Svet

Klimatické zmeny poháňajú „ľadovcové suchá“, silné dažde a búrky

Príval extrémnych poveternostných udalostí po celom svete sa zdá byť nekonečný. Po severnom lete extrémnych horúčav a ničivých požiarov sme videli jedny z najvýnimočnejších jesenných počasia v Európe. Rekordné teplo V Anglicku.

Grécko medzitým zasiahli rekordné zrážky a silné záplavy pred tou istou búrkou Zničená LíbyaZomreli tisíce.

Odhaduje sa, že takmer 20 % Afriky V suchua podmienky sucha Vracajú sa Pre časti Austrálie. Okrem toho sme boli svedkami zosilnenia mnohých hurikánov Nezvyčajne rýchlo V Atlantiku.

Vieme, že klimatické zmeny podporujú niektoré extrémne počasie, ktoré vidíme. Robí však tieto extrémne udalosti rýchlejšie?

Odpoveď? Vo všeobecnosti áno. Tu je návod.

Sucho sa môže rýchlo vyvinúť, ak sú teploty horúce a vlhkosť je nízka.
Joel B. Bradley/AAP

Náhle sucho

Suchá si zvyčajne predstavujeme ako pomaly sa rozvíjajúce extrémne udalosti, ktorých vývoj trvá mesiace.

Ale to už nie je samozrejmosť. Boli sme svedkami toho, že niektoré nedávne suchá sa vyvinuli nečakane rýchlo, čo vytvorilo frázu „bleskové sucho“.

Ako sa to stane? Keď v regióne chýba dážď v kombinácii so slnečnými podmienkami s vysokými teplotami a nízkou vlhkosťou. Keď existujú tieto podmienky, zvyšuje sa množstvo vlhkosti, ktorú sa atmosféra snaží stiahnuť z krajiny prostredníctvom vyparovania. Konečný výsledok: rýchlejšie schnutie z podlahy.

Bleskové suchá sú krátke, takže nespôsobujú veľký nedostatok vody ani vyschnuté korytá riek, ktoré sme videli v častiach Austrálie počas dlhých období sucha. južná Afrika, napríklad. Farmárom však môžu spôsobiť skutočné problémy. Poľnohospodári v oblastiach Východná Austrália Existujú Už sa trápi Po troch rokoch podmienok La Niña sa náhle vrátilo sucho.

Ako budeme pokračovať v otepľovaní planéty, uvidíme ďalšie bleskové suchá a intenzívnejšie. Je to preto, že suchšie podmienky sa často zhodujú s vyššími teplotami v dôsledku zníženej vlhkosti v mnohých regiónoch.

READ  Travel Abroad: A User Guide to Traveling to Morocco
Suché zimy môžu znamenať nevítané sucho v mnohých austrálskych pobrežných oblastiach produkujúcich potraviny.
Úrad pre meteorológiu

Bleskové povodne a silné dažde

Klimatické zmeny zvýšia variabilitu zrážok. Niektoré časti sveta sú v priemere vlhkejšie, zatiaľ čo iné sú suchšie, čo zvyšuje rozdiely v zrážkach medzi rôznymi regiónmi. Pre Austráliu sa vo všeobecnosti očakáva, že zrážky na väčšine miest zosilnejú, ako aj veľké sucho. Preto často počujeme: „Neprší, ale leje!

Vo viacerých nedávnych udalostiach vidíme mimoriadne intenzívne zrážky. Nedávno spadlo za jediný deň viac ako 500 mm zrážok a zaplavilo dediny v Grécku. Minulý týždeň zasiahol Hongkong viac dažďa Viac ako 140 rokov metro zaplavilo stanice a zmenilo ulice na rieky.

Ale prečo sa to deje tak rýchlo?

Keď sme v spojení s veľmi vlhkým vzduchom a poveternostným systémom, môžeme zažiť náhly, intenzívny dážď, ktorý zdvihne vzduch.

Už dlho vieme, že zmena klímy spôsobená človekom zvyšuje množstvo vlhkosti, ktorú vzduch bežne zadržiava, približne o 7 % na stupeň globálneho otepľovania. To znamená, že búrky majú teraz potenciál ukladať a vypúšťať viac vody.

Predovšetkým vplyv zmeny klímy na zrážky sa líši podľa regiónu, čo ešte viac komplikuje obraz. To znamená, že napríklad zmena klímy môže na niektorých miestach viesť k intenzívnejším zrážkam, zatiaľ čo na iných miestach môže dôjsť k zosilneniu iba pri veľmi nízkej intenzite zrážok a nie počas dlhých časových období.

Môžeme však s istotou povedať, že väčšina častí sveta zaznamenáva intenzívnejšie búrky a náhle intenzívne dažde. Bleskové výboje dažďa spôsobujú bleskové povodne.

Viac vlhkosti vo vzduchu uľahčuje intenzívnejšiu konvekciu, kde teplé vzduchové hmoty stúpajú a vytvárajú oblaky. To zase spustí efektívne, rýchle a intenzívne zrážky Z búrok.

Môžu sa vyskytnúť tieto krátkodobé dažde Veľmi veľký To je viac, ako by ste očakávali od 7% zvýšenia vlhkosti na jedno oteplenie.

READ  Vegetariánsky aktivista odsudzuje „zlý“ útok na udalosť s poníkmi pre deti


Čítajte viac: Myslíte si, že búrky sa zhoršujú? Rýchly dážď v Sydney vzrástol za 2 desaťročia najmenej o 40 %.


Bleskové tornáda? Cyklóny rýchlo naberajú na intenzite

Taliansko zaútočilo minulý mesiac Veľká povodeň Na Floride. Ako píšeme, hurikán Lee sa blíži Spojené štáty americké.

Obe tropické búrky mali niečo iné – Nezvyčajne rýchla intenzita. To znamená, že sa stali veľmi silnými v krátkom časovom období.

Hurikán Lee
Hurikán Lee pozoruhodne rýchlo zosilnel z kategórie 3 na kategóriu 5.
AP/NOAA

Typicky môže tento proces zvýšiť rýchlosť vetra na 50 kilometrov za hodinu za 24 hodín na cyklón – známe tiež ako tropické cyklóny a tajfúny. Ale rýchlosť vetra Lee v tomto období bola 129 km/h. Americký meteorológ Marshall Shepherd Dabované Fenomén „návalu“ môže ohroziť veľké populačné centrá.

Rýchlo zosilňujúce tropické cyklóny sú silnejšie a nebezpečnejšie, no nie sú veľmi časté. Na ich spustenie potrebujete kombináciu veľmi vysokých teplôt morského povrchu, vlhkého vzduchu a rýchlosti vetra, ktoré sa s nadmorskou výškou príliš nemenia.

Aj keď je to stále menej časté, sú možné rýchle exacerbácie A častejšie Ako ohrievame planétu. Je to spôsobené tým, že oceány absorbujú viac tepla a vzduch má viac vlhkosti. Dá sa tu ešte veľa naučiť.

Austrálske leto El Nino v otepľujúcom sa svete

Austrália má jar a leto Horúce a suché než zvyčajne. Je to spôsobené predpovedaným klimatickým cyklom El Niño v Tichom oceáne. ak, Ako sa predpovedalo, dostávame tiež pozitívnu dipólovú udalosť Indického oceánu, ktorá podporí teplejšie a suchšie počasie v dôsledku El Niño. Po troch vlhkých rokoch La Niña by to bola výrazná zmena.Prečítajte si tiež: Indický oceán a El Niño sa spájajú, aby boli veci teplejšie a suchšie


Ak dorazí podľa očakávania, El Niňo zníži riziko tropických cyklónov v severnej Austrálii a zníži pravdepodobnosť silných dažďov na veľkej časti kontinentu.

Poľnohospodárom to však môže spôsobiť náhle sucho. Prevládajúce teplo a sucho môžu rýchlo vysušiť pôdu a znížiť výnosy plodín a rast dobytka.

Suché povrchy kombinované s porastom trávy z vlhkých rokov Zhoršenie nebezpečenstva požiaru. Tráva vysychá oveľa rýchlejšie ako kríky alebo stromy a požiare trávy vznikajú a šíria sa oveľa rýchlejšie.

Klimatické zmeny nahrávajú kocky extrémnemu počasiu. Ako teraz vidíme, tieto extrémy nie sú príliš extrémne – dejú sa pozoruhodne rýchlo.Prečítajte si tiež: „Rýchle sucho“ môže vysušiť pôdu za niekoľko týždňov Nový výskum ukazuje, ako sa im darí v Austrálii


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close