Svet

Ghana a Ukrajina posilnili bilaterálne vzťahy otvorením veľvyslanectva v Akkre

Dr. Maksim Chub, osobitný vyslanec Ukrajiny pre Blízky východ a Afriku

Dlhodobé diplomatické a bilaterálne vzťahy medzi Ghanskou republikou a Ukrajinou sa posilnili otvorením Veľvyslanectva Ukrajiny v Akkre.

Ghana a Ukrajina majú bohatú históriu, ktorá sa datuje od augusta 1992 krátko po tom, ako Ukrajina získala nezávislosť.

Kwame Nkrumah, prvý prezident nezávislej Ghany, navštívil Ukrajinu dvakrát, keď bola súčasťou bývalého Sovietskeho zväzu.

V priebehu rokov sa bilaterálne vzťahy medzi Ghanou a východoeurópskou krajinou zamerali predovšetkým na politickú spoluprácu, čím položili základy vzájomného porozumenia a spolupráce.

Bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami boli svedkami ďalších významných míľnikov vrátane pracovnej návštevy ministra zahraničných vecí Ukrajiny Dmytra Kulebu v Ghane v októbri 2022.

Jeho súčasťou bolo školenie konzulárnych pracovníkov a podpis dohôd o spolupráci medzi exportérmi a investormi a spôsoboch spolupráce v oblasti vzdelávania, bezpečnosti, poľnohospodárstva, obchodu a multilaterálnych záležitostí.

Pred úplnou ruskou vojenskou okupáciou vo februári 2022 dosiahol objem obchodu Ukrajiny s Ghanou 300 miliónov USD.

Ukrajina bude vykonávať celý rad aktivít, vrátane diplomatickej misie a otvorenia ukrajinského veľvyslanectva v Ghane, rozvoja politických vzťahov, posilňovania ekonomických a medziľudských vzťahov a poskytovania konzulárnych služieb Ukrajincom a Ghančanom.

Osobitný vyslanec Ukrajiny pre Blízky východ a Afriku Dr. Maksim Chub v piatok spolu s námestníkom ministra zahraničných vecí a regionálnej integrácie pánom Kwaku Ambradvum-Sarbongom slávnostne otvoril veľvyslanectvo v Cantonmente. Svoju ochotu rozvíjať bilaterálne vzťahy medzi Ukrajinou a Ghanou na všetkých úrovniach.

Na oficiálnom otvorení a recepcii boli prítomní predstavitelia diplomatického zboru, minister zahraničných vecí a regionálnej integrácie.

Povedal, že Ghana nie je len tradičným priateľom, ktorý má s Ukrajinou nadviazané diplomatické vzťahy od roku 1992, ale aj krajinou, s ktorou má Ukrajina mimoriadnu spoluprácu v politickej a obchodnej oblasti a na medzinárodných fórach a jej dynamiku. Vzťahy exponenciálne rástli najmä v posledných dvoch rokoch.

Dr Chub povedal, že Ukrajina je pripravená spolupracovať so svojimi ghanskými partnermi na vybudovaní stabilnej ekonomickej a politickej základne Ghany, keďže Ghana dosahuje pôsobivé úspechy pri dosahovaní trvalo udržateľného rozvoja s veľkým potenciálom ako „obchodná brána do Afriky“. A pracovné príležitosti by mali byť vytvorené pre občanov oboch krajín.

Osobitný vyslanec Ukrajiny pre Blízky východ a Afriku uviedol, že Ukrajina očakáva, že využije každú príležitosť, ktorú africká kontinentálna dohoda o voľnom obchode môže poskytnúť na rozšírenie obchodnej a hospodárskej spolupráce medzi Ukrajinou a všetkými africkými krajinami.

Uviedol, že stále existuje značný nevyužitý potenciál pre jej ďalšiu expanziu a diverzifikáciu a že ukrajinskí výrobcovia a exportéri sú pripravení poskytnúť Ghane vysokokvalitný tovar a služby za veľmi konkurenčné náklady.

Poznamenal, že Ukrajina sa pripravuje na otvorenie trhu s pôdou s niekoľkými dôležitými návrhmi zákonov, ktoré už boli prijaté v posledných rokoch, digitálnymi technológiami, ako sú elektronická evidencia pozemkov (e-land) a elektronické služby (e-služby). ) naďalej zohrávala dôležitú úlohu v tomto procese.

Námestník ministra zahraničných vecí a regionálnej integrácie Kwaku Ambradvum-Sarbong uviedol, že Ghana naďalej preukazuje svoju neochvejnú podporu územnej celistvosti Ukrajiny, vrátane pripájania sa k rezolúciám Valného zhromaždenia OSN, ktoré odsudzujú ruskú agresiu proti Ukrajine.

„Naša účasť na summite Online International Krym Forum 23. augusta 2022 podčiarkuje našu solidaritu s Ukrajinou pri riešení pokračujúcej okupácie Krymu,“ povedal.

Obchodné vzťahy medzi Ghanou a Ukrajinou sa oživili, najmä po príchode ukrajinskej obchodnej delegácie v apríli 2018, kde sa diskutovalo o oblastiach vrátane poľnohospodárstva, dopravy, priemyselného vybavenia a telekomunikácií, čím sa otvorila cesta pre posilnenú hospodársku spoluprácu.

Hospodárske a obchodné vzťahy medzi Ghanou a Ukrajinou vykazujú sľubné znaky, pričom Ghana vyváža na Ukrajinu významné komodity, ako je mangán, hliníková ruda a kakaový prášok.

READ  USA a podnebie - Joe Biden, Dych čerstvého vzduchu na planétu

Namiesto toho, povedal Ambradvum-Sarbong, Ukrajina dodala Ghane oceľové tyče valcované za tepla, tyče zo surovej ocele a oceľ valcovanú za studena, a tieto výmeny položili základ pre prehĺbenie hospodárskej spolupráce medzi krajinami.

„Prebiehajúci konflikt na Ukrajine však narúša túto obchodnú dynamiku a bráni pokroku smerom k zmysluplným strategickým výsledkom. Napriek týmto výzvam je Ghana naďalej odhodlaná hľadať spôsoby, ako zlepšiť bilaterálne vzťahy po obnovení stability v regióne,“ uistil.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close