Hlavné správy

Platforma slobody médií začína fungovať na Slovensku – EURACTIV.com

Slovenská Platforma slobody médií, do ktorej patria zástupcovia vlády, mimovládnych organizácií a médií, si kladie za cieľ podporiť plnenie medzinárodných záväzkov premiéra Roberta Fica, vrátane právnych ustanovení Komisie, v čase nedávnych útokov na novinárov.

Platforma bola vyvinutá v rámci Medzinárodného partnerstva pre otvorené vládnutie, ktorého je Slovensko členom od roku 2011. Ustanovujúca schôdza sa konala 7. novembra po nástupe Ficovej Samarovej vlády.

„Najdôležitejšie pre nás je, že dialógom s vládnymi inštitúciami táto platforma prispieva k bezpečnosti novinárov,“ hovorí Pavol Salai, prezident EÚ a Balkánu bez hraníc (RSF).

RSF sa chce v rámci platformy zasadzovať za to, aby Slovensko v plnej miere implementovalo odporúčania Európskej komisie o ochrane novinárov a ochrane pred žalobami SLAPP, ktoré sa ešte len musia zrealizovať.

Jedným z cieľov stránky je zhodnotiť kapitolu o pluralite médií v správe Európskej komisie o právnom štáte, hovorí Lucia Lasica z Partnera pre otvorené vládnutie Slovenska. Ide však len o „koordinačnú pracovnú skupinu na plnenie týchto individuálnych povinností“.

Predovšetkým ochrana a posilnenie nezávislosti RTVS, slovenského verejnoprávneho média, bola jednou z vecí dohodnutých na ustanovujúcej schôdzi.

Figov kabinet zvažuje rozdelenie agentúry na televíziu a rozhlas, čo by sa podľa Salaia teoreticky dalo urobiť v súlade so štandardmi slobody médií. Ďalšie opatrenia Smeru voči médiám však RSF znepokojujú ciele projektu.

Figo vo videu zdieľanom v nedeľu na sociálnych sieťach zaútočil na najpopulárnejšiu slovenskú TV Markízu a hlavné spravodajské servery Denník N, SME a Aktuality, pričom ich označil za „nepriateľské médiá“ a „dával pokyny úradu vlády“.

Ďalším deklarovaným cieľom platformy je dosiahnuť úplnú spravodlivosť v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Lukasz Tiko, šéfredaktor spravodajského centra Johna Kuciaka, člen fóra, povedal, že dúfa, že stránka pomôže zachovať ich dedičstvo.

READ  Finn Harps Španielsky obranca Jose Guerrero 42

“V povolebnom období sme na Slovensku zaznamenali nárast útokov na novinárov, vrátane útokov na politikov. Preto je dôležité zamerať sa na bezpečnosť novinárov a ochranu slobody tlače,“ hovorí Diko.

(Barbara Smušková | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close