Ekonomika

Banka omylom poslala 175 miliónov dolárov. Príjemca ich odmietne vrátiť

Americký gigant urobil túto administratívnu chybu Citibank bude pamätať na veľmi dlhú dobu. Náhodou poslal 175 miliónov dolárov do zaisťovacieho fondu Brigade Capital, ktorý je veriteľom jeho klienta a nechce peniaze vrátiť. Obhajuje sa tým, že zadal sumu ako splatenie celého dlhu.

Citibank sa snažila reštrukturalizovať dlh svojho klienta, kozmetickej spoločnosti Revlon. Banka chcela zaplatiť 1,5 milióna dolárov do fondu Brigade Capital, ktorý je jedným z veriteľov spoločnosti Revlon.

Chybne mu však poslala 175 miliónov dolárov. Keď požiadala o vrátenie peňazí, narazila. Zaisťovací fond odmietol vrátiť svoje peniaze. Počítal túto sumu ako splatenie celého dlhu Revlonu, napísal televízny server CNN.

Nesprávne platby dostali aj ostatní veritelia Revlonu. Banka ich omylom poslala až na 900 miliónov dolárov. Podľa BBC niektorí z nich peniaze vrátili Citigroup okamžite. Iní, vrátane Brigade Capital, nie.

Kozmetický gigant Revlon prevzal v roku 2016 kozmetickú spoločnosť Elizabeth Arden. Vypožičal si celkom 1,8 miliardy dolárov od mnohých rôznych organizácií vrátane Brigade Capital Hedge Fund.

Počas pandémie koronavírusu sa však kozmetická značka prestala dariť, pretože ľudia trávia viac času doma. Aby spoločnosť Revlon mohla splatiť svoje dlhy, uzavrela so Citibank dohodu o reštrukturalizácii. A práve s jednou zo splátok urobila banka historicky jedinečnú chybu.

Citibank sa to nepáčilo a okamžite sa obrátila na súdnictvo. V utorok sa uskutočnilo predbežné súdne konanie proti Brigade Capital a nariadilo fondu buď vrátiť peniaze, alebo ich nevyužiť až do hlavného pojednávania naplánovaného na 31. augusta.

Kapitál brigády odmietol komentovať. Citibank uviedla, že pokrok hedžového fondu je neuveriteľný. „Akýkoľvek iný výsledok, ako je refundácia, by ohrozil stabilitu bankového systému a odmenil by podvodné subjekty, ktoré sa snažia zarobiť peniaze na prevádzkových chybách.“ banka uviedla vo svojej sťažnosti.

READ  Plachosť môže na Ukrajine spôsobiť trvalé jazvy

V závislosti od štátu môžu spotrebitelia čeliť trestným obvineniam, ak minú peniaze, ktoré boli nesprávne vložené na ich účet. Platí to aj pre pár z Pensylvánie, ktorý minulý rok musel zaplatiť tieto poplatky potom, čo utratili 120 000 dolárov, čo im omylom zaslala ich banka.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close