Ekonomika

Malta zaznamenala nárast komunálneho odpadu na osobu, je to však známka prosperujúcej ekonomiky?Podľa údajov zverejnených Európskym parlamentom bol komunálny odpad na obyvateľa najvyšší v Dánsku, na Malte, na Cypre a v Nemecku.

Keď veľkosť Komunálny odpad sa meria individuálne V rokoch 2005 až 2018 sa EÚ zrútila a Malta bola jednou z mnohých krajín, ktoré zaznamenali nárast.

Ale E.P. Podľa správy by to mohlo byť znamenie prosperujúcej ekonomiky. Bohaté krajiny v skutočnosti produkujú viac odpadu na obyvateľa a cestovný ruch tiež prispel k vyššej miere na Cypre a na Malte.

Na druhej strane bol komunálny odpad na osobu v Maďarsku, Českej republike, Poľsku a Rumunsku veľmi nízky.

V roku 2018 si EÚ stanovila nové ambiciózne ciele v oblasti recyklácie, odpadu z obalov a terénu. Cieľom týchto nových pravidiel je podporiť prechod k stabilnejšiemu modelu tzv Obehové hospodárstvo. V marci 2020 Európska komisia vydala akčný plán Obehové hospodárstvo Cieľom je znížiť plytvanie lepším riadením zdrojov.

Európsky parlament sa chystá hlasovať Správa o osobnom úsilí V akčnom pláne dnes.

Maltskí europoslanci Cyrus Enger a Josian Cottajar vystúpia dnes popoludní na tlačovej konferencii. Po tejto udalosti bude Malta nezávislá.

V rámci starostlivosti o životné prostredie je potrebné predchádzať vzniku odpadu alebo ho upravovať, aby sa minimalizoval jeho dopad.

Elastická cirkulácia

Európska únia chce v čo najväčšej miere podporovať predchádzanie vzniku odpadu a opätovné použitie materiálov. Ak to nie je možné, uprednostňuje recykláciu (vrátane kompostu), ktorá potom odpad využíva na výrobu energie. Najškodlivejšou možnosťou pre životné prostredie a zdravie obyvateľov je jednoducho zneškodňovanie odpadu, napríklad na pevnine, čo je jedna z najlacnejších možností.

Podľa Čísla od roku 2017, 46% všetkého komunálneho odpadu v EÚ sa recykluje alebo kompostuje. Postupy nakladania s odpadom sa však v jednotlivých krajinách EÚ veľmi líšia, pričom niektoré krajiny sa stále zapĺňajú veľkým množstvom komunálneho odpadu.

READ  EÚ schválila piaty súbor sankcií voči Moskve vrátane zákazu ruského uhlia

Krajiny ako Belgicko, Holandsko, Dánsko, Švédsko, Nemecko, Rakúsko a Fínsko nemajú takmer žiadne skládky. Spaľovanie tu zohráva dôležitú úlohu pri recyklácii. Nemecko a Rakúsko sú najlepšie recyklačné krajiny v EÚ.

Prax skládkovania je však populárna vo východnej a južnej časti Európy. Desať krajín plní polovicu alebo viac komunálneho odpadu.

Na Malte, Cypre a v Grécku je to viac ako 80%. V Chorvátsku, Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku je to viac ako 60%, v Španielsku a Portugalsku je to viac ako polovica alebo viac.

Spaľovanie využívajú aj ďalšie krajiny, ktoré odosielajú tretinu alebo menej odpadu do pevninských oblastí: Litva, Lotyšsko, Írsko, Taliansko, Francúzsko, Estónsko, Slovinsko a Luxembursko. S výnimkou Lotyšska a Estónska tieto krajiny tiež recyklujú viac ako 40% domového odpadu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close