Hlavné správy

Kto by sa mal ospravedlniť? Ďalšie testovanie bude pravdepodobne – Home – News

Autor:

Krátko pred koncom novembra oznámil premiér Igor Matovič (OĽaNO), že chce do Vianoc stihnúť najmenej tri kolá hromadného testovania.

VIDEO: Matovič žiada ospravedlnenie pre štátne orgány spochybňujúce jeho plošné testovanie.

Princíp mal byť rovnaký ako v prvej fáze testovania: každý musel v prvom týždni podstúpiť testovanie na antigén, potom iba okresy s najvyššou mierou pozitivity na koronavírus a po tretie miesta, kde majú najviac infikovaných .

Preto dostal za úlohu obstarať 16 miliónov testov aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Teraz však Matovič zmenil rétoriku. Na otázku, či ešte bude rozsiahle testovanie, odpovedá, že očakáva, „že kľúčové štátne orgány, ktoré sa postavili proti rozšírenému testovaniu, vyjdú a povedia, že jediným riešením je v súčasnosti uzamknutie“. Odmieta však uviesť, koho konkrétne myslí.

Predsedníčka Zuzana Čaputová požiadala vládu, aby začiatkom novembra nebolo testovanie povinné a netestovaným ľuďom nebudú hroziť obmedzenia. Rada expertov neskôr vydala stanovisko, že ďalšie kolá testovania by sa mali uskutočňovať iba v regiónoch s vysokou mierou infekcie.

„Vymysleli sme zbraň, ktorá fungovala mimoriadne efektívne,“ reagoval predseda vlády. „Sú to sladké slová, ktoré zabíjajú. Nebudem sa k tejto veci vyjadrovať, očakávam, že prídu a povedia, čo spôsobilo, že u ľudí vytvorili nenávisť k rozšírenému testovaniu. Teraz nemôžem nikoho dostať k plošnému testovaniu podľa objednávky,“ uviedol Matovič.

Vláda v piatok schválila uznesenie, podľa ktorého má podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) obstarať 8 miliónov testov na antigén so špecifickosťou nad 99 percent a podľa ministerstva zdravotníctva „na ďalšie hromadné testovanie populácia.“ Prvé štyri milióny testov majú byť hotové najneskôr do 17. decembra a ďalšie štyri milióny do 31. decembra.

READ  Americký akciový trh pokračuje v lámaní rekordov
Páči sa vám tento článok?
Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je každý deň prinášať aktuálne správy. Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close