Veda

Čierna diera po rokoch uvoľňuje rádiové erupcie, malo by to byť možné

Vedci z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme (HUJI) zistili, že prvé dôkazy o rádiových erupciách vyžarovaných dlho po zničení hviezdy Čierna diera.

Rádiové erupcie vyžarované hviezdami zničenými čiernymi dierami nie sú samy osebe nič nové a vedci o nich vedeli už skôr. To sa ale deje len okamžite a vyžarovanie rádia pokračuje ešte dlho po zničení hviezdy.

Ale tím výskumníkov – Dr. z Fyzikálneho ústavu Hachi Racha. Asaf Horesh a riaditeľ NASA Swift Space Telescope z Tel Aviv University, Prof. Brad Seno a Dr. Na čele s Iyerom Arkawi – presne tým, kto hľadá emitované mesiace. Aj po rokoch.

„Podľa súčasných teórií o výskyte týchto udalostí, ak bezprostredne po prerušení nie sú zistené žiadne rádiové emisie, nie je predpoklad, že by k udalosti malo dôjsť,“ uviedol Horesh vo vyhlásení.

“Rozhodli sme sa však urobiť posledné rádiové pozorovanie šesť mesiacov po zničení hviezdy a prekvapivo sme objavili jasné rádiové emisie. Akonáhle sme objavili túto oneskorenú rádiovú erupciu, urobili sme to za rok. Údaje sa naďalej zhromažďovali, počas ktorých rádiové emisie zmizli. Okrem toho sme zistili druhú oneskorenú erupciu štyri roky po objavení počiatočného narušenia hviezd. Toto je prvý objav takýchto oneskorených rádiových erupcií z takýchto udalostí, keď hviezdu vyruší čierna diera. “(Fotografický kredit: Hebrejská univerzita v Jeruzaleme)

Nie je jasné, čo spôsobilo tieto oneskorené rádiové erupcie, pretože sa vzpierajú existujúcim teóriám čiernych dier a ako tieto rádiové erupcie fungujú. V dôsledku tohto objavu bude potrebné vyvinúť úplne nové modely, aby sme tomuto fenoménu lepšie porozumeli. Vedci si však plne uvedomujú, že to nemusí byť ojedinelý jav – a v skutočnosti to môže byť bežné a jednoducho nikdy predtým nezistené.

READ  CDC ponúka kratšie 7- a 10-denné karanténne pokyny pre Covid

Jednou z možných teórií, ktorú tím predložil, bolo, že po zničení hviezdy bolo nakoniec do otvoru vtiahnuté veľké množstvo trosiek. Mechanizmus je však nejasný.

„Čo spôsobilo oneskorenie a presné fyziologické procesy zodpovedné za také neskoré emisie, sú stále otvorené otázky,“ uviedol Horesh.

„Vo svetle tohto objavu aktívne hľadáme oneskorenejšie rádiové erupcie pri iných prílivových udalostiach.“

Zistenia tejto štúdie boli zverejnené v akademickom časopise Prírodná astronómia.
Táto štúdia prišla po úspešnom výskume čiernych dier vedcami Technion-Israel-Institute of Technology Zmerajte teplotu Hawkingovho žiarenia Štúdiom čiernej diery vyšiel človekom vydaný zvuk z čiernej diery.

Objav bol v súlade s predpoveďami o jeho sile a teplote, ktoré záviseli od samotnej čiernej diery, neskôr však došlo k náhlemu rozmachu jej života. Vedci predpokladali, že k tomu došlo v dôsledku vytvorenia vnútorného horizontu v čiernej diere, kde už neboli zachytené zvukové vlny.

Nebolo to súčasťou pôvodných teórií slávneho fyzika Stephena Hawkinga o čiernej diere – ktorú sám pomenoval Hawkingovo žiarenie -, čo ju robilo úplne bezprecedentnou a ukazovalo, koľko ešte zostáva z týchto záhadných nebeských telies. Niečomu sa treba naučiť.

A rovnako ako Horesh, technický vedec, Drs. Jeff Steinhauer je odhodlaný ísť nad rámec základných analýz a teórií, aby pochopil, ako fungujú čierne diery.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close