Svet

Konvoj utekajúcich civilistov prepadol obkľúčené mozambické mesto World News

Keď boje pokračovali v meste Mozambik na severe Mozambiku, neďaleko niekoľkých projektov v oblasti plynu, bezpečnostné a diplomatické zdroje uviedli, že podozriví islamistickí povstalci zaútočili na armádu civilistov, ktorí utiekli, vrátane zahraničných pracovníkov.

Najmenej jedna osoba bola zabitá a niekoľko ďalších bolo zranených pri piatkovom útoku na hotel v Palme s tromi zdrojmi a zamestnancami troch organizácií.

Francúzska energetická skupina v sobotu uviedla, že odložila obnovenie svojho areálu neďaleko Palmy, logistického uzla v blízkosti plynových projektov v hodnote 60 miliárd dolárov. Uviedlo, že medzi obeťami bojov nebol nikto z projektových pracovníkov.

Útok na Palmu sa začal len niekoľko hodín po tom, čo Total v stredu oznámil, že obnoví práce na svojom pláne 20 miliárd dolárov po januárovom zastavení operácií z bezpečnostných dôvodov.

Traja veľvyslanci a organizácia uviedli, že počas útoku sa v hoteli Amarula Palma uchýlilo asi 200 ľudí.

Španielske diplomatické zdroje pre agentúru Reuters uviedli, že medzi nich patrí španielsky obyvateľ a ďalší cudzinci, ktorí sa zamkli v odľahlej miestnosti v hoteli. Španielske ministerstvo zahraničia potvrdilo, že v Palme sa nachádzal španielsky občan.

Lionel Dick, ktorý vedie juhoafrickú súkromnú bezpečnostnú firmu Dick Advisory Group, ktorá spolupracuje s mozambickou vládou, uviedol, že prebiehajú záchranné akcie s najmenej 20 ľuďmi na palube zálohy.

V piatok popoludní sa niektorí ľudia pokúsili uniknúť na vozidle, ale podľa organizácií sa spolu s Dickom, dvoma veľvyslancami a osobami vo vnútri, vykradli z hotela.

Dick uviedol, že jeho vrtuľníky v sobotu evakuovali viac ako 20 preživších.

Niektoré sa minuli

Agentúra Reuters nemohla nezávisle overiť účty. Väčšina kontaktov s Palmou klesla. Mozambické ministerstvo zahraničných vecí, ministerstvo obrany a vládni predstavitelia provinčných vlád v sobotu okamžite nereagovali na telefonáty ani neodrezali telefóny. Národná polícia uviedla, že situáciu hodnotí bez uvedenia ďalších podrobností. Mozambická vláda vo štvrtok uviedla, že bezpečnostné sily pracujú na obnovení poriadku v Palme.

READ  Budovanie silnej firemnej kultúry prostredníctvom efektívnej komunikácie

Provincia Kabo Delgado, kde sa mesto nachádza, sa stala terčom islamského povstania, ktoré je od roku 2017 spojené s Islamským štátom.

c sl juhoafrické ministerstvo zahraničia uviedlo, že niektorých jej občanov zasiahli v piatok útoky na cudzincov. Nejde to do podrobností.

Cindy Cook z Juhoafrickej republiky, 21-ročná nevlastná matka Fran ாங்க ois van Niekerk je v Palme a zúfalo sa snaží získať informácie.

Jeho rodina sa ho od stredy nepýtala a uviedol, že tam nebol, keď v sobotu dorazili na jeho miesto záchranári.

„Je to strašidelné, nie vtipné. Oni (rebeli) sú bezohľadní, bezohľadní,“ uviedol.

Poprava bola symbolom povstaleckých útokov, ktorých povstanie malo korene v miestnych otázkach od chudoby a nezamestnanosti po korupciu a náboženskú diskrimináciu.

Portugalské ministerstvo zahraničia uviedlo, že jeden z jeho krajanov bol v bojoch zranený, bližšie nešpecifikoval okolnosti. Osoba bola zachránená a jej veľvyslanectvo v Mapute pracuje na identifikácii ďalších portugalských štátnych príslušníkov, ktorí potrebujú podporu, uviedlo ministerstvo v e-maile.

Organizácia Human Rights Watch so sídlom v New Yorku uviedla, že pred stredajším prerušením komunikácie hovorila so siedmimi ľuďmi v Palme. Streľba vypukla, keď opísali povstalcov, ktorí strieľali na telá, ľudí a budovy v uliciach, uviedla skupina vo vyhlásení.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close