Ekonomika

Slovensko znižuje rating ako druhé v rámci plánu znižovania deficitu

(Bloomberg) – Slovensko sa vyhlo druhému zníženiu ratingu za štyri mesiace, keďže S&P Global Ratings si udržala svoj úverový rating po tom, čo sa vláda premiéra Roberta Fica zaviazala znížiť fiškálny deficit.

Najčítanejšie od Bloombergu

S&P sa v piatok rozhodla ponechať si rating A+ so stabilným výhľadom, aj keď ratingová agentúra Fitch v decembri znížila rating krajiny Európskej únie o stupeň nižšie v dôsledku poklesu verejných financií. Minister financií Ladislav Kamenický začiatkom tohto mesiaca varoval, že je možné ďalšie zníženie ratingu a povedal, že investori takýto krok očakávajú.

Slovenská vláda podľa S&P čelí okamžitým výzvam, medzi ktoré patrí obmedzenie veľkého fiškálneho deficitu a riešenie sporov s exekutívou EÚ.

„Na základe nášho základného scenára očakávame, že vláda sa bude zaoberať oboma problémami, aby sa vyhla akýmkoľvek následkom pre sentiment investorov a vládne fiškálne podmienky,“ uviedla ratingová agentúra vo vyhlásení.

Fiškálna výkonnosť krajiny sa v roku 2023 zhoršila, pričom všeobecný fiškálny deficit sa prehĺbil na 4,9 % ekonomického výkonu, čo je nárast z 1,7 % v predchádzajúcom roku. Napriek veľkému rozdielu bola široká miera štátnych financií stále lepšia ako pôvodne plánovaný deficit 6,5 %.

Čítajte viac: Slovensko sa prvýkrát za desaťročie vydalo za hranice eurových dlhopisov

Ficova administratíva očakáva v tomto roku fiškálnu medzeru vo výške 6 % HDP, no do roku 2027 plánuje zaviesť dodatočné úsporné opatrenia vo výške 2,6 % HDP. Má hodnotu 3,9 miliardy EUR (4,2 miliardy USD) a pomôže preklenúť medzeru. 3%

Vláda zatiaľ neuviedla detaily plánu, keďže zatiaľ boli oznámené len čiastkové opatrenia ako vyššie dane na tabak a sladené nápoje.

Minuloročný konsolidačný balík sa zameral najmä na banky, pričom vláda uvalila na ich zisky neočakávaný odvod vo výške 30 %. Ficov kabinet sa snaží splniť kľúčový predvolebný sľub zvýšiť sociálne výdavky.

READ  ChatGPT a generatívna AI v ekonomike tvorcov: Ako si vyrobiť

Najčítanejšie z Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg LP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close