Ekonomika

Má sa Tesla čoho obávať? Nový elektromobil Lucid Air ponúkne fantastický dojazd vyše 800 km

Cena vozidla sa pohybuje od 80 tisíc dolárov za najlacnejší variant až po 169 tisíc dolárov v prípade najdrahšie verzie.

Automobilka Lucid Motors vyráža do boja proti Tesle. Po štyroch rokoch od odhalenia prvého konceptu luxusného sedanu Lucid Air nám kalifornský výrobca ukázal produkčnú verziu svojho ambiciózneho elektromobilu. V súčasnej dobe štartujú predobjednávky a prvá verzia prídu na trh budúci rok. správu priniesol web Carscoops.

Lucid Air bude predávaný v štyroch verziách s odlišnou výbavou. Základná verzia Air bude stáť 80 tisíc dolárov (67,5 tisíc eur), ale jej detailné špecifikácie zatiaľ neboli zverejnené. Zároveň dorazí ako posledný až v priebehu roka 2022.

Nové elektrické SUV Škoda Enyaq iV.

Čítajte tiež

Škoda oficiálne ukázala elektrické SUV Enyaq s dojazdom 510 km

prémiové modely

O niečo drahšie verzie Touring za 95 tisíc dolárov (80,1 tisíc korún) ponúkne 620 konských síl, dojazd 653 kilometrov a zrýchlenie z nula na 96 km / h za 3,2 sekundy. Súčasťou tohto variantu je autonómne riadenie druhej úrovne, čo znamená, že vodič môže dať ruky dolu z volantu, ale musí aj naďalej sledovať prevádzku. K dispozícii bude aj možnosť priplatiť si za sklenenú strechu. Vozidlo príde do predaja koncom budúceho roka.

Variant Grand Touring bude stáť 139 tisíc dolárov (117,3 tisíc eur) ak zákazníkom dorazí v priebehu leta 2021. Zaujme výkonom 800 konských síl a dojazdom 832 kilometrov. Z nula na 96 km / h zrýchli za 3 sekundy. Jeho devízou je prémiový 3D audio systém, autonómny systém tretej úrovne (vodič už nemusí naplno sledovať chod autá) a sklenená strecha už v základe.

Parametre základná verzia ešte len budú odhalené.

fotogaléria

Parametre základná verzia ešte len budú odhalené.

READ  Ukrajinská ponuka EÚ je „dobrá“: rozvíjajúca sa Európa tento týždeň

Zdroj: Lucid Motors

Najdrahšie verzií bude Dream Edition, ktorá s cenovkou 169 tisíc dolárov (142,6 tisíc korún) príde počas budúcej jari. Paradoxne ale ponúkne o niečo menší dojazd než predchádzajúce verzie. Na 21-palcových diskoch to bude iba 748 kilometrov, v prípade 19-palcového variantu až 809 kilometrov.

Dream Edition ponúkne výkon 1 080 konských síl a totožnú výbavu ako verzia Grand Touring. Obe varianty tiež zdieľajú 113kWh batériu. Maximálna rýchlosť tejto verzie je limitovaná na 270 km / h, pričom vozidlo dokáže zrýchliť z nuly na 96 km / h za 2,5 sekundy. Na výber bude v troch farbách – bielej Stellar White, čierne Infinite Black a zlatej Eureka Gold finish.

Maximálna rýchlosť verzie Dream Edition je 270 km / h.

fotogaléria

Maximálna rýchlosť verzie Dream Edition je 270 km / h.

Zdroj: Lucid Motors

Vnútri vozidla na pasažierov čaká luxusný interiér v prírodnej koži a 34-palcová palubnej obrazovka s rozlíšením 5K (5120 × 2880 pixelov). Vozidlo podporuje virtuálne asistentku Alex od Amazonu a súčasťou výbavy je aj vlastné mobilné aplikácie.

Pri všetkých štyroch modelov stačí 20 minút nabíjania na získanie dojazde 482 kilometrov. Podmienkou je však pripojenie k vysokorýchlostnej nabíjačke.

Interiér má nádych luxusu.

fotogaléria

Interiér má nádych luxusu.

Zdroj: Lucid Motors

portál Electrek pripomenul vyjadrenie výkonného riaditeľa Lucid Motors Petera Rawlinson, podľa ktorého Lucid Air prekonalo konkurenčné Tesly. Automobilka sa dokonca vidí ako nový líder v segmente elektromobilov, ktorý výrazne spopularizovala práve spoločnosť slávneho vizionára Elona Muska.

Skutočnosť je taká, že aj druhá najlacnejšia verzia Lucid Air ponúka väčší dojazd ako všetky modely Tesly. Na druhej strane, prémiové varianty vozidlá od Lucid Motors sú podstatne drahšie. Teslu Model X – najdrahší model automobilky – zoženiete v najvyššej výbave do 100 tisíc eur.

READ  Bugatti Bolide: Z 0 na 500 km / h za 20,6 sekundy! Je to však rozlúčka - Novinky - Auto

(1 EUR = 1 1849 USD)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close