Hlavné správy

Platforma slobody médií začína fungovať na Slovensku – EURACTIV.com

Slovenská Platforma slobody médií, do ktorej patria zástupcovia vlády, mimovládnych organizácií a médií, si kladie za cieľ podporiť plnenie medzinárodných záväzkov premiéra Roberta Fica, vrátane právnych ustanovení Komisie, v čase nedávnych útokov na novinárov.

Platforma bola vyvinutá v rámci Medzinárodného partnerstva pre otvorené vládnutie, ktorého je Slovensko členom od roku 2011. Ustanovujúca schôdza sa konala 7. novembra po nástupe Ficovej Samarovej vlády.

„Najdôležitejšie pre nás je, že dialógom s vládnymi inštitúciami táto platforma prispieva k bezpečnosti novinárov,“ hovorí Pavol Salai, prezident EÚ a Balkánu bez hraníc (RSF).

RSF sa chce v rámci platformy zasadzovať za to, aby Slovensko v plnej miere implementovalo odporúčania Európskej komisie o ochrane novinárov a ochrane pred žalobami SLAPP, ktoré sa ešte len musia zrealizovať.

Jedným z cieľov stránky je zhodnotiť kapitolu o pluralite médií v správe Európskej komisie o právnom štáte, hovorí Lucia Lasica z Partnera pre otvorené vládnutie Slovenska. Ide však len o „koordinačnú pracovnú skupinu na plnenie týchto individuálnych povinností“.

Predovšetkým ochrana a posilnenie nezávislosti RTVS, slovenského verejnoprávneho média, bola jednou z vecí dohodnutých na ustanovujúcej schôdzi.

Figov kabinet zvažuje rozdelenie agentúry na televíziu a rozhlas, čo by sa podľa Salaia teoreticky dalo urobiť v súlade so štandardmi slobody médií. Ďalšie opatrenia Smeru voči médiám však RSF znepokojujú ciele projektu.

Figo vo videu zdieľanom v nedeľu na sociálnych sieťach zaútočil na najpopulárnejšiu slovenskú TV Markízu a hlavné spravodajské servery Denník N, SME a Aktuality, pričom ich označil za „nepriateľské médiá“ a „dával pokyny úradu vlády“.

Ďalším deklarovaným cieľom platformy je dosiahnuť úplnú spravodlivosť v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Lukasz Tiko, šéfredaktor spravodajského centra Johna Kuciaka, člen fóra, povedal, že dúfa, že stránka pomôže zachovať ich dedičstvo.

READ  Radar projektu Interreck: Zlepšenie bezpečnosti na cestách v podunajských regionálnych krajinách - Projekty - Regionálna politika

“V povolebnom období sme na Slovensku zaznamenali nárast útokov na novinárov, vrátane útokov na politikov. Preto je dôležité zamerať sa na bezpečnosť novinárov a ochranu slobody tlače,“ hovorí Diko.

(Barbara Smušková | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close