Svet

Komentár: Reforma práce migrantov je naliehavou výzvou pre Anwarovu vládu uprostred vyšetrovania korupcie v Malajzii

Od začiatku 90. rokov 20. storočia prijíma pracovníkov z niekoľkých krajín, počnúc Indonéziou a Filipínami, až potom priťahuje pracovníkov z krajín ako Malajzia, Mjanmarsko, Vietnam, Nepál a India. Ale je to malajzijská nútená práca bangladéšskych pracovníkov, ktorá naďalej priťahuje najnepriaznivejšie verejné pobúrenie a obvinenia z korupcie.

Vývoz pracovnej sily je v Bangladéši veľký biznis a väzby medzi hráčmi, ktorí kontrolujú zahraničný náborový reťazec v oboch krajinách, sú veľmi silné.

V Bangladéši údajne pôsobí viac ako 1300 registrovaných agentov, z ktorých najväčší spolupracuje priamo so súkromnou spoločnosťou Bestinet Sdn Bhd v Malajzii. V roku 2013 Pestinet získal výhradné práva na prevádzkovanie zahraničného systému riadenia práce, ktorý dohliada na toto hnutie. Robotníci v Malajzii.

Typicky jeden rekrut zaplatí za hráčov v úzkom náborovom procese okolo 20 000 RM (4 500 USD). Obrovské platby sa často uskutočňujú prostredníctvom pôžičiek, ktoré okamžite uväznia pracovníkov do dlhového otroctva, ktoré sa dá splatiť iba dlhou prácou a akceptovaním zlých životných podmienok.

Vládou ustanovená pracovná skupina zriadená v roku 2018 na preskúmanie administratívy zahraničných pracovníkov zistila, že celý systém je prešpikovaný zlým riadením a korupciou, informoval minulý mesiac The Edge Malaysia.

Návrhy na úplnú revíziu centralizovaného systému riadenia zahraničnej pracovnej sily spravovanej pestinetom sa rozplynuli v následnom politickom otrase v Malajzii, kde sa pred nástupom Anwara v novembri k moci vymenili tri administratívy.

Santiago a ďalší aktivisti za reformu práce poznamenali, že obchod je veľmi lukratívny a ročne sa pohybuje v miliardách dolárov.

„Krajina platí veľmi vysokú cenu, nič menšieho než zníženie súčasného neprehľadného systému a prechod na transparentnejší a priamočiarejší proces náboru pracovníkov,“ dodal Santiago.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close