Kanada porazila Belgicko 3:2 vo finále Pohára Billie Jean Kingovej

Tento víkend bol pre niektoré z najlepších kanadských tenistiek veľký.

Kanaďania vydržali po tom, čo prišli o svojho najvyššie postaveného hráča pre zranenie a videli, ako spoluhráča odstavili na vedľajšiu koľaj pri výhre 3:2 nad Belgickom v kvalifikácii Billie Jean King Cup vo Vancouveri.

Je to prvýkrát, čo Kanada porazila Belgicko v štyroch zápasoch na tenisovom turnaji Svetového pohára žien.

„Veľa vzostupov a pádov, totálna jazda na horskej dráhe,“ povedala o dvojdňovom turnaji špecialistka na štvorhru Gabriela Dabrowski. „Mysleli sme si, že sme dole. Neboli sme. Myslím, že to svedčí o odolnosti každého z našich hráčov v tomto tíme. Je to skvelé.“

Dabrowski a Leila Fernandezová si víťazstvom 6:1, 6:2 nad Kirsten Flipkensovou a Grete Minnenovou zaistili miesto vo štvorhre Kanady v novembrovom finále.

Predtým Lavalyn Fernandez, Que., porazila Ysalyn Bonaventure, Que., 4-6, 7-5, 6-2 a Minnen zdolala Kathryn Sebo z Toronta 6-2, 3-6, 6-3.

Kanada sa ujala vedenia 1:0 cez prvé štyri body sobotňajšieho hodinového a štvorminútového dvojzápasu a už sa nepozrela späť. Obe strany sa niekoľkokrát zhromaždili, pričom domáca krajina neustále hľadala spôsoby, ako sa dostať na vrchol.

Pozri | Fernandez a Dabrowski vyhrali štvorhru:

Kanada porazila Belgicko a postúpila do finále Pohára Billie Jean Kingovej

Lila Fernandezová a Gabriela Dabrowski zdolali Belgičanky Kirsten Flipkensovú a Greet Minnenovú 6:1, 6:2 a v sobotu večer vo Vancouveri si vybojovali miesto pre Kanadu.

Dabrowski ukázala svoju svetovú siedmu priečku v polovici prvého setu, delikátne zaklepala bekhendovým úderom ponad sieť a poskytla Kanade vedenie 5:1 v predĺženom tempe.

Fernandez, ktorý hrá svoj tretí zápas v priebehu dvoch dní, vyzeral unavene, bral loptičky po kurte a hádzal ich na Belgičana silným forhendom.

„Hranie [Dabrowski] Vždy je to privilégium,“ povedal Fernandez. „Je to skvelý špecialista na štvorhru. Na kurte vyzerá tak krásne a užívam si to s ňou. Je to niečo, čo sa chcem naučiť a v čom sa po ceste zlepšovať.“

Fernandezová – 50. v singlovom rebríčku WTA – v piatok zvíťazila nad Yaninou Wickmayerovou 6:0, 6:3, ale na začiatku svojho dvojhry proti Bonaventure sa dostala do problémov.

Belgičanka na 86. mieste zvíťazila v piatok nad Rebeccou Marino z Vancouveru 4:6, 6:4, 6:4 a v prvom sete viedla 4:1, keď sa Fernandezová snažila nájsť svoje podanie a nazbierala štyri štvorhry. Chyby v prvých piatich zápasoch.

READ  Hľadanie miesta vo svete; 30 rokov Slovenska

S postupom zápasu začala 20-ročná Kanaďanka miešať údery a lákať súperku k sieti. Než Bonaventure prevzal set, znížil manko na 4:3.

Hráči často vymieňali body v spornej sekunde, pričom nikdy neukradli hybnosť.

Fernandez sa dostal do vedenia 6-5 vďaka výzve, ktorá odvrátila Bonaventurovu strelu. Kanadské publikum burácalo, keď sa vrátil na ihrisko z prechodu a Fernandez odpovedal v rozhodujúcej hre prekonaním Bonaventurea.

Pozri | Najlepšie v Fernandez Bonaventure:

Kanada porazila Belgicko 2:1 vďaka Fernandezovej výhre

Kanada sa ujala vedenia 2:1, keď Leila Annie Fernandezová zdolala Belgičanku Ysaline Bonaventureovú 4:6, 7:5, 6:2 vo štvrtom kole kvalifikácie Billie Jean King Cup.

Bývalá finalistka US Open pokračovala v dominancii aj v treťom zápase a viedla 3:0.

Bonaventureová získala brejkovací bod neskoro v sete a upravila na 5:2, ale Fernandezová odpovedala vlastnou prestávkou a vyhrala zápas za dve hodiny a 26 minút.

Bonaventure hovorila s novinármi po zápase štvorhry a utierala si slzy z líc.

„Je to veľké sklamanie, pretože mám pocit, že som bol veľmi blízko k získaniu bodu pre tím,“ povedal.

„Je to sklamanie. Všetkým sa nám darilo naozaj dobre, zažili sme spolu skvelý týždeň, taký skvelý tím a dobrá atmosféra. Takže sklamanie, pretože sme to chceli vyhrať. Som smutný.“

V druhej dvojhre dňa Minnan zdolal Seba v troch setoch.

Zápas bol pôvodne naplánovaný ako bitka medzi Marinom a Wickmayerom, ale obaja bojovníci boli vymenení krátko pred zápasom po boji s chorobami v piatok.

Marino bola počas svojho zápasu chorá a v sobotu ju na kurte nechcela kanadská kapitánka Heidi El Tabak.

„Rebecca odohrala naozaj ťažký zápas. Bolo to fyzicky aj psychicky vyčerpávajúce,“ povedal. „Myslel som si, že to bolo dobré rozhodnutie hrať cut.“

Pozri | Minnan porazil Cebu, aby sa kvalifikoval do kvalifikácie:

Belgičan Minnen porazil Kanaďana Seba a vynútil si 5. a rozhodujúci zápas

Belgičanka Greet Minnenová zdolala v sobotu večer vo dvojhre Kanaďanku Catherine Zeboovú 6:2, 3:6, 6:3 a vynútila si tak rozhodujúci zápas štvorhry na kvalifikácii Billie Jean King Cup vo Vancouveri.

READ  V dvoch najväčších mestách Slovenska, EURACTIV.com, prebiehajú protivládne protesty

Wickmeyer si v piatok vyvalil členok, zranenie, ktoré ho trápilo pri podávaní.

„Iná vec je zranenie a neschopnosť pomôcť tímu na druhý deň,“ povedal Wickmayer. „Takže to bol pre mňa naozaj ťažký deň, ale snažil som sa byť pri tom a podporovať tím, ako som len mohol… Všetci sme do toho dali všetko, čo sme dostali. Nič iné sa naozaj nedalo robiť.“

Sebow bol neskorým prírastkom do súpisky Kanady, keď nahradil Biancu Andreescuovú na najvyššej priečke po tom, čo si na Miami Open 27. marca roztrhla dva väzy v členku.

Svetová 27-ka Andreescuová sedela na kurte vo Vancouveri a povzbudzovala svojich tímových kolegov.

Dvadsaťštyriročný Sebow sa minulý týždeň vyšvihol na 136. miesto rebríčka po prehre so Švajčiarkou Belindou Bencicovou na Charleston Open 5. apríla.

Priznala však, že hrať pred kanadským publikom bolo „zdrvujúce“.

„Som zvyknutý na veľmi tiché prostredie, byť na kurte 17 a nikto ma nepozerá,“ povedal Sebow. „Takže je to trochu úprava, dávať pozor, aj keď sa toho deje veľa, veľa hluku a blikajúcich svetiel. Asi je to niečo, na čo si budem musieť zvyknúť.“

Kvalifikácia vo Vancouveri je tento týždeň jedným z deviatich turnajov po celom svete, pričom víťazi postupujú do finále na zatiaľ nevyhlásenom mieste.

Minulý rok porazila Kanada v kvalifikácii Lotyšsko a postúpila do finále v Glasgowe, kde Taliansko porazilo Taliansko a potom v skupinovej hre prepadlo Švajčiarsku. Švajčiarsko získalo titul majstra sveta.

Pegula postúpil USA do finále

Jessica Pegula poslala Ameriku do sobotňajšieho finále Pohára Billie Jean Kingovej výhrou 6:1, 6:3 nad Rakúšankou Juliou Graberovou.

Víťazstvo zabezpečilo Američanom vedenie 3:0 a remízu v najlepšom z piatich v Delray Beach na Floride. Tretia Pegulaová vyhrala svoj piatkový singlový zápas po tom, čo porazila 6. hráčku Koko Goffovú v jej rodnom meste Graber. Na začiatku.

Tenistka vracia úder.
Jessica Pegula vyhrala v sobotu v Delray Beach na Floride nad Juliou Graberovou 6:1, 6:3. (Megan Briggs/Getty Images pre ITF)

Francúzsko, Španielsko, Česká republika, Kazachstan, Nemecko a Taliansko sa tiež kvalifikovali do finále, ktoré je naplánované na 7. – 12. novembra na mieste, ktoré ešte bude určené. Tieto krajiny sa vo finále pridajú k obhajcom titulu Švajčiarsku, vicemajstrovi z roku 2022 a držiteľovi divokej karty, pričom o dvoch miestach sa ešte rozhodne v sobotu, v druhý deň dvojdňových kvalifikácií.

READ  Slovensko navrhuje prerozdelenie 1 miliardy dolárov z fondov EÚ do Bratislavy - EURACTIV.com

Všetky krajiny okrem Kazachstanu získali trofej. Obhajkyňa wimbledonského šampióna Elina Rybakina však vyhrala oba zápasy proti Poľsku 3:1, predtým ako porazila Magdu Linetovú 6:4, 6:2 pre Kazachstan a dostala sa do druhého finále za sebou. Astana.

„Dnes to bol ťažký zápas. Cítil som sa veľmi unavený, aj na konci, počas pohovoru na súde, úprimne som nerozumel otázkam. Včera som sa cítil lepšie, možno nejaká únava z lietania a nedávneho návratu z Ameriky do Európy.“ “ povedala Rybakina.

„Ale ako hovorím, som šťastný, že Kazachstan je späť vo finále Billie Jean King Cup a my môžeme vyvesiť vlajku našej krajiny na tomto veľkom pódiu.“

Remíza medzi Talianskom a Slovenskom v Bratislave na Slovensku musela ísť len na diaľku. Po tom, čo hostiteľky vyhrali dva zápasy za sebou, aby sa ubránili stavu 2:0, Martina Trevisanová a Elisabetta Cociaretto zdolali Victoriu Hrunchakovú a Teresu Mihalicovú 6:4, 4:6, 7:5 v štvorhre.

Iné výsledky

Caroline Garciaová zvíťazila nad Harriet Dortovou 6-1, 6-7 (10), 6-1 a zabezpečila bod pre Francúzsko výhrou 3-1 vo Veľkej Británii.

Dvojka z French Open 2019 Markéta Vondroušová strelila výhru 3:1 nad Českom proti Ukrajine, ktorá bola po ruskej invázii na Ukrajinu prenesená do Turecka.

Nuria Parisas-Diaz skórovala druhý deň po sebe, keď Španielsko zdolalo Mexiko 3:1. Nemecko porazilo Brazíliu 3:1.

Po tom, čo si Slovinsko a Rumunsko rozdelili štyri dvojhry v slovinskom Koperi, rozhodujúcu štvorhru odvolal dážď. Pokračujú v nedeľu ráno o 3:3 v prvom sete.