba!“ Vodné delá sú tiež na mieste.

Podľa predstaviteľov opozície demonštrácia, ktorá sa konala pri 66. narodeninách Lukašenka, má ukázať prezidentovi, že ľudia sú proti nemu a že jeho čas vypršal po 26 rokoch moci.

Nemecko zvolá veľvyslanca Bieloruska

Nemecko zvolá bieloruského veľvyslanca po tom, čo Minsk zruší akreditáciu zahraničných novinárov, ktorí podávajú správy o protivládnych protestoch v krajine. Tlačová agentúra AFP informovala v nedeľu a uviedla zdroje vlády. „Bieloruský veľvyslanec bude zvolaný na ministerstvo zahraničných vecí,“ uviedol zdroj. Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas už predtým odsúdil opatrenia proti zahraničným médiám ako „neprijateľné“.

READ  Rakúsko zavádza pravidelné testy pre učiteľov a ďalšie rizikové profesie

V sobotu bieloruské orgány odobrali akreditáciu niekoľkých zahraničných novinárov, zatiaľ čo niektorí z nich boli zadržaní alebo vylúčení z krajiny.

Podľa orgánov bieloruské orgány prijali toto rozhodnutie na základe odporúčaní štátnej protiteroristickej jednotky. Koľko novinárov bolo opatrením ovplyvnených, sa neuviedlo, ale odobratie akreditácie potvrdili zamestnanci britského spravodajského kanála BBC, rozhlasovej stanice Slobodná Európa, svetových spravodajských agentúr AFP, AP a Reuters a nemeckých staníc ARD a Deutsche Welle.

O odňatí pracovných povolení v Bielorusku rozhoduje Komisia pre informačnú bezpečnosť, ktorá sa skladá zo zástupcov bieloruskej tajnej služby KGB, ministerstva obrany a vnútra.

Putin a Lukašenko sa dohodli na stretnutí v Moskve

Prezidenti Ruska a Bieloruska Vladimir Putin a Alexander Lukašenko sa dohodli na telefonickom rozhovore na stretnutí v Moskve.

„Dohodli sa, že v nadchádzajúcich týždňoch sa stretne v Moskve,“ uviedla tlačová agentúra Kremľa. Dodal, že počas telefonického rozhovoru obe strany potvrdili plány na ďalšie posilnenie rusko-bieloruskej aliancie a rozšírenie vzájomne výhodnej spolupráce vo všetkých oblastiach.

Ženy na pochode vyzvali Lukašenka, aby odstúpil

V sobotu v Minsku pochodovalo niekoľko tisíc žien. Demonštranti nosili vlajky, kvety alebo balóny a vyzvali prezidenta Lukašenka a jeho vládu, aby rezignovali na udalosť zvanú „Marec solidarity“. „Toto je naše mesto“ a „Lepšia ochrana nás“, zakričal dav, v ktorom bolo mnoho žien oblečených do tradičných krojov. Ulice pozdĺž protestnej cesty boli obklopené políciou a bezpečnostnými zložkami.

Dokonca aj počas predchádzajúcich dvoch nedeľov stovky tisíc ľudí v rôznych častiach Bieloruska protestovali proti „poslednému diktátorovi v Európe“. Polícia nezasiahla proti demonštráciám, ale po zatknutí a rozpustení zhromaždení v posledných dňoch sa očakáva, že bieloruské vedenie nepovolí novú masovú demonštráciu, píše DPA.

Demonštrácie proti Lukašenkovi vypukli v Bielorusku okamžite po oznámení výsledkov prezidentských volieb 9. augusta, podľa ktorých Lukašenko oficiálne vyhral s 80,1% hlasov, čím si zaistil svoje šieste funkčné obdobie. Jeho hlavný súper, Sviatlana Cichanovska, ktorý získal 10,12 percenta hlasov, a ďalší opoziční kandidáti výsledky odmietli. Európska únia ich tiež neuznáva.

READ  Takto vyzerá silno opevnený americký vrch Capitol Hill

Lukašenko popiera obvinenia opozície, že zmobilizoval voľby, aby predĺžil svoje 26-ročné pravidlo v Bielorusku. Tvrdí, že demonštranti sú financovaní zo Západu a obviňuje NATO zo zhromažďovania vojsk na bieloruskej hranici, čo Severoatlantická aliancia popiera.

Putin vo štvrtok uviedol, že Rusko na žiadosť Lukašenka zriadilo rezervnú policajnú jednotku. Malo by sa však použiť, iba ak sa situácia počas demonštrácií zhorší.

Páči sa vám tento článok? Podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom dennej Pravdy a jej internetovej verzie je priniesť vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme vašu podporu.
Ďakujeme vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close