Ekonomika

Lesné požiare a búrky postihujú Európu

Keď premiér Viktor Orbán nedávno formuloval svoju víziu hraníc Maďarska, pripojil sa ku klubu expanzívnych lídrov, akými sú ruský Vladimir Putin, čínsky Si Ťin-pching a členovia indickej superveľmocnej elity. .

Keď už hovoríme o rumunskom území v maďarskom meste Baile Dusnat v Transylvánii, kedysi rakúsko-uhorskom majetku maďarskej menšiny, p.

Tie scény sú vystavené Južné čínske more A Ukrajina tiež Medzi výrokmi ruského prezidenta o iných bývalých sovietskych republikách.

Ide o svetonázor prijatý členmi indickej hinduistickej nacionalistickej elity, ktorý uznáva právo národa rozšíriť svoje medzinárodne uznávané hranice na ich etnické príbuzné alebo územia a územia, ktoré im historicky patria.

Na rozdiel od ruských a čínskych lídrov indický premiér Narendra Modi dbá na to, aby sa vyhol verejnej podpore civilizačného konceptu Akanda Bharat, ktorý prijala jeho ideologická alma mater.

Prezentuje názor India sa rozprestiera od Afganistanu po Mjanmarsko Zahŕňa jadrovo vyzbrojený Pakistan, Bangladéš, Nepál, Bhután, Srí Lanku a Maledivy.

Pán Mohan Bhagwat, šéf mocného radikálneho hinduistického nacionalistu Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS), alebo Národnej dobrovoľníckej organizácie, nedávno predpovedal, že Akanda Bharat sa stane realitou do 15 rokov. Módiho mlčanie neodradilo.

Pán. Modi je členom RSS od konca 60. rokov 20. storočia. Predpokladá sa však, že naposledy spomenul koncept Akand Bharat v rozhovore v roku 2012, keď bol hlavným ministrom Gudžarátu, pričom naznačil, že „Hinduisti, Pakistan a Bangladéš by sa mali znovu zjednotiť“.

Na rozdiel od svojho nedávneho mlčania však p. Modi oslovil indických moslimov, najväčšiu svetovú menšinu a najväčšiu moslimskú menšinu, p. Tak ako si Orbán predstavuje etnicky a nábožensky čisté Maďarsko.

Maďarský premiér vyvolal pobúrenie, keď vo svojom júlovom prejave odmietol „zmiešaný etnický svet“, definovaný ako svet, v ktorom sú „Európania zmiešaní s ľuďmi mimo Európy“.

READ  Chýbajúci v akcii: Indickí veľvyslanci na Ukrajine

Národy zmiešaných rás „už nie sú národmi: nie sú ničím iným ako konglomeráciami“ a nie sú súčasťou toho, čo vidí ako „západný svet“, Mr. naliehal Orbán. Pán. Orban sa zastavil pri identifikácii týchto krajín, ale Spojené štáty a Austrália by uplatňovali zákon.

Rumuni Mr. Jeden rumunský pozorovateľ, ktorého znepokojovali viac Orbánove etnické názory ako jeho regionálne zámery, ho opísal ako „malého človiečika s malými snami“.

Rimania môžu mať pravdu. Pán. Orbánova schopnosť vojensky podložiť svoje tvrdenia je obmedzenejšia ako jeho ruskí a čínski kolegovia. Napriek tomu sa človek podceňuje na vlastné nebezpečenstvo.

Pán.

Jeho prejav sľubuje zmeniť to, čo považuje za nespravodlivý poriadok. Jeho preorientovanie môže vysvetliť, prečo mu neprekáža ruské násilné prekresľovanie štátnych hraníc na Ukrajine.

Pán. Nemožno pochybovať o tom, že jeho definícia orbánovskej uhorskej vlasti zahŕňala Sedmohradsko a ďalšie oblasti obývané etnickými Maďarmi v Karpatskej kotline za hranicami Maďarska.

Pán. Orbán trval na tom, že jeho krajina bola vedená myšlienkou, že „nám sa viac vzalo, ako nám dalo, a predkladali sme nezaplatené faktúry“. Toto je naša silná ambícia.“

Pán. Orbán tiež nepriamo navrhol zrevidovať alebo zrušiť Trianonskú zmluvu z roku 1920, podľa ktorej Maďarsko stratilo veľkú časť svojho územia spred prvej svetovej vojny.

pred dvoma mesiacmi Maďarská prezidentka Katalin Novak postrapatila diplomatické perá Zverejnil fotku, na ktorej vyliezol na kopec v rumunskej župe Alba a stál vedľa kontroverznej pamiatky namaľovanej v maďarských farbách.

V tom čase pani. Novak nariadil rumunskému ministrovi zahraničných vecí Bogdanovi Orescuovi, že je jeho povinnosťou „zastupovať všetkých Maďarov bez ohľadu na to, či žijú v rámci alebo mimo hraníc“ – požiadavku, ktorú Rumunsko odmietlo.

READ  Kosovo je formálne oprávnené na vstup do Európskej únie

Pán. Orbánov odpor a etnicky motivovaný nacionalizmus môžu byť jedným z dôvodov, prečo je maďarský vodca čudným mužom Európy, ktorý odmieta dovoliť ruskú okupáciu Ukrajiny v plnom rozsahu.

Porušenie politiky EÚ, Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szyjardo sa stretol s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom p. v Moskve. Orbán pred svojím prejavom požadoval dodatočné dodávky plynu.

Na rozdiel od EÚ, ktorá chce eliminovať Rusko ako svojho dodávateľa energie, p. Orbán trval na tom: „Nechceme prestať dostávať energiu z Ruska, chceme ju prestať dostávať výlučne z Ruska.“

Pán. Je nepravdepodobné, že by Orbánov prejav uľahčil prácu maďarskému ministrovi pre regionálny rozvoj a bývalému eurokomisárovi Diborovi Navracsicsovi. Pán. Navrasics pricestoval tento týždeň do Bruselu, aby naliehal na EÚ, aby uvoľnila 15 miliárd eur. Uprostred bezprecedentného regulačného procesu týkajúceho sa fondov na obnovu COVID by mohlo byť financovanie EÚ zastavené pre porušenie maďarského práva.

Zatiaľ sa p. Orbánova podpora Rusku ho izolovala v Európe virtuálnym zánikom Vyšehradskej štvorky alebo V4 v súčasnej podobe v dôsledku ukrajinskej invázie a hrozby ekonomickej recesie.

Vyšehradská štvorka, ktorá spája Českú republiku, Maďarsko, Poľsko a Slovensko, je jednotná v odmietaní migrácie z EÚ a toho, čo maďarský líder nazval „snahami o budovanie vnútorného impéria“ v Európe. Stredoeurópske demokracie budú vyprázdnené.

Slovenský premiér Eduard Heger, ktorý nechal pána Orbana v izolácii, sa zaviazal využiť svoje súčasné polročné predsedníctvo v Rade Európy na to, aby vrátil Vyšehradskú štvorku ku koreňom jej založenia v roku 1991, keď sa štyri krajiny vymanili z komunizmu: rešpekt demokracia a záväzok k európskej integrácii.

V prípade úspechu bude V4 pána Hegera V3 s Maďarskom.

Mateusz Gniazdowski, analytik varšavského Centra pre východné štúdie, povedal: „Pokusy o ideologické využitie značky V4 poškodia vzájomnú dôveru a neprispejú k vybudovaniu silnejšej strednej Európy v EÚ.“

READ  Nissan Qashqai: Tretia generácia odhaľuje interiér - Novinky - Auto

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close