Svet

Kedy je ramadán 2024? čo je to? Vysvetlený moslimský mesiac pôstu

Moslimovia na celom svete sa tento ramadán pripravujú na mesiac pôstu, spirituality a reflexie.

Každý rok sa milióny moslimov začnú postiť od východu do západu slnka a zapoja sa do aktivít, ktoré spochybňujú ich sebaovládanie a približujú ich k Bohu.

Sviatok sa oslavuje každý rok v iný dátum. Dovolenka sa každoročne začína približne o 11 dní skôr ako predchádzajúci rok. Presný dátum vždy závisí od pozorovania polmesiaca, ktorý by mal tento rok pripadnúť okolo 11. marca.

Pôst trvá 29 alebo 30 dní v závislosti od mesiaca, ktorý označuje začiatok nasledujúceho mesiaca.

Čo je Ramadán?

Ramadán je deviaty mesiac islamu resp Hidžri, kalendár. Moslimovia veria, že práve v tomto mesiaci Boh zjavil Korán prorokovi Mohamedovi.

Tyler Mallary, hovorca nadácie Zakat Foundation, povedal pre USA Today, že ramadán je „časom pre moslimov, aby sa stretli, zamerali sa na svoj duchovný a osobný rast, rozdávali charitu a stretávali sa s komunitou na modlitbách a podujatiach.“

Kedy je ramadán?Moslimský svätý mesiac a Eid al-Fitr sa datujú do roku 2024

Moslimovia sa zhromažďujú pri dlhom stole na ulici, aby dodržiavali ramadánový pôst "Iftar" Jedlo na 15. deň islamského svätého mesiaca na predmestí Mataria, severovýchodne od egyptského hlavného mesta Káhira, 16. apríla 2022.

Prečo sa moslimovia postia?

Puberta a zdatní moslimovia sa postia od východu do západu slnka. Pôst neznamená len zdržiavanie sa jedla a nápojov, ale aj sexuálnych vzťahov a zlého správania. Tí, ktorí sú chorí alebo cestujú, sú oslobodení od pôstu.

„Myšlienkou je rozvíjať povedomie o Bohu. Taqwa v arabčine,“ povedal pre USA TODAY imám Ebad Rahman, docent náboženského života pre moslimský život na Kolumbijskej univerzite.

Počas ramadánu sa moslimovia môžu viac zapájať do Koránu, pričom niektorí sa vyzývajú, aby dokončili celý náboženský text, povedal Mallari.

Korán v mešite

Počas tohto mesiaca sa moslimovia zamyslia nad významom Koránu, zapoja sa do ďalších modlitieb a „schádzajú sa ako komunita pri starostlivosti o núdznych a zdieľaní ich bohatstva, zdrojov a jedla, najmä pri kŕmení ľudí,“ povedal Rahman.

READ  Rusko varuje Japonsko pred dodávkami systémov protivzdušnej obrany Patriot Ukrajine

V tomto mesiaci sa skutočne zdôrazňuje myšlienka „Božia blízkosť, Boh je vždy blízko, Boh počúva modlitby a prosby ľudí“, čo znamená, že mnohí moslimovia sa zamerajú na zvyšovanie svojich dobrých skutkov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close