Svet

Krajina NATO ruší bojové lietadlá, zatiaľ čo na Ukrajinu padajú ruské rakety

Poľsko v piatok použilo bojové lietadlá na obranu svojho vzdušného priestoru po tom, čo Ukrajinu zasiahla záplava ruských rakiet a bezpilotných lietadiel.

V X, predtým známej ako Twitter, poľské letectvo vo vyhlásení uviedlo, že lietadlá boli vypustené počas „intenzívnej leteckej aktivity na veľké vzdialenosti“ a ruských raketových útokov na ukrajinské územie.

Niekoľko dní predtým, 24. marca, varšavská armáda informovala, že ruská riadená strela odpálená nad západnou Ukrajinou vstúpila do vzdušného priestoru Poľska, člena NATO.

„Všetky potrebné postupy zamerané na zaistenie bezpečnosti poľského vzdušného priestoru boli zavedené a operačné velenie poľských vzdušných síl pokračuje v monitorovaní situácie,“ informovalo v piatok stanovisko poľských vzdušných síl X.

„Poľsko a spojenecké lietadlá operujúce v poľskom vzdušnom priestore môžu zvýšiť hladinu hluku, najmä v juhovýchodnej časti krajiny.“

Newsweek Ruské ministerstvo obrany bolo zaslané na vyjadrenie e-mailom.

Stíhačka F-16 sa 12. októbra 2022 zúčastňuje na cvičení protivzdušnej ochrany NATO neďaleko leteckej základne v Lasku v strednom Poľsku. Poľsko v piatok použilo na obranu svojho vzdušného priestoru bojové lietadlá…


Radosla Joswiak/AFP/Getty Images

Moskva v piatok skoro ráno spustila rozsiahly raketový útok na Ukrajinu pomocou rakiet a bezpilotných lietadiel.

Rusko odpálilo 99 rakiet a bezpilotných lietadiel na ukrajinskom Telegrame letectva, vrátane bezpilotných rakiet Shahed, aerobalistických rakiet Kh-47M2 Kinzel, balistických rakiet Iskander-136, riadených vzdušných rakiet Kh-59, štyroch riadených striel Iskander-K a 1021/Kh-1021. Krížové strely Kh-555.

„Nepriateľ vykonal silný raketovo-vzdušný útok proti zariadeniam palivového a energetického sektora Ukrajiny s použitím rôznych typov rakiet a útočných UAV (bezpilotných vzdušných prostriedkov), uviedlo letectvo, pričom zostrelilo 84 systémov protivzdušnej obrany. 99 spustených zbrane.

READ  Ruská centrálna banka zvyšuje sadzby a bojuje za obmedzenie klesajúcich sankcií

„Úcta a uznanie všetkým, ktorí bránia Ukrajinu pred ruským terorizmom. Ďakujem za vaše vojnové úsilie. Ďakujem za toto rozhodnutie!“ Príspevok pridaný.

Ukrajinský národný prevádzkovateľ elektrickej siete Ukrenergo uviedol, že ruský útok sa zameral na energetickú infraštruktúru krajiny.

Predstavitelia uviedli, že tepelné a vodné elektrárne v centrálnej a západnej oblasti Ukrajiny boli poškodené, pričom došlo k výpadkom elektriny v Dnepropetrovsku a Charkove.

Ukrajinský minister energetiky German Galuščenko uviedol, že terčom útokov boli energetické zariadenia v regiónoch Dnepropetrovsk, Poltava a Čerkasy.

„Zariadenia na výrobu energie boli cieľom dronov a rakiet,“ uviedol na Facebooku.

Poľsko 24. marca uviedlo, že ruská raketa vstúpila do poľského vzdušného priestoru o 4:30 miestneho času (23. marca 23:30 ET) neďaleko dediny Osertow na východe krajiny, neďaleko hraníc krajiny s Ukrajinou. NATO bolo vo vzdušnom priestore 39 sekúnd.

„Okrem iného bolo aktivované poľské a spojenecké letectvo,“ uviedla vtedy poľská armáda vo vyhlásení. To „môže mať za následok vysoké hladiny hluku, najmä v juhovýchodnej časti krajiny.“

Máte tip na svetovú novinku? Newsweek Malo by byť zatvorené? Máte otázku týkajúcu sa rusko-ukrajinskej vojny? Dajte nám vedieť cez [email protected].