Technológie

Lavrov vyzýva Slovensko, aby dodržiavalo medzinárodné dohody. – EURACTIV.com

Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že rozmiestnenie systému protivzdušnej obrany S-300 na Ukrajine by porušilo dohodu z roku 1990 medzi Československom a vtedajším Sovietskym zväzom.

Lavrovom citovaná dohoda v skutočnosti zakazuje Slovensku dodávať alebo predávať systém S-300 inej krajine. Slovensko dostalo systém S-300 po rozpade Československa v roku 1993. Československo zdedilo systém od Sovietskeho zväzu v roku 1990.

„Rád by som všetkým krajinám pripomenul, že sovietske systémy a systémy vyvinuté v Rusku sú v týchto krajinách uchovávané podľa medzivládnych dohôd a majú aj užívateľský certifikát zakazujúci ich predaj alebo vývoz do tretích krajín.“ Povedal Lavrov pre RT.

Lavrov Ako už bolo povedané Rusko „nedovolí“ Slovensku dodať systém S-300 Ukrajine s odôvodnením, že akákoľvek vojenská dodávka Ukrajine by bola považovaná za „legitímny vojenský cieľ“.

Prípadné porušenie starej zmluvy však slovenské ministerstvo obrany neznepokojovalo.

„Slovenská republika bude slobodne zvažovať, ako naloží s vlastnými vojenskými prostriedkami tak, aby to čo najlepšie vyhovovalo záujmom obrany SR,“ uviedlo ministerstvo. Zopakovala tiež svoju požiadavku na okamžité stiahnutie ruských síl z Ukrajiny.

Slovensko zatiaľ nerozhodlo o odoslaní systému S-300 na Ukrajinu. Podľa najnovších informácií rokovania o téme najmä so Spojenými štátmi stále prebiehajú.

READ  Slovenský minister obrany chce dohodu o zbrojnej základni s Nemeckom na pomoc Ukrajine - EURACTIV.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close