Svet

Koronavírus: Havarijný stav v Českej republike obmedzí vzdelávanie a voľnočasové aktivity

Český minister zdravotníctva Roman Prymula a minister školstva Robert Plaga v utorok predstavili ďalšie opatrenia na školách na obmedzenie šírenia koronavírusu SARS-CoV-2

Prymula tiež pripomenul, že v stredu požiada českú vládu o vyhlásenie výnimočného stavu.

Opatrenia sa zamerajú na vzdelávanie a voľnočasové aktivity a majú nadobudnúť účinnosť 5. októbra. Opatrenia vo vzdelávaní sa majú implementovať na regionálnej úrovni po dobu 14 dní. Cieľom je znížiť reprodukčný počet vírusu zo súčasnej hodnoty 1,2 pod 1,0.

Podľa toho budú mať stredoškoláci v červenom a oranžovom regióne dištančné vzdelávanie najmenej dva týždne, píšu Novinky.cz.

Podľa ministra Prymulu sú stredné školy jedným z ohnísk choroby a cieľom opatrení je znížiť asociáciu mladých ľudí.

Podľa Noviniek.cz sa obmedzenie prítomnosti detí vo výučbe nebude týkať materských a základných škôl, ani nižších ročníkov viacročných gymnázií.

Opatrenia na univerzitách

Opatrenia budú na vysoké školy aplikované podľa rozhodnutí hygienikov. Dištančné vzdelávanie už vstúpilo do platnosti v regiónoch s vyšším rizikom infekcie.

Ministri chcú v stredu zverejniť podrobnejšie opatrenia. „Bude to oveľa miernejšie ako na jar,“ povedala Prymula. Česká republika podľa neho nebude obmedzovať cestovanie.

Prymula zopakoval, že v stredu (30. 9.) požiada českú vládu o vyhlásenie výnimočného stavu. Mal by – ak ho schváli vláda – vstúpiť do platnosti v pondelok 5. októbra.

Podľa Prymulu nemožno niektoré opatrenia realizovať bez výnimočného stavu. Kapacita zdravotníckych zariadení je obmedzená a napríklad poradie pohotovosti podľa ministra zdravotníctva nemožno vyhlásiť bez výnimočného stavu.

Nedostatok redemivírusu

Minister zdravotníctva sa vyjadril aj k dodávkam lieku remdesivir, ktorý sa podáva pacientom s ťažkým priebehom respiračného ochorenia COVID-19. V českých nemocniciach je v súčasnosti nedostatok tohto lieku.

„Dnes (utorok) a zajtra dorazí 1969 dávok remdesivírusu vďaka spoločnému nákupu pre celú Európsku úniu,“ napísala Prymula na Twitteri.

READ  Šéf rezortu zdravotníctva oznámil svoju rezignáciu

Česká republika v utorok dostala z Európskej únie 960 ampuliek lieku remdezivir, napísali Novinky.cz s odvolaním sa na zástupcu spoločnosti Gilead, ktorá tento liek vyrába.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close