Hlavné správy

Maďarsko a Slovensko otvorili nový hraničný priechod

Otvoril sa nový hraničný priechod medzi Maďarskom a Slovenskom, ktorý spája Nagyrosvágy a Veľký Hors (Nagykeres), uviedol v utorok minister zahraničných vecí Peter Szijjardo.

Život na hraniciach je vždy „osobitnou životnou situáciou“, ktorej kvalita závisí od toho, či hranica spája alebo rozdeľuje, povedal Szjjardo pri slávnostnom otvorení 38. hraničného priechodu podľa vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí.

Maďarsko zdieľa svoju najdlhšiu hranicu so Slovenskom, pričom obchodný obrat pozdĺž 654 km dlhej hranice vlani dosiahol rekordných 17 miliárd eur, uviedol minister.

Preto je „strategickou domácou úlohou“ oboch vlád zabezpečiť, aby pozdĺž hranice bolo čo najviac hraničných priechodov, povedal.

Maďarsko a Slovensko mali v roku 2010 len 22 hraničných priechodov v porovnaní so súčasnými 38, uviedol minister s tým, že počet sa do konca roka zvýši na 40 po otvorení ďalších dvoch mostov cez rieku Iboli.

Nový hraničný priechod, ktorého výstavba stála 1,3 miliardy forintov (3,3 milióna eur), skráti 21 km dlhú polhodinovú obchádzku len na niekoľko kilometrov a niekoľko minút, povedal.

Szijjardo uviedol, že nový hraničný priechod demonštruje dobré cezhraničné vzťahy oboch krajín a efektívne využívanie fondov EÚ zo strany Maďarska.

Minister uviedol, že Budapešť aj Bratislava majú strategický význam pre rozvoj bilaterálnych vzťahov.

Hoci bilaterálne vzťahy boli v minulosti poznačené prejavmi nepriateľstva, spolupráca medzi Maďarskom a Slovenskom sa v súčasnosti stala „skutočným úspechom,“ dodal.

READ  Počet obyvateľov Slovenska klesá už tretí rok po sebe

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close