Svet

Krajiny juhovýchodnej Ázie zvažujú spôsoby, ako podporiť „zelené financie“, keďže región zápasí so smogom, ET Energy World

Luang Prabang: Vedúci predstavitelia financií a centrálnych bánk z juhovýchodnej Ázie a veľkých ekonomík sa vo štvrtok stretli v malebnom laoskom meste Luang Prabang, aby prediskutovali spôsoby, ako pomôcť regiónu vybudovať odolnosť voči otrasom, ako sú prírodné katastrofy spôsobené pandémiou Covid-19 a klimatickými zmenami. zmeniť. .

Potreba rýchleho napredovania bola dramaticky evidentná, keď mesto a jeho okolie pohltil hustý dym z požiarov – niektoré sa chystali vyčistiť lesy kvôli úrode, iné poháňali rekordne vysoké teploty a sucho. Index kvality ovzdušia bol blízko 300 alebo „veľmi nezdravý“ vo štvrtok.

Laos a ďalšie krajiny v juhovýchodnej Ázii sa zaviazali nájsť udržateľnejšie spôsoby, ako nakŕmiť svojich ľudí a posilniť svoje ekonomiky. Otázka je, odkiaľ sa na to vezmú peniaze.

Zelené financie sú jedným z mnohých bodov programu finančných stretnutí Asociácie národov juhovýchodnej Ázie na riešenie rastúcich dopadov globálneho otepľovania. Podľa programu, ktorý poskytli hostitelia tohtotýždňových stretnutí, majú predstavitelia naplánované rokovania o financovaní infraštruktúry ASEAN a financovaní a poistení rizika katastrof.

Na zozname je aj spresnenie „taxonómie“, aby pomohla identifikovať a dohodnúť sa na projektoch, ktoré podporujú agendu udržateľnosti združenia ASEAN a sú v súlade s jeho záväzkami v oblasti zmeny klímy a ďalšími cieľmi.

10 členských štátov ASEAN-u – Brunej, Kambodža, Indonézia, Laos, Malajzia, Mjanmarsko, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam – siahajú od malého, ale bohatého Bruneja a Singapuru až po veľké, rýchlo rastúce ekonomiky ako Vietnam a Indonézia. Zaviazali sa znížiť emisie uhlíka, aby znížili vplyv zmeny klímy, ale snažia sa nájsť spôsoby, ako uvoľniť financovanie potrebné na tento prechod.

Členovia ASEAN sú náchylnejší na extrémne počasie, sucho a stúpanie hladiny morí. Podľa rôznych odhadov sa investície do čistej energie musia zvýšiť päť až sedemkrát. Laos a jeho susedia zápasia s ďalšími regionálnymi problémami vrátane obchodovania s ľuďmi, rastúceho nelegálneho obchodu s drogami a rýchlo rastúcich centier online podvodov, ktoré prevádzkujú zločinecké syndikáty.

READ  Sedem zranených pri výbuchu skladiska pohonných hmôt na sýrsko-libanonských hraniciach

Laos, vnútrozemská krajina s približne 7,5 miliónmi obyvateľov, je bohatá na vodnú energiu, no jeho ekonomika sa v posledných rokoch zmenšuje a jeho národné financie sú napäté – zaťažujú ich vysoký zahraničný a domáci dlh, slabá mena a inflácia.

Dlhoročné tradície a nedostatok financií na presvedčenie farmárov, aby sa nespoliehali na spaľovanie plodín – ich najdostupnejšiu možnosť – znamenajú, že pokrok je pomalý. Vláda si stanovila za cieľ znížiť počet požiarov do konca roka 2025 o 35 %. Podobné pálenie v susednom Thajsku, Mjanmarsku a Kambodži zahalilo región na jar niekoľko týždňov do silného smogu.

Krajiny v regióne začali budovať regionálne energetické siete ako krok k zlepšeniu rovnováhy medzi ponukou a dopytom.

Vysoká priorita pre komunistický štát Laos, ktorého ročný príjem je v priemere menej ako 2 000 dolárov na osobu, sa integruje do širšej regionálnej ekonomiky s približne 660 miliónmi ľudí. Celkovo je región piatou najväčšou svetovou ekonomikou s hodnotou približne 3,3 bilióna dolárov.

Podobne ako v mnohých krajinách v regióne je ekonomika Laosu čoraz viac prepojená s ekonomikou Číny. Tieto väzby sa prehĺbili výstavbou vysokorýchlostnej železnice v hodnote 6 miliárd dolárov, ktorá sa spojí so železnicami v juhozápadnej čínskej provincii Yunnan a nakoniec sa spojí s Bangkokom a Thajským zálivom. Nevýhoda: Dlhy sú obrovským odčerpávaním zdrojov krajiny.

Spolu s regionálnymi finančnými lídrami sa na rokovaniach v Luang Prabangu zúčastňujú aj vysokí predstavitelia veľkých medzinárodných finančných inštitúcií, ako je Medzinárodný menový fond a Ázijská rozvojová banka, ako aj predstavitelia Japonska, Číny, Spojených štátov a ďalších veľkých ekonomík.

Americká ministerka financií Janet Yellenová sa na rozhovoroch nezúčastnila, ale tento týždeň cestuje do Číny, kde sa stretne s americkými podnikateľskými lídrami a čínskymi predstaviteľmi v juhočínskom meste Kuang-čou a Pekingu.

READ  Rusko pred stretnutím Bidena a Zhelenského vyzvalo k tlaku na Kyjev

Tento týždeň sa v Pekingu zúčastnil novozvolený prezident Indonézie Prabowo Subianto a ministri zahraničných vecí Vietnamu, Laosu a Východného Timoru. Príval návštev poukazuje na súťaž o vplyv v regióne.

  • Zverejnené 4. apríla 2024 o 13:22 IST

Pripojte sa ku komunite 2M+ profesionálov

Prihláste sa na odber nášho newslettera a získajte najnovšie poznatky a analýzy.

Stiahnite si aplikáciu ETEenergyworld

  • Získajte upozornenia v reálnom čase
  • Uložte si svoje obľúbené články


Naskenovaním stiahnete aplikáciu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close