Svet

Keňania vraždili kvôli pôde v Kilifi po obvinení z čarodejníctva

popis obrázku, Farmár Tambala Jefwa prišiel po útoku o oko

  • autor, Ngeri Mwangi v okrese Kilifi a Tamasin Ford v Londýne
  • zásoby, BBC Africa Eye

BBC Africa Eye vyšetruje šokujúci prípad starších mužov obvinených z čarodejníctva na kenskom pobreží Kilifi a odhaľuje skutočné motívy zabíjania.

Sedemdesiatštyriročný Tambala Jefwa nechápavo hľadí jedným zostávajúcim okom, keď mu jeho manželka Sidi pomaly vyzlieka košeľu.

„Takto ho bodli,“ hovorí a ukazuje na dlhú jazvu, ktorá sa tiahne od kľúčnej kosti.

Pri ďalšom útoku berie veci do vlastných rúk. „Museli stiahnuť pokožku hlavy späť a zošiť ju.“

Pán Jefwa bol obvinený z toho, že je čarodejnica a dvakrát zbitý vo svojom dome, 80 km (50 míľ) vo vnútrozemí od pobrežného mesta Malindi. Prvý prišiel o oko. Druhý ho takmer zabil.

Pár vlastní 30 akrov pôdy, kde pestujú kukuricu a chovajú nejaké kurčatá. Došlo k sporu s rodinnými príslušníkmi o hranicu. Veria, že toto je skutočný dôvod, prečo bol Jephwa takmer zabitý, a ľudia neveria, že to bol on Čarodejnica.

„Ostal som mŕtvy. Stratil som veľa krvi. Neviem, prečo na mňa zaútočili, ale mohla to byť len zem,“ hovorí pán Jefwa.

popis obrázku, Sidi Jefwa ukazuje jazvy po útokoch na svojho manžela

Viera v čarodejníctvo a povery je bežná v mnohých krajinách.

Ale v Keni, Malawi, Tanzánii a častiach Južnej Afriky ho možno použiť na ospravedlnenie zabíjania starších ľudí.

„Ľudia ospravedlňujú slovo čarodejníctvo, pretože si získava sympatie. A ľudia povedia: ‚Ak je to čarodejnica, radšej ho zabite.

Len pár ľudí v kraji má listy vlastníctva na svoje pozemky. Bez možnosti voľby sa zvyčajne spoliehajú na to, že to prenesú cez rodinu. Pán Wanyama povedal, že sedem z 10 vrážd bolo starších mužov, pretože vlastnili pôdu a dedičstvo.

„Historicky ľudia tu v Kilifi nie [land] Dokumenty. Jediná dokumentácia, ktorú majú, je príbeh od týchto starých mužov. Preto sú muži často zabíjaní, pretože keď ich zabijete, odstránili ste tabu,“ hovorí pán Wanyama.

popis obrázku, Jeffwas verí, že za útokmi sú rodinní príslušníci

Asi hodinu jazdy od pozemku rodiny Jeffwa sa nachádza zotavovacie centrum pre seniorov, ktoré prevádzkuje charitatívne združenie okresu Malindi.

Asi 30 napadnutých starších ľudí sa nemôže vrátiť na svoj pozemok.

Šesťdesiattriročná Katana Sara, ktorá vyzerá na svoje roky oveľa staršie, je tu asi 12 mesiacov.

Do centra sa musel presťahovať v apríli 2023 po tom, čo ho bodli vo svojej spálni. Jedna ruka bola amputovaná v zápästí, druhá nad lakťom. Už nemôže pracovať a potrebuje pomoc s najzákladnejšími úkonmi, od kŕmenia a umývania až po obliekanie.

„Poznám človeka, ktorý mi porezal ruky, ale nikdy sme sa nestretli tvárou v tvár,“ hovorí.

Pán Sarah je obvinený z toho, že bol čarodejnicou pri smrti dieťaťa iného muža, ale verí, že skutočným dôvodom, prečo bol napadnutý, bol jeho pozemok s rozlohou šesť akrov.

„Nemám nič spoločné s čarodejníctvom. Mám kúsok zeme pri mori. Je to veľká zem.“

popis obrázku, Katana Sara teraz žije v útulku, pretože sa o seba nevie postarať

„Veľmi málo ľudí je obvinených zo zabíjania starších ľudí. Preto sa aj kľúčové postavy podieľajúce sa na zabíjaní cítia slobodne.

Po mesiacoch vyšetrovania sa BBC Africa podarilo vypátrať bývalého útočníka, ktorý tvrdí, že zabil okolo 20 ľudí. Minimálna mzda, ktorú dostal za každé zabitie, bola 50 000 kenských šilingov – asi 400 dolárov (310 libier).

„Ak niekto zabije starého muža, vedzte, že za to zaplatila jeho rodina. Mala by to byť ich rodina,“ hovorí pre BBC Africa Eye.

Zabudol na to, ako a prečo si myslel, že je jeho právom vziať niekomu život, a odpovedá: „Pretože som dostal prácu, mohol som urobiť niečo zlé, čo ma zabilo, ale podľa zákonov, podľa Boha, ten, kto poslal ja som vinný.“

Kenská národná komisia pre ľudské práva predložila vo februári 2023 OSN dokument: „Oblasti ako Kizi v západnej Keni a okres Kilifi v pobrežnej Keni sú plné čarodejníckych upálení, zabíjania a fyzických útokov.“

Uviedlo, že hlavným motivačným faktorom za vraždami boli mladší rodinní príslušníci, ktorí sa snažili prevziať rodinnú pôdu. Útoky a zabíjanie sa zvýšilo v obdobiach sucha a hladomoru, keď boli zdroje príjmu vzácne.

Pán Wanyama hovorí, že zabíjanie s použitím obvinení z čarodejníctva na ospravedlnenie zaberania pôdy sa stalo „národnou katastrofou“.

“Začalo to ako regionálny problém, ale teraz sa to vyhrotilo… Ak to nebudeme riešiť, prichádzame o starobné archívy. Toto sú jediné živé archívy, ktorým môžeme dôverovať.

V tradičnej africkej kultúre sú starší rešpektovaní pre ich múdrosť a vedomosti.

V Kilifi je to naopak. Starší ľudia sa tak boja, že budú terčom, že si mnohí farbia vlasy v snahe vyzerať mladšie.

Pán Sara teraz žije v zotavovacom centre pre starších ľudí a muži ako pán Jefwa majú skutočný strach, že sa vrátia tí, ktorí sa ho pokúsili zavraždiť.

Ďalšie príbehy BBC Africa Eye:

zdroj obrazu, Getty Images/BBC

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close