Zábava

Maďarsko a Slovensko kritizujú väčšiu pomoc Ukrajine, keďže EÚ sa háda o rozpočet

Gabriela Pačinská

BRUSEL – Maďarský premiér Viktor Orbán sa vo štvrtok postavil proti záchrannej akcii Európskej únie pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur a jeho slovenský náprotivok uviedol korupciu pri odhaľovaní úskalí poskytovania novej finančnej pomoci Kyjevu.

Obaja hovorili na samite 27 národných lídrov EÚ, pričom v prvej diskusii o tom, kam dať peniaze zo spoločného rozpočtu počas nasledujúcich štyroch rokov, zdôraznili rozdielne priority.

Orbán na summite kritizoval niektorých svojich kolegov za stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Číne tento mesiac uprostred vojny Moskvy proti Ukrajine a bojkotu Kremľa zo strany EÚ.

Európska únia by mala v decembri rozhodnúť o revízii svojho rozpočtu na roky 2021 – 2027 v hodnote 1,1 bilióna eur (1,2 bilióna dolárov), ktorý už bol zaťažený núdzovými výdavkami počas pandémie COVID a od invázie na Ukrajinu v roku 2022.

Výkonný predstaviteľ skupiny navrhol, aby členské štáty vložili viac peňazí do zdieľaných pokladníc, aby poskytli Ukrajine 50 miliárd eur a ďalších 15 miliárd eur vynaložili na migráciu. Ďalší plán by mal prideliť Ukrajine vojenskú pomoc vo výške 20 miliárd eur.

Rozhodnutia o rozpočte vyžadujú konsenzus a divízie boli vystavené vo štvrtok.

Orbán povedal, že Maďarsko nebude podporovať ďalšiu pomoc Ukrajine, kým neuvidí „rozumnejší návrh“.

„Ktokoľvek je pred nami… to sa nestane. Takže to zatiaľ vylúčime a uvidíme, kam sa dostaneme v decembri,“ povedal.

Orbánove komentáre prišli v čase, keď sa Budapešť pokúšala poskytnúť Maďarsku miliardovú pomoc z rozpočtu EÚ, ale vládnuca Európska komisia ju zablokovala z právnych dôvodov.

Slovenský poslanec Robert Fico – deň po vymenovaní za premiéra na štvrté funkčné obdobie v Bruseli – povedal, že Bratislava už nebude vojensky podporovať Ukrajinu.

„Zameriame sa len na humanitárnu pomoc,“ napísal Figo na sociálnej sieti z Bruselu.

Podľa dvoch diplomatov EÚ, ktorí boli informovaní o rokovaniach lídrov za zatvorenými dverami, Figo vo varovaní pred poskytnutím nových dôkazov Kyjevu uviedol miestnu korupciu.

Ostatné štáty východnej Európy nesúhlasili, litovský prezident Kitanas Nausėda povedal, že navrhovaných 50 miliárd eur pre Ukrajinu nestačí.

Estónska premiérka Kaja Kallasová uviedla, že spoločné výdavky by sa mali zvýšiť, aby sa zlepšili obranné kapacity EÚ – nad rámec podpory Ukrajiny.

Hotovostný hovor

Belgický premiér Alexandre de Groove podporil pokračujúcu podporu Ukrajine.

„To, čo je dnes na stole, je pre nás neprijateľné,“ povedal.

„Žiadame Komisiu a ďalšie inštitúcie, aby sa pozreli na svoje vlastné prostriedky a pozreli sa na fondy, ktoré nie sú úplne využité, namiesto toho, aby žiadali od členských štátov väčšie príspevky.“

Predseda summitu Charles Michael po rozhovoroch povedal, že niektoré z nových nákladov by mohli byť financované prostredníctvom nových príspevkov a niektoré by mohli pochádzať z prerozdelenia zdrojov v rozpočte.

Na juhu Grécko žiadalo viac peňazí na migráciu, keďže tlačí na sprísnenie vonkajších hraníc a zníženie nepovolených príchodov z Blízkeho východu a Afriky.

„Grécko je prvou prijímacou krajinou a potrebuje väčšiu európsku podporu na riešenie problému migrácie,“ povedal grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Ír Leo Varadkar pridal investície do konkurencieschopnosti EÚ na dlhý zoznam protichodných priorít.

„Určite, kde sa tie peniaze nájdu, bude predmetom významnej diskusie,“ povedal.

(1 USD = 0,9467 eura)

(Správa Gabriela Baczynska, Marine Strauss, Christina Than, Tassilo Hummel, René Maltezzo, John Strubczewski, Jason Howett; scenár Gabriela Baczynska; strih Giles Elgood a Stephen Coates)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close