Svet

Medzinárodný menový fond varuje pred rizikom vážneho poškodenia výhľadov rastu Indie

Medzinárodný menový fond (MMF) v utorok zvýšil plán rastu Indie na 12,5 percenta z odhadovaných 11,5 percenta v januári, uviedol však, že tento plán nebol faktorom druhej vlny epidémie a tretia najväčšia ázijská ekonomika čelí závažné negatívne riziko.

Geeta Gopinath, hlavná ekonómka Medzinárodného menového fondu, povedala novinárom pri začatí dvojročného svetového ekonomického výhľadu, že jednopercentné zvýšenie predpovede rastu Indie pre fiškálne 22 nastalo na pozadí povzbudivých signálov z ukazovateľov vyššej frekvencie. „Prišiel s dôkazmi, ktoré sme založili na normalizácii hospodárskej činnosti za posledné dva mesiace. Tieto čísla predchádzajú súčasnej vlne vírusu. Takže to prichádza skôr,“ dodal.

India v nedeľu zaregistrovala viac ako jeden lakh prípadov korónového vírusu, čo je ešte viac ako v prvej vlne epidémie, takmer 50% prípadov bolo hlásených z Maharashtra. Vláda v nedeľu zaviedla čiastočnú výluku, uzavrela obchodné centrá, divadlá, hotely a reštaurácie a zaviedla celoštátny zákaz vychádzania v noci, aby sa zabránilo šíreniu vírusu. V utorok Dillí oznámilo objednávku na zákaz vychádzania cez noc, a to uprostred narastajúcich prípadov miestnych obmedzení pohybu po celej krajine.

Malhar Naber, vedúci divízie globálneho ekonomického výskumu Medzinárodného menového fondu, tvrdí, že druhá vlna epidémií predstavuje vážne negatívne riziko pre rozvojovú víziu. „V súčasnej predpovedi sme už zaujali konzervatívny názor na pokračujúci rast indickej ekonomiky pre tento rok. Je ale pravda, že ide o veľké znepokojenie v prípadoch, keď je výhľad rastu ekonomiky ovplyvnený najvážnejšie.“ ,“ povedal.

Gopinath uviedol, že rýchly pokrok v očkovaní by mohol zlepšiť prognózu vývoja rozvinutých a rozvojových krajín a viesť k prudkému poklesu dlhodobých epidémií, keď sa vírusové varianty budú vyhýbať očkovacím látkam. „Ak v Spojených štátoch neočakávaným spôsobom úrokové sadzby stúpajú ďalej, viacnásobné zrýchlené oživenie by mohlo predstavovať finančné riziká.

READ  V Ugande rastie počet prípadov duševného zdravia - Govt

Na rozvíjajúcich sa trhoch a v rozvíjajúcich sa ekonomikách údaje o nákupe vakcín naznačujú, že do roku 2021 nebude mať väčšina ľudí prístup k účinnej ochrane. „Blokovacie a regulačné opatrenia môžu byť v rokoch 2021 a 2022 potrebné častejšie ako vo vyspelých ekonomikách, čo zvyšuje pravdepodobnosť strednodobých zjazvovacích účinkov na potenciálne uvoľnenie týchto krajín,“ dodala.

Gopinath uviedol, že rôzne spôsoby obnovy pravdepodobne vytvoria väčšie rozdiely v životnej úrovni v krajinách v porovnaní s predepidemickými očakávaniami. Priemerná ročná strata HDP na obyvateľa v rokoch 2020 – 24 by mala byť v porovnaní s predepidemickými prognózami 5,7 percenta v krajinách s nízkym príjmom a 4,7 percenta na rozvíjajúcich sa trhoch, zatiaľ čo straty v rozvinutých ekonomikách by mali byť malé na úrovni 2,3 percenta . Takéto straty transformujú zisky zo znižovania chudoby a očakáva sa, že do roku 2020 sa v porovnaní s programami pred epidémiou do roku 2020 dostane medzi mimoriadne chudobných ďalších 95 miliónov ľudí.

Prihlásiť sa na odber Mätové vestníky

* Zadajte správny e-mail

* Ďakujeme, že ste sa prihlásili na odber nášho bulletinu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close