Veda

JN.1 sa stal najrozšírenejším variantom COVID-19: NPR

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odhaduje, že až 86 % nových prípadov COVID-19 pochádza z najnovšej mutácie JN.1. Očakáva sa, že najnovšie vakcíny proti COVID pomôžu znížiť šance na závažné ochorenie alebo hospitalizáciu od JN.1.

Rogelio V. Solis/AP


skryť titulok

prepnúť titulok

Rogelio V. Solis/AP

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odhaduje, že až 86 % nových prípadov COVID-19 pochádza z najnovšej mutácie JN.1. Očakáva sa, že najnovšie vakcíny proti COVID pomôžu znížiť šance na závažné ochorenie alebo hospitalizáciu od JN.1.

Rogelio V. Solis/AP

Po celej krajine sa šíri nový, rýchlejšie sa šíriaci variant COVID-19, čo z neho robí najrozšírenejší variant vírusu v USA a na celom svete. Podľa Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Mutácia s názvom JN.1 je podvariantom Omicronu, ktorý bol prvýkrát zistený Svetovou zdravotníckou organizáciou koncom augusta. Vtedy sa zdalo, že sa to pomaly šíri, no ako teplota klesala, JN.1 sa zvyšovala.

V polovici októbra údaje CDC ukázali, že JN.1 predstavoval približne 0,1 % všetkých prípadov COVID-19 na celoštátnej úrovni. K 20. januáru CDC odhaduje, že teraz dosiahol približne 86 %,

„S najväčšou pravdepodobnosťou, ak práve teraz dostávate COVID, dostávate tento konkrétny typ mutácie,“ povedal pre NPR Eyal Oren, riaditeľ epidemiológie a profesor na School of Public Health na San Diego State University.

Oren povedal, že jedným z dôvodov posledného nárastu je, že vírus sa vyvíja tak rýchlo, že „náš imunitný systém nie je schopný držať krok“.

READ  Laboratórne experimenty s vysokým rozlíšením ukazujú, ako bunky „jedia“ – riešia 40-ročný problém v bunkovej biológii

ďalší dôvod „Nie je zaočkovaných dostatok Američanov,“ uvádza CDC. Začiatkom tohto mesiaca bolo hlásených len 11 % detí a 21 % dospelých, ktorí dostali aktualizovanú vakcínu proti COVID-19. Medzitým len 40 % dospelých vo veku 65 rokov a starších, ktorí sú najrizikovejšou skupinou, dostalo aktualizovanú vakcínu V minulom roku.

CDC hovorí Vakcíny proti COVID-19 môžu znížiť počet závažných ochorení a hospitalizácií.

Nízka miera očkovania proti COVID-19 spolu s chrípkou a respiračným syncyciálnym vírusom (RSV) vyvoláva také veľké obavy, že CDC vydalo varovanie Pre zdravotníkov minulý mesiac. Agentúra predpovedala, že kombinácia rastúcich prípadov chrípky, RSV a COVID „by mohla viesť k závažnejším ochoreniam a zvýšenej kapacite zdravotnej starostlivosti v nasledujúcich týždňoch.“

Ľudia môžu nesprávne predpokladať, že existujúce posilňovače COVID ich nechránia pred JN.1 alebo inými novými kmeňmi, povedal Oren. Očakáva sa však, že najnovšie vakcíny od Pfizer-BioNTech, Moderna a Novavax pomôžu JN.1 znížiť riziko vážneho ochorenia alebo hospitalizácie.

Aké sú príznaky JN.1?

Údaje CDC naznačujú, že tento kmeň nie je závažnejší ako predchádzajúce iterácie a zoznam symptómov zostáva v súlade s COVID-19 v posledných rokoch: horúčka, zimnica, kašeľ, bolesti svalov, dýchavičnosť, bolesť hrdla, preťaženie, bolesť hlavy, únava, a strata chuti alebo čuchu.

Oren poznamenal, že zoznam zahŕňa väčšinu chorôb, ktoré by sa mohli zamieňať s chorobami spôsobenými inými vírusmi, ktoré sú bežné počas zimných mesiacov, vrátane chrípky, RSV alebo bežného prechladnutia.

„Preto je také dôležité dať sa zaočkovať a nechať sa otestovať [for COVID]Najmä ak je niekto vystavený vyššiemu riziku vážnych následkov,''povedal.

READ  Epidemický dôkaz vášho života nie je taký, ako si myslíte

ako zostať v bezpečí

Oren vyzval všetkých ľudí, najmä tých vo vysoko rizikových kategóriách, aby prijali preventívne opatrenia, ako je nosenie masiek, vyhýbanie sa preplneným miestam a umývanie rúk. „A ak si chorý, zostaň doma,“ povedal.

CDC oznámilo, že za posledné 4 týždne Počet hospitalizácií sa zvýšil vo všetkých vekových skupinách200 % pre chrípku, 51 % pre COVID-19 a 60 % pre RSV.

Federálna vláda ponúka bezplatné rýchle testovanie na COVID-19 prostredníctvom pošty. Je možné objednať štyri bezplatné skúšobné verzie COVDTests.gov A bude doručená americkou poštovou službou.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close