Svet

Keňa, Tanzánia sa čoskoro oteplí, keď budú pokračovať dažde v Ugande, Etiópii, Džibutsku – The Tanzania Times

Tanzánia je jednou zo siedmich východoafrických krajín, v ktorých je medzi júnom a septembrom 2024 teplejšie ako normálne počasie.

Medzi ďalšie oblasti, ktoré budú v priebehu troch mesiacov horúce a vlhké, patrí severný Sudán, stredná a západná Etiópia, Somálsko, časti Kene, Rwanda a Burundi.

Očakáva sa, že časti severného Somálska, izolované oblasti v západnej Etiópii a severozápadnom Južnom Sudáne budú suchšie ako normálne podmienky.

Ale podľa IGAD Sezónna predpoveď Centra pre predpovedanie a aplikáciu klímy (ICPAC) z júna až septembra 2024 vyžaduje pokračujúce zrážky v Ugande a väčšine územia Veľkého rohu Afriky.

„Väčší roh Afriky (GHA) je región, ktorý je veľmi náchylný na nepriaznivé vplyvy zmeny klímy, čo predstavuje významné výzvy pre odolnosť našich komunít,“ zdôrazňuje Dr. Guled Arden, riaditeľ ICPAC.

Vo všeobecnosti sú však jún a júl vo všeobecnosti najchladnejšími mesiacmi v Keni, Ugande a Tanzánii, čo znamená, že v auguste začnú predpovedané najteplejšie podmienky.

Na druhej strane v Džibuti, Eritrei, strednej a severnej Etiópii, západnej a pobrežnej Keni, väčšine územia Ugandy, Severného Sudánu a Južného Sudánu sa očakáva nadnormálne zrážky.

Klimatické vzorce počas júna, júla, augusta a septembra 2024 sa podobajú vzorom z rokov 1998 a 2010, ktoré boli vo veľkej časti regiónu vlhkejšie než normálne.

Skorý až mierny nástup sa očakáva v mnohých častiach regiónu vrátane strednej a severnej Etiópie, Eritrey, Sudánu a Južného Sudánu.

Džibutsko, časti východnej a západnej Etiópie, stredný a západný Sudán a juh Južného Sudánu však začnú neskoro.

V správe sa uvádza, že vlhké podmienky predpovedané od júna do septembra 2024 odzrkadľujú modely z rokov 1998 a 2010, čo poukazuje na rozsah zraniteľnosti najmä v Južnom Sudáne a Sudáne, ktoré pravdepodobne zažijú dôsledky záplav.

„Keď sa pozeráme na tieto extrémne klimatické udalosti, ktoré sa naďalej vyskytujú, je dôležité uznať kritickú úlohu systémov včasného varovania ako kľúčových nástrojov pripravenosti, ktoré nás vedú cez zmenu klímy,“ povedal Dr Orton.

READ  Bolsonarov dom bol prepadnutý a pomocníci brazílskeho výskumu vakcín boli zatknutí

Podľa usmernení a odporúčaní Svetovej meteorologickej organizácie, tzv IGAD Centrum pre klimatickú predpoveď a aplikácie prijalo objektívny sezónny predpovedný systém na vývoj klimatických predpovedí pre Veľký roh Afriky.

Zdá sa, že sezónne predpovede deviatich globálnych výrobných centier (GPC) spustených v máji 2024 boli použité a spracované na vypracovanie sezónneho klimatického výhľadu na jún až september 2024.

Sezónne predpovede a ich výsledné údaje boli analyzované s cieľom poskytnúť pravdepodobnostnú predpoveď naznačujúcu pravdepodobnosť nadnormálnych, normálnych alebo podnormálnych zrážok.

IGAD je medzivládny úrad pre rozvoj so sídlom v Džibuti, obchodné fórum ôsmich krajín v Afrike. Zahŕňa vlády Afrického rohu, údolia Nílu a afrických Veľkých jazier.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close