Svet

Senegalský najvyšší súd potvrdil volebné víťazstvo Basiro Diomaye Fay | Volebné správy

Štyridsaťštyriročný hráč bude nástupcom Mackyho Salla, ktorý vládne západoafrickej krajine 12 rokov.

Senegalská ústavná rada potvrdila víťazstvo opozičného kandidáta Bassira Diomaye Faya v prezidentských voľbách.

Piatkové potvrdenie otvára cestu k jeho inaugurácii za piateho prezidenta krajiny, ktorá by sa mala uskutočniť 2. apríla.

Najvyšší súd overil predbežné výsledky oznámené v stredu na základe 100-percentných volebných miestností.

Faye – kandidátka proti establišmentu a spojenkyňa prominentnej opozičnej osobnosti Usmana Sonka – získala viac ako 54 percent odovzdaných hlasov v neskorých prezidentských voľbách minulú nedeľu.

Jeho najbližší súper v prieskumoch, kandidát vládnej koalície Amadou Ba, bol zvolený odchádzajúcim prezidentom Mackym Sallom, ktorý získal približne 35 percent hlasov.

Rada uviedla, že ostatní súťažiaci nevzniesli žiadne námietky. Fay sa vo veku 44 rokov stal najmladším prezidentom Afriky.

Africká únia ocenila „jednomyseľné prijatie záverov“. Predseda komisie Africkej únie Moussa Faki Mahamat povedal, že „srdečne blahoželá“ Fay k víťazstvu a želá jej „plný úspech v jej závažnej a ušľachtilej zodpovednosti“.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron tiež Faye „srdečne pozdravil“ a povedal, že Francúzsko chce „pokračovať a zintenzívniť partnerstvo“ medzi ich krajinami, uviedol jeho úrad.

Fayovo víťazstvo prišlo 10 dní po prepustení z väzenia. Povedal, že chce „oddych“ od súčasného politického systému.

Analytici uviedli, že jeho víťazstvo odráža odpor proti odchádzajúcemu vedeniu a rozdeleniam v rámci silnej, ale krehkej vládnucej koalície.

„Osmane Diomaye“

Minulú nedeľu sa hlasovania v Senegale zúčastnili milióny ľudí.

Nasledovali tri roky politických nepokojov, ktoré viedli k násilným protivládnym protestom, ktoré získali väčšiu podporu opozície.

Vo voľbách bol Fay považovaný za silného kandidáta na nahradenie Salla po tom, čo bol jeho spojenec Sonko vylúčený z hlasovania z dôvodu podmienečného trestu odňatia slobody po odsúdení za urážku na cti. Sonko podporil Faye, aby bežala namiesto neho.

READ  Žiadajú obnovenie znehodnotených krajín v prospech života - latinská Brenza

Hoci bol Fay vlani v apríli uväznený a obvinený z pohŕdania súdom, ohovárania a činov ovplyvňujúcich verejný pokoj, po zverejnení článku kritizujúceho justičný systém sa priznal, že je nevinný a mohol kandidovať vo voľbách.

„Muž, ktorý bol uväznený na viac ako 11 mesiacov kvôli príspevku na Facebooku, ktorý úrady považovali za nebezpečný pre suverenitu a bezpečnosť krajiny, je teraz na čele jednej z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v západnej Afrike,“ povedal Al. Nicholas Huq z Jazeery sa hlási z Dakaru.

„Faye je najmladšou zvolenou hlavou štátu v Afrike a sľubuje zmenu obyvateľom Senegalu,“ dodal.

Fey, bežne známy ako 'Diomaye', kandidoval pod heslom „Usmane Mui Diomaye“ vo Wolofe, čím posilnil spojenie medzi ním a Sonkom.

Obaja vyštudovali právo a pracovali ako daňoví kontrolóri, kde sa stretli a vystúpili proti korupcii a spoluzakladali stranu PASTEF, ktorá sa neskôr v roku 2014 rozpadla.

Označili sa za skorumpovaných daňových kontrolórov, ktorí si nenaťahujú vrecká ani ako ostatní.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close