Svet

Krajiny začínajúce na písmeno K

Zo 195 krajín sveta má iba päť mená začínajúce na písmeno „K“. Avšak aj keď zvuk „K“ začína tri názvy krajín v angličtine, rovnaký zvuk sa používa približne v 90 % všetkých jazykov!

Navyše v angličtine sa zvuk „K“ vyskytuje iba v 0,69 % všetkých slov. Táto skutočnosť pochádza od výskumníkov z Cornell University, ktorí analyzovali vzorku 40 000 anglických slov. Napriek tomu, ako tieto tri krajiny dostali svoje mená začínajúce na „K“, je zaujímavý príbeh, takže čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Všetky krajiny začínajúce na KKrajina populácia krajinné územie
Kazachstan 19,606,633 1 052 089 míľ2
Keňa 55,100,586 224 088 míľ2
Kripati 133 515 313 míľ2
Kuvajt 4,310,108 6 879 míľ2
Kirgizsko 6,735,347 77 201 míľ2

Kazachstan

Kazachstan odvodzuje svoj názov od kazašského ľudu, ktorý tam žije, čo znamená „Krajina Kazachov“. Názov Kazach pochádza z turkického slova „kazašský„Znamená to „slobodný duch“ alebo „slobodný človek.“ Tento názov možno vysledovať od nomádskeho životného štýlu a kultúry regiónu, ktorý pretrváva dodnes.

Kazachstan je najväčšia vnútrozemská krajina na svete a celkovo 9. najväčšia krajina na svete. Táto krajina sa nachádza na ázijskom kontinente. Jeho susedmi sú Čína, Rusko, Uzbekistan, Kirgizsko a Turkménsko.

Keňa

Keňa má svoj názov podľa Mount Kenya, najvyššej hory krajiny. Názov Mount Kenya sa mení v závislosti od miestneho dialektu, ale význam zostáva rovnaký. Nech je to ako chce „Kĩĩma- Kĩĩnyaa,“ „Kĩ-Nyaa,“ alebo „GrenyaVšetky sa prekladajú ako „Biela hora“ kvôli zasneženým vrcholom Mount Kenya.

Nachádza sa vo východnej Afrike, Keňa hraničí s Ugandou, Somálskom, Etiópiou a Tanzániou. História Kene siaha hlboko do praveku a je považovaná za kolísku ľudstva. Našli sa tu niektoré z najstarších ľudských fosílií a kostier.

Kripati

Pôvod toho, ako krajina teraz známa ako Kiribati dostala svoje meno, je veľmi krásny a jedinečný. V 19. storočí boli ostrovy, ktoré sa jedného dňa mali stať Kiribati, kolonizované Britským impériom a premenované na Gilbertove ostrovy. Miestni obyvatelia často nesprávne vyslovujú meno Gilbert ako „ki-ri-pass“. Keď v 70. rokoch získali ostrovania nezávislosť, názov sa uchytil a stal sa Kiribati.

Krajina pozostáva z 33 ostrovov. Väčšina z týchto ostrovov je neobývaná, pretože väčšinou pozostávajú z lagún, koralových útesov a pláží s bielym pieskom. S veľmi malým množstvom prírodných zdrojov v Kiribati sa ekonomika krajiny spolieha najmä na cestovný ruch.

Kuvajt

Kuvajt vďačí za svoj názov arabským slovám Qut alebo Ghaut, Význam „hrad“ alebo „hrad“. Názov odkazuje na jeho hlavné mesto Kuwait City, ktoré bolo kedysi silne bránenou a dôležitou obchodnou stanicou na Blízkom východe.

Aj dnes je Kuvajt jednou z najbohatších krajín na obyvateľa na Blízkom východe vďaka svojim obrovským zásobám ropy. Na Západe je Kuvajt známy najmä ako obeť invázie Saddáma Husajna v roku 1990, ktorá odštartovala prvú vojnu v Perzskom zálive. Dnes sa malému ropnému gigantovi darí veľmi dobre a v porovnaní so svojimi susedmi si užíva vysokú životnú úroveň.

Kirgizsko

Názov krajiny, miestne známy aj ako Kirgizsko, je údajne odvodený od tureckého slova „štyridsať“, ktoré odkazuje na 40 klanov veľkých Manas. Nomádsky životný štýl typický pre stredoázijské krajiny je stále silný v Kirgizsku, ktorého názov samotný ctí pamiatku jeho kmeňovej minulosti.

Kirgizsko je ázijská krajina susediaca s Čínou, Tadžikistanom, Uzbekistanom a Kazachstanom. Kedysi bola súčasťou Sovietskeho zväzu, ale rozpadla sa, keď sa Sovietsky zväz začiatkom 90. rokov rozpadol. Kirgizská kultúra je fascinujúcou zmesou východnej Ázie, Ruska a Blízkeho východu, ktoré sú spojené do jedného celku.

Záver

Existuje len päť krajín, ktoré začínajú na K, ale všetky sú fascinujúce samy o sebe. Všetky sú domovom vlastnej bohatej histórie a kultúry. Tri z týchto krajín sú v Ázii, jedna v Afrike a druhá v Oceánii.

READ  Kórejská polícia sa hlási k zodpovednosti za halloweensku tragédiu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close