Ekonomika

Litva plánuje do konca roka otvoriť kanceláriu v Taipei

  • Pracovný spisovateľ v CNA, Londýn

Námestník litovského ministra zahraničných vecí Montas Adominas uviedol, že Litva plánuje do konca tohto roka otvoriť zastupiteľský úrad na Taiwane, čo odzrkadľuje túžbu oboch krajín nadviazať užšie vzťahy.

Adominas v online rozhovore začiatkom tohto týždňa uviedol, že na otváracom ceremoniáli sa zúčastní litovské ministerstvo zahraničných vecí alebo námestník ministra na úrovni ministerstva hospodárstva a inovácií.

„Otvorenie kancelárie.“ [in Taiwan] Dôležitá udalosť, “povedal.

Napriek tomu, že nebolo prijaté rozhodnutie, ktorého predstaviteľa sa zúčastniť, Adomenas, ktorý Taiwan niekoľkokrát navštívil, označil Taiwan za „veľmi vyspelú a živú, energickú demokraciu“ a povedal, že chce opäť vidieť „krásny“ národ.

Zastupiteľský úrad môže mať názov „Litovský zastupiteľský úrad“ alebo „Litovský obchodný zastupiteľský úrad“, ale o tejto téme sa podľa vlády stále rokuje.

Adomenas uviedol, že kanceláriu bude viesť po otvorení litovského ministerstva hospodárstva a inovácií.

„Sme presvedčení, že môžeme prehĺbiť ekonomické a kultúrne väzby rozvíjaním vzťahov s Taiwanom,“ povedal.

Adominas uviedol, že očakáva, že kancelária bude organizovaná so štyrmi až piatimi dôstojníkmi a niektorými miestnymi zamestnancami, podobne ako litovské zastupiteľské úrady v iných krajinách.

Pretože Litva a Taiwan nemajú žiadne diplomatické styky, vláda pobaltského štátu by mala zmeniť a doplniť zákony tak, aby „vytvorili tento nový typ organizácie“.

Hneď ako parlament začne jesenné zasadnutie, budú pozmeňujúce a doplňujúce návrhy zaradené do programu jeho preskúmania, uviedol Adomenas s tým, že akonáhle sa vláda schváli, pokúsi sa otvoriť kanceláriu v Taipei do konca tohto roka.

20. júla minister zahraničných vecí Joseph Wu (燮) oznámil otvorenie zastúpenia v Litve s cieľom rozšíriť vzťahy s Taiwanom a ďalšími krajinami strednej Európy.

Wu s názvom „Taiwanský zastupiteľský úrad v Litve“ uviedol, že kancelária bude sídliť v hlavnom meste Vilnius.

READ  Prečo je zvýšenie dane z kapitálových výnosov pre milionárov krok späť: Mark Altieri

Ide o prvé zastúpenie, ktoré sa otvorilo v Európe od chvíle, keď si Taiwan v roku 2003 zriadil kanceláriu na Slovensku, ale konkrétny dátum jeho otvorenia nebol stanovený.

Komentáre budú neutrálne. K článku si ponechajte relevantné komentáre. Poznámky obsahujúce urážlivé a obscénne výrazy, osobné útoky alebo propagačné akcie budú odstránené a používateľ bude zablokovaný. Konečný výsledok bude podľa uváženia denníka Taipei Times.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close