Veda

Ľadovec súdneho dňa sa rýchlo topí. Vedci teraz majú dôkazy o tom, kedy a prečo to začalo.



cnn
,

Vedci sa obzreli späť v čase, aby zrekonštruovali minulý život antarktického ľadovca „Doomsday Glacier“ – tak prezývaný, pretože Kolaps by mohol spôsobiť katastrofálne zvýšenie hladiny morí, Podľa novej štúdie zistili, že v 40. rokoch minulého storočia začala rýchlo ustupovať, čo poskytuje znepokojujúci pohľad na budúce topenie.

Ľadovec Thwaites v západnej Antarktíde je najširší na svete a má veľkosť približne ako Florida. vedci vedeli, že áno sneh sa rýchlo topí Od 70. rokov 20. storočia, ale keďže satelitné údaje sú staré len niekoľko desaťročí, nevedeli presne, kedy sa začalo významné topenie.

Táto otázka má teraz odpoveď, podľa štúdie zverejnenej v pondelok v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Analýzou jadier morských sedimentov extrahovaných spod oceánskeho dna výskumníci zistili, že ľadovec začal výrazne ustupovať v 40. rokoch 20. storočia, pravdepodobne v dôsledku veľmi silnej vlny. Fenomén El Nino – prirodzené kolísanie klímy charakterizované otepľovaním Effect.

Odvtedy sa ľadovec podľa správy nedokázal zotaviť, čo môže odrážať zvyšujúci sa vplyv globálneho otepľovania spôsobeného človekom.

Čokoľvek sa stane Thwaitesovi, bude mať globálnu reakciu. Ľadovec už prispieva 4 % Hladiny morí stúpajú, pretože každý rok sa do oceánu vrhajú miliardy ton ľadu. Jeho úplný kolaps by mohol spôsobiť zvýšenie hladiny morí o viac ako 2 stopy.

Ale hrá tiež dôležitú úlohu v stabilite západoantarktického ľadového štítu, pretože pôsobí ako korok, ktorý za sebou drží obrovské plochy ľadu. Kolaps Thwaites by oslabil stabilitu ľadovej pokrývky, ktorá zadržiava dostatok vody na zvýšenie hladiny morí. aspoň 10 stôpKvôli čomu dochádza k ničivým globálnym záplavám.

Zistenia štúdie sa zhodujú s predchádzajúcim výskumom na susednom ľadovci Pine Island Glacier, jednom z najväčších ľadových prúdov v Antarktíde, o ktorom vedci tiež zistili, že v 40. rokoch minulého storočia začal rýchlo ustupovať.

To robí výskum dôležitým, povedala Julia Wellnerová, docentka geológie na University of Houston a jedna z autorov štúdie. Pre CNN povedal, že to, čo sa deje s Thwaites, sa neobmedzuje len na jeden ľadovec, ale je súčasťou širšieho kontextu meniacej sa klímy.

„Ak oba ľadovce ustupujú súčasne, je to dôkaz, že ich niečo naozaj núti,“ povedal Welner.

Aby vedci vytvorili obraz života v Thwaites za posledných približne 12 000 rokov, vzali ľadoborec blízko okraja ľadovca, aby zhromaždili jadrá oceánskych sedimentov z rôznych hĺbok.

Tieto jadrá poskytujú historickú časovú os. Každá vrstva poskytuje informácie o mori a ľade starom tisíce rokov. Skenovaním a datovaním sedimentov boli vedci schopní určiť, kedy začalo podstatné topenie.

Z týchto informácií sa domnievajú, že Thwaitesov ústup bol spôsobený extrémnym El Niňom, ku ktorému došlo, keď už bol ľadovec vo fáze topenia, čo ho vyviedlo z rovnováhy. „Je to niečo podobné, ako keby ste dostali kopanec, keď ste už chorí, bude to mať obrovský vplyv,“ povedal Welner.

James Smith, morský geológ z British Antarctic Survey a spoluautor štúdie, uviedol, že zistenia sú znepokojujúce, pretože naznačujú, že akonáhle začnú veľké zmeny, je veľmi ťažké ich zastaviť.

„Akonáhle začne ustupovanie ľadovej pokrývky, môže pokračovať desaťročia, aj keď sa to nezhorší, ako to, čo začalo,“ povedal pre CNN.

Zatiaľ čo k podobným ústupom došlo v minulosti oveľa skôr, ľadová pokrývka sa zotavila a opäť narástla, povedal Smith. Tieto ľadovce však „nevykazujú žiadne známky obnovy, čo pravdepodobne odráža rastúci vplyv zmeny klímy spôsobenej človekom“.

READ  Hviezdy Veľkej červenej škvrny Jupitera v nádhernom novom zobrazení Hubblovho ďalekohľadu

Jeremy Harbach/OIB/NASA

Ľadovec Thwaites v Antarktíde.

Ted Scambos, glaciológ z University of Colorado Boulder, ktorý nebol zapojený do výskumu, povedal, že štúdia potvrdzuje a pridáva detaily k nášmu chápaniu toho, ako Thwaitesov ústup začal.

Systém, ktorý už bol blízko k destabilizácii, dostal „veľký šok z prevažne prírodného javu,“ povedal Scambos s odkazom na El Nino. „Ďalšie udalosti vyplývajúce z trendov otepľovania klímy posunuli veci ďalej a začali komplexná návratnosť Dnes hľadáme,“ povedal pre CNN.

Martin Truffer, profesor fyziky na University of Alaska Fairbanks, povedal, že výskum ukazuje, že ak je ľadovec v zraniteľnom stave, „jediná udalosť ho môže posunúť späť do bodu, z ktorého je ťažké sa zotaviť.“

„Ľudia menia klímu a táto štúdia ukazuje, že malé trvalé zmeny klímy môžu viesť k veľkým zmenám stavu ľadovcov,“ povedal Truffer, ktorý sa na výskume nezúčastnil.

Antarktíde sa niekedy hovorí „spiaci gigant“, pretože vedci sa stále snažia pochopiť, akým zraniteľným sa tento ľadový izolovaný kontinent môže stať, keď ľudia ohrievajú atmosféru a oceány.

Welner je geologička – zameriava sa na minulosť, nie na budúcnosť – ale povedala, že táto štúdia poskytuje dôležitý a znepokojujúci kontext toho, čo by sa mohlo stať s ľadom v tejto dôležitej časti Antarktídy.

To ukazuje, že aj keď sa odstráni spúšťač rýchleho topenia, neznamená to, že sa reakcia zastaví. „Takže ak ľad už dnes ustupuje,“ povedala, „len preto, že môžeme zastaviť otepľovanie, nemôže zastaviť svoj ústup.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close