Veda

Mars po prvý raz vyfotografovaný v „pravej farbe“ • Earth.com

Pred dvadsiatimi rokmi sa Mars Express Európskej vesmírnej agentúry vydal na cestu k Červenej planéte. Dnes oslavujeme tento míľnik úchvatnou mozaikou Marsu, ktorá ukazuje skutočné, rozmanité farby a zloženie planéty v neuveriteľných detailoch.

Tento úžasný vizuálny výkon umožnila stereo kamera s vysokým rozlíšením (HRSC) Mars ExpressFascinujúci hlboký ponor do sveta Marsu, ako ste ho ešte nevideli.

Úžasný Mars v pravých, plných farbách

zvyčajne, HRSC Zachytáva povrch Marsu z výšky približne 300 kilometrov a zameriava sa na oblasti široké približne 50 kilometrov. Táto nová mozaika má však iný prístup.

Na zahrnutie širšieho pohľadu kamera zozbierala 90 snímok z nadmorských výšok medzi 4 000 a 10 000 kilometrami. Táto metóda umožnila spojiť rozsiahle oblasti s šírkou približne 2 500 kilometrov, aby sa vytvorila komplexná globálna perspektíva Marsu.

Aj keď sa takéto veľkoplošné snímky často používajú na štúdium vzorcov počasia na Marse, ich dôležitosť siaha oveľa ďalej. Poskytujú nám úžasné pohľady na povrch planéty, zvýrazňujú miestne variácie farieb a kontrastu.

Takže tento nový prístup nie je len o estetike. Táto neuveriteľná fotografia Marsu je skutočným a plnofarebným oknom do rozmanitého terénu a geologickej histórie planéty.

Prekonávanie atmosférických výziev

Úloha presného vykreslenia farieb Marsu z obežnej dráhy je zložitá kvôli neustále sa meniacemu marťanskému prostrediu.

Prach rozptyľuje a odráža svetlo v atmosfére. Tento jav často spôsobuje farebné variácie medzi obrázkami a predstavuje výzvy pri vytváraní harmonickej mozaiky.

Tentokrát však tím HRSC inovatívne odkazoval na každý obrázok na farebný model odvodený z pozorovaní vo vysokej nadmorskej výške.

Táto technológia zachovala prirodzené farebné variácie, vďaka čomu máme bohatší a autentickejší pohľad na Mars ako kedykoľvek predtým.

Odhalenie skutočných farieb Marsu

Mars si často predstavujeme ako rovnomerne červenú planétu, ktorá je výsledkom vysokej hladiny oxidovaného železa. Táto mozaika však odhaľuje komplexnejšiu, skutočnejšiu farebnú paletu, ktorá leží pod atmosférou Marsu.

READ  Indický lunárny rover zaspal a možno sa už nikdy nezobudí: ScienceAlert

Obrovské rozlohy Marsu majú hlboké, modrasté odtiene, čo naznačuje hnedo-čierne čadičové piesky vulkanického pôvodu. Tieto piesky, tvarované a presúvané marťanskými vetrami, tvoria rozsiahle piesočné duny a polia, najmä v rámci impaktných kráterov.

Naproti tomu oblasti ovplyvnené vodou vykazujú svetlejšie tóny. Na týchto obrázkoch žiaria najmä ílové a síranové minerály, produkty dlhodobého pôsobenia vody.

Jeho prítomnosť bola potvrdená omega Spektrometer na Mars Express ukazuje, že tekutá voda kedysi existovala na Marse, čo ukazuje, že jeho krajina sa časom menila.

Tieto minerály boli objavené na miestach ako Maworth Wallis, bývalý odtokový kanál, a Wallace MarinerisNačrtáva dynamickú geologickú minulosť Marsu.

Mars Express: 20 rokov a viac

Ako je uvedené vyššie, Mars Express predstavuje dôležitú misiu v prieskume Marsu, ktorú spustila Európska vesmírna agentúra (ESA,

Primárnym cieľom misie, ktorá bola spustená v júni 2003, je preskúmať atmosféru, povrch a podpovrch Marsu a poskytnúť rozsiahle údaje, ktoré zmenili naše chápanie Červenej planéty.

Dizajn a spustenie: Genesis

Dizajn Mars Express uprednostňuje všestrannosť a efektivitu. So stereo kamerou s vysokým rozlíšením, infračerveným mineralogickým mapovacím spektrometrom a podpovrchovým sondážnym radarom je kozmická loď zručná v zachytávaní rôznych typov údajov.

Štart rakety Sojuz-Fregat z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane znamenal významný míľnik v európskom vesmírnom úsilí.

Ciele misie: Odhaliť tajomstvá Marsu

Primárne ciele Mars Express sú mnohostranné:

  • Atmosférické štúdie: Skúma zloženie a štruktúru atmosféry Marsu.
  • Povrchová analýza: Misia mapuje povrch Marsu, analyzuje jeho geológiu a minerálne zloženie.
  • Podpovrchový prieskum: Pomocou radaru skúma prítomnosť vodného ľadu pod povrchom.
  • Climate Investigations: Misia sa snaží pochopiť podnebie Marsu a jeho vývoj v priebehu času.

Vedecké objavy: odhalené tajomstvá Marsu

Mars Express urobil bezprecedentné objavy:

  • Vodný ľad na Marse: Toto potvrdilo prítomnosť vodného ľadu na póloch Marsu.
  • Detekcia metánu: Kozmická loď detekovala stopy metánu v atmosfére Marsu, čo naznačuje možnú geologickú alebo biologickú aktivitu.
  • Geologické pohľady: Podrobné snímanie povrchu odhalilo dôkazy o sopečnej činnosti a starých vodných tokoch.
READ  Aká je verzia DeltaCron Covid a kde sa nachádza? , koronavírus

Napriek tomu, že čelí výzvam, ako je strata pristávacieho modulu Beagle 2, Mars Express triumfoval v odolnosti a dlhovekosti, ďaleko presahujúc trvanie svojej počiatočnej misie.

Stále sa rozširujúca misia sľubuje ďalšie objavy. Mars Express zostáva dôkazom ľudskej zvedavosti a našej snahy porozumieť nášmu vesmírnemu susedovi.

Dedičstvo Mars Express

Skrátka, ako to oslavujeme 20-ročný míľnikTáto plná a pravdivá farebná mozaika Marsu je dôkazom úspechov misie a prísľubom zázrakov, ktoré ešte len treba objaviť.

Mars Express je ikonou európskeho vesmírneho prieskumu, významne prispieva k našim znalostiam o Marse a inšpiruje budúce misie. Jeho dedičstvo bude naďalej ovplyvňovať našu snahu pochopiť záhady Červenej planéty.

,

Ako čítate? Prihláste sa na odber nášho bulletinu a získajte zaujímavé články, exkluzívny obsah a najnovšie aktualizácie.

Pozrite si nás na EarthSnap, bezplatnej aplikácii, ktorú vám prinášajú Eric Rawls a Earth.com.

,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close