Ekonomika

Krosi z MAAE oceňuje jadrový pokrok Slovenska: reguláciu a bezpečnosť

9. novembra 2023

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Croci počas svojej prvej návštevy Slovenska navštívil „príbeh úspechu“ novej jadrovej elektrárne Močov a rokoval s prezidentom a predsedom vlády.

Rafael Mariano Grossi, vpravo, napreduje v Mochovciach (Obrázok: Slovenské elektrárne)

Návšteva sa uskutočnila krátko po uvedení 3. bloku Mochovce do prevádzky, pričom prevádzkovateľ Slovenské elektrárne informoval o postupe 4. bloku. Spolu s ministerkou hospodárstva SR Denisou Szákovou a predsedníčkou Komisie jadrového dozoru SR Martou Szákovou. Croci navštívil turbínovú halu a velín 3. bloku a navštívil rozostavaný 4. blok.

Grossi povedal: „Keď sa uvedie štvrtý blok do prevádzky, krajina bude prakticky dekarbonizovaná. Dá sa povedať, že Slovensko vyrába energiu bez poškodzovania životného prostredia. Slováci môžu byť na svoj úspech hrdí. Mochovce vyrábajú čistú energiu pre Slovensko. Keď štvrtý blok štartuje, môžete to vidieť. možno exportovať. Je to úspešný príbeh. Harmonogram nám umožňuje ťažiť z energie vyrobenej štvrtým blokom už v roku 2025.“

Saková povedala: „Jadrová energetika pre nás hrá veľmi dôležitú úlohu pri poskytovaní udržateľného, ​​bezpečného zdroja energie a najmä uhlíkovo neutrálneho zdroja energie. Keď sa doplní o variabilné obnoviteľné zdroje energie, môže prispieť k riešeniu globálnych energetických a klimatických problémov.“ „

Branislav Strýček, prezident a generálny riaditeľ Slovenských elektrární povedal: „Cesta sa neskončila, pred nami sú ďalšie výzvy, dostavba a spustenie 4. bloku Mochovce, realizácia štúdie malých modulárnych reaktorov. Našim cieľom sú technológie budúcnosti zabezpečiť dostatok energie a udržateľnú budúcnosť pre obyvateľov Slovenska a Európy. Investujte ďalej.“

Grossi po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérom Robertom Ficom v Bratislave zverejnil na sociálnej sieti odkaz, v ktorom „zablahoželal prezidentovi k úspechu slovenského jadrového projektu, ktorý je základným kameňom úsilia o dekarbonizáciu ekonomiky“ a poďakoval sa mu. „Za odhodlanú podporu“ práci agentúry v jadrovej elektrárni Záporoží.

READ  V Edmontone sa majú otvoriť mimoriadne majstrovstvá sveta juniorov v hokeji

Výstavba prvých dvoch blokov VVER-440 sa začala v roku 1982 v štvorblokovom závode Mochovce. Práce na blokoch 3 a 4 sa začali v roku 1986, ale v roku 1992 sa zastavili. Prvé dva reaktory boli dokončené a uvedené do prevádzky v rokoch 1998 a 1999. s plánom dokončiť 3. a 4. blok so začiatkom o desať rokov neskôr. Harmonogram pre 4. blok by mal o jeden alebo dva roky nasledovať po 3. bloku. Každý blok dokáže pri plnom výkone pokryť 13 % spotreby elektriny Slovenska.

Celkovo má Slovensko v súčasnosti v prevádzke päť energetických reaktorov v Močovési a Bohunísi. Po dokončení 4. bloku v Mochovciach sa očakáva, že krajina bude vyrábať 70 % elektriny z jadrovej energie.

Preskúmané a napísané World Nuclear NewsRelated Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close