Svet

Kongres čínskej strany: Si Ťin-pching prevezme moc na tretie funkčné obdobie, prezrádzajú najvyšší predstaviteliaCNN

Čínsky prezident Si Ťin-pching vstúpil do svojho tretieho funkčného obdobia v Číne so železným zovretím moci, čím prelomil nedávny precedens piatich rokov pri moci a odhalil vedenie na najvyššej úrovni s lojálnymi spojencami.

Po nedeľnom skončení zjazdu komunistickej strany bolo vyhlásených sedem – konkrétne Si Ťin-pching, Li Čchiang, Zhao Leji, Wang Huning, Cai Qi, Li Si a Ding Xuexiang. Členovia stáleho výboru politbyraNajvyšší riadiaci orgán Číny.

Teraz tvoria najmocnejší rozhodovací orgán Číny, Stály výbor politbyra, a budú sedieť na vrchole strany, aby riadili druhú najväčšiu svetovú ekonomiku počas nasledujúceho pol desaťročia.

Zostava bola viac nabitá zarytými lojalistami Xi, ako niektorí pozorovatelia elitnej čínskej politiky predpovedali – čím bolo jasné, že Xi upevnil svoju moc na verejnosti a na stretnutiach za zatvorenými dverami, kde sa prijímajú rozhodnutia vedenia.

Je pozoruhodné, že 59-ročný Hu Chunhua, podpredseda vlády mimo obežnej dráhy Si Ťin-pchinga, bol tipovaný ako Xiov nástupca a kandidát do Stáleho výboru.

Namiesto toho Xi zaplnil štyri otvorené miesta v sedemčlennom orgáne dlhoročnými spojencami a podporovateľmi Li Qiang, Cai Qi, Ding Xuexiang a Li Xi. Opozícia – a súčasná politická scéna Číny – podčiarkuje tento vzťah so Si Ťin-pchingom a Trumpom.

„Súčasná situácia je bezprecedentná… Tento nový poriadok nie je výsledkom deľby moci alebo obchodovania s koňmi medzi rôznymi frakciami, ale je v podstate výsledkom alebo výsledkom Siho moci,“ povedal národný vedúci výskumný pracovník Chen Kang. Inštitút východnej Ázie, Univerzita v Singapure.

„Myslím si, že sme skutočne vstúpili do novej éry v straníckom rozhodovaní, pretože Si Ťin-pching teraz kontroluje všetky aspekty tvorby politiky a rozhodovania… V Číne vidíme istý druh recentralizovanej byrokracie. Určite to ovplyvní smerovanie čínskej hospodárskej zahraničnej politiky v budúcnosti,“ povedal.

READ  Tretie stretnutie FMCBG sa začína na Bali: G20

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close