Svet

Mediálny panel na hľadanie odpovedí na „nezvyčajné“ platby za autá RTÉ

Členovia výboru uviedli, že na stredajšom stretnutí mediálneho výboru Oireachtas s RTÉ bude na stole „všetko“, vrátane „mimoriadnych“ príspevkov na autá.

Od TD a senátorov sa očakáva, že sa budú pýtať na takzvané falošné zmluvy na stanici a upravené výmeny názorov medzi bývalým riaditeľom Dee Forbes a Noelom Kellym z manažmentu NK, ktorý zastupoval Ryana Dubridyho.

Štyri mesiace výmeny e-mailov zverejnené v pondelok ukazujú, že pán Kelly naháňa kontroverzné platby vo výške 75 000 EUR. Mnohí členovia predstavenstva sa budú pýtať, ako si predstavenstvo nebolo vedomé problémov, ktoré sa im doteraz vynárali „pod nosom“.

Frustrácia je aj z toho, že zamestnávatelia neoslovujú zamestnancov so žiadosťou o povolenie na zverejnenie ich mien a platov. Výbor požiadal RTÉ o podrobnosti o 100 najlepšie zarábajúcich. Vysielateľ však uviedol, že vypočutie bolo „nevhodné“.

Od členov výboru sa očakáva, že budú členov predstavenstva grilovať na príplatkoch na autá po tom, čo sa ukázalo, že platby neboli uskutočnené napriek samostatnému dokumentu potvrdzujúcemu, že neboli povinní vlastniť vodičský preukaz.

Odhalenie prišlo po odoslaní 178 dokumentov mediálnemu tímu RTÉ. Príspevky na auto vyplatené v minulom roku 61 zamestnancom dosiahli výšku 650 000 eur. Nie je jasné, koľko zamestnancov nemá vodičský preukaz.

Minister verejných výdavkov Pascal Donohoe povedal, že je „abnormálne“, že zamestnanci RTÉ nemusia mať vodičský preukaz, aby mohli dostávať príspevok na auto.

„Určite je nezvyčajné, že dostanete príspevok na auto a nemáte vodičský preukaz, ale je to otázka, ktorou sa musím ďalej zaoberať.

„Toto je ďalší príklad toho, prečo práca, ktorú NewEra robí v súvislosti s auditom požiadaviek na financovanie RTÉ, bude pre vládu veľmi dôležitá,“ povedal.

READ  Nigéria zapája mládež do boja proti klimatickým zmenám – Voice of Nigeria

O využití londýnskeho Soho House zo strany vysielateľa sa bude diskutovať po tom, čo zdroj odhalil, že exkluzívny klub bol od roku 2019 použitý iba dvakrát. Vysielateľ minul 6 009 eur na trojročné členstvo v klube exkluzívnych členov od roku 2019 do roku 2021.

Obchodná riaditeľka RTÉ Geraldine O’Leary spolu s členom obchodného oddelenia zostali od roku 2019 v Soho House celkovo dve noci, uvádza sa v správe. Hovorkyňa RTÉ uviedla, že exkluzívne členstvo bolo v júli zrušené a neurobí tak. budú aktualizované.

Financované RTÉ

Tánaiste Micheál Martin medzitým povedal, že jeho strana pokračovala v podpore mediálneho poplatku, ktorý zvýšil príjmy na nahradenie televíznych licencií. Povedal, že namiesto toho sa poplatok vyberá od ľudí prostredníctvom všeobecného zdanenia.

Upozornil však, že akýkoľvek model financovania musí rešpektovať potrebnú nezávislosť medzi vládou a médiami. „Potrebujeme obsah verejnej služby. V opačnom prípade skončíme s Fox News, GB News a rôznymi algoritmami, ktoré budú diktovať náš informačný kanál.“

Medzitým, mladší minister Patrick O’Donovan povedal, že RTÉ mala „trochu krk“ pri nárokovaní si dočasného financovania a povedal, že „sú autormi vlastného osudu“.

V rozhovore pre RTÉ’s News at One pán O’Donovan navrhol, aby sa lokalita Donnybrook predala za „severne od 300 miliónov EUR“.

„Vyvoláva to otázku, prečo RTÉ vysiela z jednej z najziskovejších lokalít v západnej Európe, ak Virgin Media môže vysielať z priemyselnej zóny v Ballymount,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close