Svet

Medzinárodný súd nariadil Izraelu zastaviť vojenské operácie v Rafahu – The Irish Times

Najvyšší súd OSN nariadil Izraelu, aby „okamžite zastavil“ vojenskú ofenzívu v Rafahu, kde sa pred jeho bombardovaním uchýlilo viac ako milión „veľmi zraniteľných“ Palestínčanov.

Medzinárodný súdny dvor (ICJ) bol nútený zvrátiť svoje predchádzajúce stanovisko, pretože humanitárne podmienky, ktoré OSN v marci označila za „katastrofické“, sa naďalej zhoršujú – v regióne Rafah je teraz vysídlených približne 800 000 ľudí.

„Izrael musí okamžite zastaviť svoju vojenskú ofenzívu a zastaviť akúkoľvek inú akciu, ktorá by mohla spôsobiť Palestínčanom v guvernoráte Rafah životné podmienky, ktoré by mohli spôsobiť úplné alebo čiastočné fyzické zničenie,“ uviedol predseda súdu, sudca Nawab Salam.

Sudca Salam vyjadril „veľké znepokojenie“ nad osudom izraelských rukojemníkov, o ktorých sa predpokladá, že ich po útokoch zo 7. októbra vzali do Gazy militanti Hamasu. Zopakoval svoju výzvu na ich „okamžité a bezpodmienečné prepustenie“.

Štyri nové mimoriadne opatrenia nariadené súdom v reakcii na obnovenú žiadosť Juhoafrickej republiky – založené na údajnom nebezpečenstve, ktoré predstavuje nedávne vytlačenie Izraela do Rafahu južne od pásma Gazy – však boli namierené priamo proti nej. Izrael.

Súd vyzval na zastavenie izraelskej vojenskej ofenzívy a nariadil otvorenie priechodu Rafah a čo najviac ďalších priechodov do Egypta.

Sudcovia nariadili, aby boli prijaté účinné opatrenia na zabezpečenie neobmedzeného prístupu členov vyšetrovacej komisie s mandátom OSN alebo vyšetrovacieho orgánu, ktorý vyšetruje obvinenia z genocídy podľa Dohovoru o genocíde z roku 1948.

Nakoniec súd nariadil Izraelu, aby do mesiaca od vynesenia rozsudku predložil správu, v ktorej sa ukáže, ako dodržiava každý zo štyroch prvkov príkazu – každý z nich bol podporený 13-2 väčšinou sudcov.

READ  Okolo móla Santa Monica Pier sa rozprestiera nový obrovský festival jedla, debutujúci v marci – NBC Los Angeles

Nesúhlasní sudcovia sú z Izraela a Ugandy.

Piatkové rozhodnutie o mimoriadnych opatreniach je súčasťou väčšieho prípadu, ktorý podala Juhoafrická republika, podľa ktorého Izrael spáchal genocídu ako odvetu za útoky militantov Hamasu zo 7. októbra, ktoré podľa izraelských údajov zabili 1200 ľudí a zadržali 250 rukojemníkov.

Izrael vehementne odmieta obvinenie z genocídy ako „urážku na cti krvi“ a tvrdí, že bude vojensky prenasledovať zostávajúcich bojovníkov Hamasu a jeho vedenie, kým organizácia nebude schopná uskutočniť ďalší útok.

Izraelské ťažké odvetné pozemné a letecké útoky zabili viac ako 35 000 Palestínčanov a najmenej 10 000 je nezvestných, podľa údajov ministerstva zdravotníctva v Gaze riadeného Hamasom.

Súd už v prípade Juhoafrickej republiky vydal dva predbežné príkazy. V januári sudcovia ICJ nariadili izraelským silám, aby potvrdili, že nespáchali žiadne činy genocídy proti Palestínčanom v Gaze, a nariadili Hamasu, aby okamžite a bezpodmienečne prepustil všetkých izraelských rukojemníkov. V marci nariadila Izraelu, aby podnikol kroky na zlepšenie humanitárnej situácie.

Rozhodnutia súdu sú záväzné, ale neexistuje spôsob, ako ich vynútiť, a tak sa často ignorujú, ako napríklad príkaz Rusku ukončiť svoju kampaň na Ukrajine v marci 2022.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close